Dodana: 28 maj 2018 13:29

Zmodyfikowana: 28 maj 2018 13:29

Aga Zaryan i "Human Things" Piotra Wyleżoła

Koncertową odsłonę albumu „Human Things” Piotra Wyleżoła usłyszymy w Operze i Filharmonii Podlaskiej w piątek 1 czerwca w Sali koncertowej przy Podleśnej. Obok znakomitego pianisty i kompozytora zobaczymy znakomitych muzyków: trębacza Roberta Majewskiego, puzonistę Grzegorza Nagórskiego, kontrabasistę Michała Barańskiego i perkusistę Michała Miśkiewicza oraz amerykańskiego saksofonistę Daynę Stephensa. Usłyszymy jeden z najpiękniejszych głosów współczesnego jazzu - Agę Zaryan oraz Grzegorza Dowgiałło.

Ilustracja do artykułu Aga_Zaryan_UP.jpg

W przeniesionym z powieści Włodzimierza Kowalewskiego na duży ekran filmie „Ekscentrycy” Janusza Majewskiego słyszymy taką oto rozmowę:

 Po co, według pana, jest jazz?

 Po to, żeby wiedzieć, że życie nie jest ani złe, ani ciężkie, ani krótkie. Jeżeli człowiek zapomni, co w nim ludzkiego, to, żeby słysząc muzykę, sobie przypomniał.

 

Słowa te jak ulał pasują do tekstu tytułowego utworu „Human Things”, otwierający najnowszy album Piotra Wyleżoła, który ukazał się 9 marca 2018 roku w serii Polish Jazz. „Human Things”, to swoisty hymn i jedyny utwór wokalno-instrumentalny na albumie. Partie wokalne wykonuje charyzmatyczny duet: ikona polskiej wokalistyki jazzowej Aga Zaryan oraz młody, utalentowany Grzegorz Dowgiałło.


– Tekst utworu mówi o tym, że pędząc przez życie zapatrzeni w jakieś „świecidełka” tracimy to, co naprawdę istotne – mówi Piotr Wyleżoł. –  Chciałem krzyknąć do ludzi: „Zatrzymajmy się, rozejrzyjmy wokół, doceńmy to, co mamy, wszystko jest w naszych rękach!” Partie wokalne w tym utworze wykonują Aga Zaryan i Grzegorz Dowgiałło. Wokal jego i Agi fantastycznie się uzupełniają.


Płyta „Human Things” to z jednej strony wielowątkowy muzyczny esej, z drugiej – przekonująca próba określenia postawy twórczej lidera, który dystansując się od chwilowych trendów podąża konsekwentnie własną drogą. Tytuł albumu akcentuje humanistyczny aspekt muzyki Piotra Wyleżoła, jej intymny, emocjonalny charakter.

 

 

Piotr Wyleżoł
Pianista, kompozytor. “Jeden z najbardziej niezwykłych talentów pianistyki europejskiej” według londyńskiego miesięcznika Blues&Soul. W swej twórczości od lat nie ogląda się na mody i trendy lecz podąża we własnym kierunku, a jego muzyka jest wyrazistym głosem w świecie współczesnego jazzu. Karierę rozpoczynał w zespołach Janusza Muniaka i Jarka Śmietany już podczas studiów na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach. Laureat wielu renomowanych międzynarodowych konkursów jazzowych, m.in. „Jazz Juniors“, „Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Jazzowej“, „Jazz nad Odrą“ (nagroda indywidualna dla najlepszego instrumentalisty), „Pomorska Jesień Jazzowa“ („Klucz do kariery“). Współpracował z wieloma artystami polskiego i światowego jazzu, w tym gronie znajdują się m.in. Stephen Riley, Billy Hart, Gary Bartz, Tomasz Stańko, Urszula Dudziak, Ptaszyn Wróblewski, Tomasz Szukalski, Ewa Bem i wielu innych. Ma na swoim koncie 7 autorskich albumów. Występował w kilkudziesięciu krajach świata, właściwie na wszystkich kontynentach. Prezentował swoje zespoły na wielu renomowanych w świecie jazzu festiwalach, jak choćby “Jazz Baltica”, czy “Leverkusen Jazz Tage”, “London Jazz Festival”. Poza działalnością koncertową od 2007 roku prowadzi również klasę fortepianu jazzowego na Akademii Muzycznej w Krakowie.

 

Aga Zaryan
Artystka światowego formatu! Uznanie zawdzięcza wyjątkowemu stylowi, smakowi i podejściu do śpiewania z charakterystyczną lekkością frazowania i ciepłym matowym tonem głosu. Aga Zaryan jest laureatką najważniejszych nagród i wyróżnień w świecie muzycznym (w tym prestiżowej nagrody Fryderyka, oraz wielokrotnie przyznawanego jej tytułu Wokalistki Roku w rankingu magazynu Jazz Forum). Płyty Zaryan sprzedają się w rekordowych nakładach, udowadniając, że ambicja i wysublimowany styl pozwalają dotrzeć do szerokiego grona publiczności. Jest jedyną polską artystką, której album ukazał ukazał się w legendarnej wytwórni Blue Note!

 

Grzegorz Dowgiałło 
Ujmujący wokalista o wyjątkowej wyobraźni i barwie głosu, a także multi-instrumentalista, aktor. Ukończył z wyróżnieniem klasę fortepianu na AM w Krakowie. Jest ucieleśnieniem muzycznego talentu, obdarzony również darem szczerości przekazu emocji i piękna w muzyce. Istny diament na polskiej scenie wokalistów jazzowych i nie tylko!

 

Dayna Stephens
Amerykański saksofonista jazzowy, kompozytor.Współpracował z całą czołówką topowych jazzmanów o nazwiskach wytyczających nowe trendy w światowym jazzie (m.in. Brad Mehldau, Gerald Clayton, Larry Grenadier i Eric Harland). Stephens dorastał w San Francisco Bay Area i uczęszczał do Berkeley High School of Music a następnie w Thelonious Monk Institute of Jazz. Albumy Stephensa to między innymi The Timeless Now (2007), Today Is Tomorrow (2012), That Nepenthetic Place (2013), Take My Chances (2013), Peace (2014) i najnowszy „Gratitude” (2017).

 

Robert Majewski na flugelhornie
Czołowy polski trębacz, kompozytor i aranżer. Laureat nagrody Fryderyka i wielu innych nagród. Finalista Światowego Konkursu Trębaczy im. Louisa Armstronga w Waszyngtonie (1990). I nagroda indywidualna oraz tytuł “Europejskiego Jazzowego Artysty 1992” w Leverkusen (1992). Wielokrotnie uczestniczył w festiwalach organizowanych w Polsce i na świecie, współpracując z wieloma muzykami światowego formatu, m.in. z N.H.O.Pedersenem, Clarkiem Terrym, Nicolasem Paytonem, Royem Hargrove’em, Palle Danielssonem, Garrym Bartzem, Mino Cinelu, Joeyem Baronem, Billym Hartem oraz Janem Ptaszynem Wróblewskim, Zbigniewem Namysłowskim. W 2006 r. w uznaniu osiągnięć w propagowaniu polskiego jazzu otrzymał Odznakę Honorową Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego. Laureat Fryderyka 2012 za najlepszy album jazzowy „My One And Only Love”.

 

Michał Barański
Znakomity polski kontrabasista, wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych konkursach jazzowych (m.in. Grand Prix na “Jazz nad Odrą, “Anioł Jazzowy” - Bielska Zadymka Jazzowa). Współpracował z takimi jazzmanami jak: B.Terry, R. Kellaway, W. Galison, E. Henderson, B. Maupin, Z. Namysłowski, T. Stańko, J. Śmietana, J. Mencel, G. Nagórski, M. Sikała, P. Baron, J. Torres, A. Zaryan, D. Miśkiewicz. Jest laureatem dwóch nagród Akademii Fonograficznej „Fryderyk” za udział w albumie „Umiera Piękno” Agi Zaryan w kategorii muzyka poetycka oraz za album „Assymetry” Zbigniewa Namysłowskiego w kategorii najlepszy album - muzyka jazzowa.W 2008 roku został wybrany przez czytelników Jazz Forum najlepszym kontrabasistą roku.

 

Michał Miśkiewicz
Jeden z najwybitniejszych polskich perkusistów jazzowych. Od lat w legendarnej wytwórni ECM wraz z zespołem Tomasza Stańki, teraz Marcina Wasilewskiego. Zdobywca kilku Fryderyków, w tym Fryderyka 2005 w kategorii jazzowy album roku za Trio z Marcinem Wasilewskim i Sławomirem Kurkiewiczem.

 

Grzegorz Nagórski
Puzonista, kompozytor. W 2012 roku poszerzył swoje instrumentarium o euphonium. Lider własnych projektów, ma na koncie kilka autorskich albumów. Stypendysta w University of Miami-USA, gdzie w 1993 roku otrzymał Master Degree. W tamtym okresie współpracował z multiinstrumentalistą Ira Sullivanem, oraz wystąpił m.in. z: Ray Charlsem, Tito Puente, Joe Hendersonem, Michaelem Breckerem, Marią Schneider, Phil Woodsem czy Red Rodneyem. Od roku 1995 do 1996 był członkiem “Charlie Persip Super Big Band” w Nowym Jorku. Od powrotu do Polski współpracuje z czołowymi polskimi muzykami jazzowymi: Robertem Majewskim, Zbigniewem Namysłowskim, Henrykiem Miśkiewiczem, Kubą Stankiewiczem. Rozpoczął również współpracę z Jazz Big Band Graz (Austria), z którym w roku 2000 koncertował z jednym z największych aranżerów i kompozytów wszech czasów Bobem Brookmeyer’em. Grzegorz Nagórski, nieprzerwanie od 1996 r. wybierany jest najlepszym polskim puzonistą jazzowym w ankiecie Jazz Top magazynu Jazz Forum.

 

PIOTR WYLEŻOŁ „HUMAN THINGS” feat. Dayna Stephens & Aga Zaryan

Piątek, 1 czerwca 2018  |  godz. 19.00

Sala koncertowa OiFP, ul. Podleśna 2

 

Dayna Stephens (USA) – saksofon
Robert Majewski – flugelhorn
Grzegorz Nagórski – euphonium
Piotr Wyleżoł – fortepian
Michał Barański – kontrabas
Michał Miśkiewicz – perkusja

 

Goście specjalni:
Aga Zaryan – wokal
Grzegorz Dowgiałło – wokal

 

Płyta w najważniejszej polskiej serii jazzowej wszech czasów „POLISH JAZZ”.

 

źródło: rzecznik OiFP

fot. archiwum artystki

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook