„Taniec życia | taniec śmierci” otworzy obchody rocznicy śmierci hetmana Branickiego
W najbliższą sobotę, 9 października przypada 250. rocznica śmierci Jana Klemensa Branickiego. Z tej okazji Muzeum Podlaskie przygotowało szereg wydarzeń artystycznych, edukacyjnych i naukowych. Obchody rozpoczną się otwarciem wystawy „Taniec życia | taniec śmierci” w białostockim Ratuszu. Wernisaż już w piątek, 8 października o godz. 18.00.
Wystawa, której patronuje Marszałek Województwa Podlaskiego, podkreśla wiodące wartości baroku, jakim niewątpliwie hołdował Jan Klemens Branicki i zderza je z nieuchronnością śmierci – ubranej w barokowy kostium – niezmiennej towarzyszki ludzkiego bytowania.
W dniu rocznicy, czyli 9 października przed główną siedzibą Muzeum, od godziny 19.00 na telebimie będzie można śledzić transmisję koncertu oratoryjnego Johanna Adolfa Hassego – Requiem in C z Aula Magna Pałacu Branickich w Białymstoku. Wydarzenie odbywa się w ramach Festiwalu Sztuk Dawnych im. Izabeli Branickiej, którego organizatorem jest Fundacja Pro Anima, a współorganizatorem Muzeum Podlaskie w Białymstoku.
Natomiast od 13 do 15 października odbędzie się konferencja naukowa Jan Klemens Branicki – splendor i miraż organizowana przez Muzeum Podlaskie w Białymstoku. Podczas spotkania naukowcy zajmujący się badaniami nad dziejami i kulturą XVIII w. przedstawią wyniki swoich dociekań, skupiając się na postaci i działalności Jana Klemensa Branickiego.
Wydarzeniu patronuje Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Zwieńczeniem październikowych wydarzeń rocznicowych będzie Wielka Parada Branickich, największy od czasów hetmańskich przejazd husarii przez centrum Białegostoku. Wydarzenie organizowane przez Fundację Obowiązek Polski rozpocznie się 17 października o godz. 13.30 przed Starą Farą.
Zwieńczeniem najbliższych działań wystawienniczych, edukacyjnych i naukowych związanych z postacią Jana Klemensa Branickiego podejmowanych przez Muzeum Podlaskie w Białymstoku będą obchody 333. rocznicy urodzin Hetmana, którą będziemy obchodzić 21 września 2022 r.
źródło: Muzeum Podlaskie w Białymstoku
oprac.: Aneta Kursa
fot.: Małgorzata Sawicka/Archiwum UMWP