Dodana: 24 kwiecień 2019 10:58

Zmodyfikowana: 24 kwiecień 2019 10:58

Skarby na piaskach

Wydarzenie odbędzie się podczas Biebrzańskich Targów Twórczości i Sztuki Ludowej. Zorganizowane zostało dzięki współpracy Biebrzańskiego Parku Narodowego oraz Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.. Wezmą w nim udział studenci i doktoranci Instytutu Archeologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Niedziela, 5 maja 2019 r. w godz. 9.00 – 15.00, Osowiec – Twierdza, siedziba Biebrzańskiego Parku Narodowego

Ilustracja do artykułu ikona.jpg

Zobaczyć przeszłość…

Iluż z nas pragnęło, choć na chwilę, przenieść się w czasie, ujrzeć świat sprzed wieków, cofnąć się o tysiące lat. Cóż zrobić? Nikomu jeszcze nie udało się tego dokonać, a wehikuł czasu pozostaje dalej częścią fantastyki naukowej.

Jak więc odczytać przeszłość? Jak ją „zobaczyć”? Najprościej sięgnąć do dawnych ksiąg, gdzie kronikarz opisał dawne dzieje. Cóż jednak począć, gdy nikt takich kronik nie stworzył, nikt nie przekazał opowieści, a język dawno zaginął w mroku dziejów.
 
Czas zatarł ślady szałasów, a resztki palenisk rozwiał wiatr. Znajdująca się obok rzeka zmieniła swój bieg, a dawną głębię całkowicie wypełniły torfy.
Niemym świadectwem życia ludzi są porzucone na nadbiebrzańskich piaskach narzędzia krzemienne i małe kawałki rozbitych naczyń.
Rąbka tajemnicy możemy uchylić dzięki pracy archeologów, na co dzień zajmujących się sekretami minionych wieków i tysiącleci.

Aby choć na chwilę zobaczyć ten zaginiony czas zapraszamy do Osowca nad Biebrzą i siedziby Biebrzańskiego Parku Narodowego. Tu spróbujemy cofnąć się o cztery tysiące lat, pokazać „świat” dawnych łowców-zbieraczy, których ślady do dnia dzisiejszego można odnaleźć na nadbiebrzańskich grądach.

Równolegle chcielibyśmy zaprosić Państwa do samej siedziby Biebrzańskiego Parku Narodowego. Tu w innej nieco formule wystawy, będziemy snuć opowieść o dalekich podróżach, łucznikach z trzcinowymi strzałami i szamanach, którzy ponad cztery tysiące lat temu przybyli na Podlasie z bardzo odległych stron.

Powrócimy również do najnowszych sensacyjnych odkryć archeologicznych dokonanych w pobliżu Biebrzańskich bagien. Zaprezentujemy opowieść o pradawnych fortecach, których ślady skrywają okoliczne błota.

Zapraszamy więc do Osowca już 5 maja. Okazją ku temu będą Biebrzańskie Targi Twórczości i Sztuki Ludowej, podczas których spotkacie Państwo „ludzi epoki kamienia”. Będziecie mogli również zapoznać się z ostatnimi sensacjami archeologicznymi i poznać tajniki ostatnich odkryć. Wszystkie części naszych pokazów dostępne będą nieodpłatnie przez cały czas trwania Targów.

 

źródło: Muzeum Podlaskie w Białymstoku

 

facebook