Koncert pod dyrekcją Antoniego Wita w OiFP
Laureat nagrody Grammy, dyrygował orkiestrami na pięciu kontynentach, nagrał ponad 200 płyt - znakomity kompozytor i dyrygent Antoni Wit po raz drugi odwiedzi Operę i Filharmonię Podlaską. Podczas piątkowego (8.04) koncertu oratoryjnego usłyszymy kompozycje Johannesa Brahmsa: Nänie op. 82 i Ein deutsches Requiem op. 45. Partie solowe wykona sopranistka Wioletta Chodowicz i baryton Mariusz Godlewski z towarzyszeniem Orkiestry i Chóru OiFP pod batutą Mistrza.
Godzinę przed koncertem, w Sali Kameralnej przy ul. Podleśnej odbędzie się spotkanie autorskie wokół książki Antoniego Wita „Dyrygowanie. Sprawa życia i śmierci”. To wywiad rzeka ze światowej sławy dyrygentem, który przeprowadziła Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz, krakowska dziennikarka muzyczna.
Rozmowę z Maestro w piątkowy wieczór poprowadzi red. Dorota Sokołowska. Początek o godz. 18.00. Wstęp na spotkanie za okazaniem bezpłatnego zaproszenia, które są do odebrania w kasie przy ul. Odeskiej. Na miejscu będzie można nabyć książki, a po koncercie także zdobyć autograf i dedykację w książce od Maestro Wita.
Koncert oratoryjny: Brahms
8 kwietnia 2022 r., godz. 19:00
Sala Koncertowa ZSM, ul. Podleśna 2
ARTYŚCI:
Orkiestra i Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej
Antoni Wit – dyrygent
Wioletta Chodowicz – sopran
Mariusz Godlewski – baryton
Violetta Bielecka – przygotowanie chóru
PROGRAM:
- Brahms – Nänie op. 82
- Brahms – Ein deutsches Requiem op. 45 na sopran, baryton, chór mieszany i orkiestrę
Antoni Wit ‒ urodzony 7 lutego 1944 roku w Krakowie, międzynarodowej sławy polski dyrygent muzyki symfonicznej. W swoim bogatym repertuarze posiada klasyczne i współczesne dzieła muzyki zagranicznej. Niemało uwagi poświęcił też muzyce polskiej. Dokonał wielu światowych prawykonań, m.in. utworów Krzysztofa Pendereckiego, Wojciecha Kilara, Witolda Lutosławskiego, Mikołaja Góreckiego. Z wyróżnieniem ukończył dyrygenturę pod okiem prof. Henryka Czyża w Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie w 1967 r. Studiował kompozycję w klasie Krzysztofa Pendereckiego oraz pod kierunkiem Nadii Boulanger w Paryżu (1967-1968).
Jest także absolwentem prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1971 roku otrzymał II nagrodę w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Dyrygenckim Herberta von Karajana w Berlinie Zachodnim. Występował niemal na całym świecie, dyrygując najlepszymi orkiestrami. Wielokrotnie sprawował funkcję dyrektora naczelnego lub artystycznego krajowych i zagranicznych orkiestr, m.in.: Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Filharmonii Narodowej w Warszawie, Orquesta Filarmónica de Gran Canaria.
Nagrał ponad 200 płyt, których sprzedaż łącznie przekroczyła 5 milionów egzemplarzy.
Jesus Christ Superstar – ostatnie spektakle w tym sezonie
W najbliższy weekend na Dużej Scenie przy Odeskiej będzie można zobaczyć ostatnie w tym sezonie spektakle musicalu „Jesus Christ Superstar” Andrew Lloyda Webbera. W roli Jezusa zobaczymy Michała Grobelnego, w roli Judasza - Łukasza Mazurka, w Marię Magdalenę wcieli się natomiast Agnieszka Przekupień.
Więcej informacji na www.oifp.pl
źródło: OiFP
oprac.: Aneta Kursa