Wystawa na 100-lecie urodzin Antoniego Szymaniuka
„Faktura koloru. Antoni Szymaniuk 1921-1994” – to tytuł wystawy poświęconej twórczości tego wybitnego białostockiego artysty. Muzeum Podlaskie zaprasza na wernisaż w piątek, 25 czerwca, o godz. 18 do białostockiego Ratusza. Wystawa została objęta honorowym patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego.
Podczas wystawy zostanie zaprezentowany bogaty i różnorodny dorobek Antoniego Szymaniuka. Prace malarza pochodzą ze zbiorów muzealnych, kolekcji prywatnych i rodzinnego archiwum artysty. Duża część eksponatów będzie przedstawiona szerszej publiczności po raz pierwszy.
Do najważniejszych działań Antoniego Szymaniuka w twórczości artystycznej należy zaliczyć: zaprojektowanie i wykonanie zdobień techniką sgraffito na elewacjach siedmiu kamienic przy ul. Długiej w Gdańsku, cykl akwarel z widokami Gdańska wykonany na zlecenie Józefa Motyki z Ministerstwa Kultury i Sztuki, freski i mozaiki w gmachach użyteczności publicznej w Pucku. Po 1958 r. stworzył wiele realizacji monumentalnych na terenie Białegostoku. Powstałe w latach 60. i 70. ubiegłego wieku mozaiki i sgraffita zdobiące elewacje budynków na trwałe wpisały się w architektoniczny pejzaż Białegostoku.
Równolegle ze sztuką monumentalną A. Szymaniuk zajmował się malarstwem. Tematem jego zainteresowań była przyroda. Stworzył około 150 obrazów olejnych i 200 akwarel. Wiele z nich powstało w trakcie Międzynarodowych Plenerów Malarskich w Białowieży, których był częstym uczestnikiem. Wziął udział w około stu wystawach w Polsce i za granicą. Należał do Związku Polskiego Artystów Plastyków. Za swoją działalność artystyczną Antoni Szymaniuk był wielokrotnie nagradzany m.in.: Srebrną Odznaką „Zasłużony Białostocczyźnie” (1975), Złotą Odznaką „Zasłużony Białostocczyźnie” (1977), odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” (1980).
Ekspozycja prezentowana będzie do 19 września br.
źródło: Muzeum Podlaskie w Białymstoku
oprac.: Cezary Rutkowski
red.: Małgorzata Sawicka