1 listopada wyjątkowy koncert. „Ocalić od zapomnienia”
W poniedziałek, 1 listopada, o godz. 20, warto włączyć telewizję Polsat. O tej porze zostanie wyemitowany koncert „Ocalić od zapomnienia”, na którym wystąpią największe gwiazdy polskiej piosenki, jak Kuba Badach, Ania Rusowicz, Sebastian Karpiel-Bułecka, Maryla Rodowicz czy Justyna Steczkowska. Wykonają przeboje nieżyjących już artystów. Koncert został nagrany na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej. Jego partnerem jest Województwo Podlaskie. O szczegółach wydarzenia opowiadał podczas konferencji w czwartek (28.10) m.in. marszałek Artur Kosicki.
– To wyjątkowy koncert. Chcieliśmy upamiętnić legendy polskiej muzyki. Ich utwory wykonują znani artyści, nierzadko bliscy tych twórców. To koncert, który łączy pokolenia. Te utwory towarzyszyły nam w życiu, ale młodzi ludzie mogą ich nie pamiętać. Chcemy im je przypomnieć – podkreśli Artur Kosicki. I dodał, że atmosfera na scenie była wyjątkowa. – Dużo uśmiechu, energii. Cieszę się, że właśnie w naszej Operze odbył się ten koncert.
Wydarzenie zostało nagrane na Dużej Scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej – Europejskiego Centrum Sztuki w Białymstoku. Nieprzypadkowo zostanie wyemitowane 1 listopada, czyli w dzień Wszystkich Świętych. To muzyczna podróż wypełniona wspomnieniami o wielkich polskich artystach, którzy odeszli, ale których przeboje pozostaną z nami na zawsze.
W podziękowaniu za ciężką pracę na polskiej granicy na koncert zostali zaproszeni przedstawiciele służb mundurowych: wojska, policji, straży granicznej.
Ponadczasowa moc
Już w poniedziałek w telewizji Polsat możemy zobaczyć efekty koncertu. Wystąpią wyjątkowi artyści: Krzysztof Cugowski, zespół Organek, Ania Rusowicz i Kuba Badach, Krzysztof Kiljański, Igor Herbut, Paweł Domagała, Maryla Rodowicz, Justyna Steczkowska, Sebastian Riedel, Katarzyna Mosek, Jan Młynarski, Sebastian Karpiel-Bułecka oraz Felicjan Andrzejczak.
W imieniu wszystkich artystów wypowiedziała się podczas konferencji Ania Rusowicz:
– Chciałam podziękować za tę inicjatywę. To było piękne i wzruszające. Muzyka ma bowiem ponadczasową moc. Artyści zostawiają swoje utwory dla potomnych, a to czyni ich nieśmiertelnymi – powiedziała artystka. Dodała, że 1 listopada, w dzień Wszystkich Świętych, powinien nam towarzyszyć cytat Jana Twardowskiego „spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą”. – Sama za kulisami uroniłam łezkę – przyznała wokalistka, której mama – również piosenkarka – umarła 30 lat temu.
Podwaliny polskiej muzyki
Artystom towarzyszyć będzie Orkiestra pod batutą Tomasza Szymusia (Tomasz Szymuś Orkiestra) wraz z muzykami Orkiestry i Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej.
– Z wielką satysfakcją zorganizowaliśmy ten koncert na deskach Opery. To pomost między tymi, którzy odeszli, a tymi, którzy żyją. Te piosenki to „białe kruki”, które dzięki wam – tu prof. Violetta Bielecka, dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej zwróciła się do Ani Rusowicz – odżyły. Zostaną na długo w naszej pamięci. Ich autorami są gwiazdy, które dały podwaliny polskiej muzyki rozrywkowej.
Podczas koncertu usłyszymy piosenki dobrze znane, m.in. Kory Jackowskiej, Czesława Niemena, Zbigniewa Wodeckiego i Krzysztofa Krawczyka, ale w nowych aranżacjach. Wydarzenie „Ocalić od zapomnienia” rozpoczyna się utworem pod tym właśnie tytułem autorstwa Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, do którego muzykę skomponował Marek Grechuta.
Barbara Likowska-Matys
fot.: Mateusz Duchnowski
red.: Anna Augustynowicz