Dodana: 20 październik 2021 16:19

Zmodyfikowana: 16 listopad 2021 14:23

Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej ma już 15 lat

Z okazji obchodów jubileuszu w środę, 20 października odbyło się spotkanie, podczas którego zaprezentowano dotychczasowe osiągnięcia chóru. Przedstawiono też projekty artystyczne na najbliższe miesiące.

Kobieta i mężczyzna siedzą przy stoliku

Chór Opery i Filharmonii Podlaskiej (OiFP) powstał z inicjatywy prof. Violetty Bieleckiej i Marcina Nałęcza-Niesiołowskiego w marcu 2006 r. Jest najmłodszym zespołem operowo-filharmonicznym w Polsce.

- W ciągu 15 lat nagraliśmy 27 płyt wydanych przez OiFP, również przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, Stowarzyszenie im. Ludwika van Beethovena i Filharmonię Poznańską. Zespół otrzymał kilka nagród muzycznych tzw. „Fryderyków” i kilka nominacji do nich. Wziął udział w około 700 przedstawieniach i w ponad 200 koncertach symfonicznych. Zatem chylę czoła przed swoimi wychowankami i jestem wdzięczna im, że chcą ze mną współpracować, tworzyć ten zespół i tworzyć jego renomę – powiedziała prof. Violetta Bielecka, p.o. dyrektora OiFP w Białymstoku.

opera chór 15 lat-10.jpg

Wśród największych osiągnięć chóru prof. Bielecka wymienia m.in. zaproszenie do udziału w prestiżowych festiwalach, do sal Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu, Vratislavia Cantans, Wielkanocny Festiwal im. Ludwika van Beethovena.

- Zaproszenie na tak prestiżowe koncerty, do tak prestiżowych sal to jest największe wyróżnienie.  Jesteśmy szczęśliwi, że możemy być ambasadorami polskiej i podlaskiej kultury oraz naszego środowiska kulturalnego – dodała prof. Violetta Bielecka. 

W piątek, 22 października o godz. 19. na Dużej Scenie OiFP, chór wystąpi z koncertem jubileuszowym.

Ambitne projekty artystyczne: „Quo vadis w Rzymie” i „Czy Moniuszko spotkał Chopina”

Chór realizuje również projekt „Kultura Dostępna”, który ma na celu dotarcie do społeczności z mniejszych miejscowości z utrudnionym dostępem do kultury. W ramach tego przedsięwzięcia przygotowane zostaną audycje: „Czy Moniuszko spotkał Chopina” i „Quo vadis w Rzymie”.

Pierwsza inicjatywa dotyczy warsztatów edukacyjnych, które zostaną przeprowadzone w 40 szkołach na terenie województwa podlaskiego w celu zaznajomienia młodzieży z twórczością wybitnych polskich artystów. Z kolei drugi projekt obejmuje pokaz multimedialny wraz z koncertem symfonicznym. Zostanie on wystawiony przez Orkiestrę Kameralną OiFP w Teatrze Paladinum w Rzymie.

- Orkiestra wykona cztery utwory polskie. Najpierw będzie prelekcja na temat muzyki polskiej przez Massimiliano Caldi, dyrygenta, mistrza batuty, laureata pierwszej nagrody w Międzynarodowym Konkursie im. Grzegorza Wittelberga w Katowicach, promotora polskiej twórczości we Włoszech – powiedział prof. Mirosław Jacek Błaszczyk, kierownik artystyczny OiFP – Jestem dumny, że Massimiliano Caldi poprowadzi naszą orkiestrę, bo oprócz tego, że jest mistrzem batuty, to w ciągu 3-4 lat znakomicie nauczył się języka polskiego. Znakomicie też radzi sobie z orkiestrami, promując przy tym polską muzykę.

Koncert z udziałem artystów orkiestry kameralnej OiFP odbędzie się 25 października o godz. 20:30.

Cezary Rutkowski
red.: Aneta Kursa
fot.: Paulina Dulewicz

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook