Wernisaż wystawy – Brańskie skarby. Archeologiczne wędrówki w przeszłość
Ekspozycja ma przenieść widzów w przeszłość Brańska i okolic. Odkrywaną zarówno dzięki przypadkowym znaleziskom, jak i prowadzonym przez wiele lat naukowym pracom archeologicznym. Wernisaż wystawy „Brańskie skarby. Archeologiczne wędrówki w przeszłość” odbył się w niedzielę, 26 września. Wzięli w nim udział Marek Malinowski, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego oraz Agata Puchalska, dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.
W przeszłość Brańska i okolic przeniosły widzów plansze prezentujące najciekawsze materiały i zdjęcia z prac terenowych - wykopalisk. Wystawę otworzył m.in. Marek Malinowski, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego.
- Sama nazwa wystawy – „Brańskie skarby” już inspiruje. To nawiązanie do przedmiotów, które przekazują nam historię. Dzięki takim ekspozycjom możemy dowiedzieć się, jak nasi przodkowie żyli, jakich przedmiotów używali – zaznaczył.
Odbył się także pokaz oryginalnych zabytków ze zbiorów Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, wśród nich był słynny skarb z Brańska. Jesienią 1972 roku przypadkowo odkryto ozdoby kultury łużyckiej. Doszło do tego w czasie prac ziemnych związanych z budową tartaku na piaszczystej wyspie wśród podmokłych łąk, ok. 500 metrów na południe od ostatnich zabudowań Brańska. Skarb ważący w sumie 4,8 kg składa się z 12 nagolenników, sześciu naszyjników, dwóch bransolet spiralnych oraz jednego przedmiotu czterozwojowego.
Swoją prelekcję pt. „Opowieść o skarbach” wygłosił Ireneusz Kryński, komisarz wystawy.
- Nie jest to złoto, nie jest to srebro, ale skarby jak najbardziej. Skarb to przecież nie tylko przedmioty wartościowe, mogą być one różne. Bardzo często są to także pamiątki rodzinne – podkreślił.
Podczas otwarcia wystawy rozstrzygnięto konkurs artystyczny „Na Zamczysku”.
- Jest to z jednej strony edukacja artystyczna dzieci a z drugiej, pobudzenie wyobraźni tych najmłodszych uczniów, którzy będą decydowali o naszej przyszłości, żeby również zdawali sobie sprawę z tego, z jakiego regionu pochodzą – mówiła Krystyna Stawecka, zastępca dyrektora Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.
Uczestnicy wernisażu obejrzeli pokaz wypieku podpłomyków w wykonaniu pracowników Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.
Ekspozycja przygotowana została przez Dział Archeologii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Pomysłodawczynią wystawy jest Agata Puchalska, dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.
tekst i fot.: Paulina Tołcz