Dodana: 25 listopad 2021 08:51

Zmodyfikowana: 25 listopad 2021 09:17

Rodzinne weekendy w Muzeum Podlaskim

Taniec życia, sztuka z jaskiń, dekoracyjne motywy fresków czy tajemnice kamienicy – to niektóre z propozycji, jakie w najbliższym czasie przygotowało dla rodzin Muzeum Podlaskie w Białymstoku. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą tej instytucji, bo jest w czym wybierać!

Wieża ratusza w Białymstoku.

Muzeum Podlaskie w Białymstoku (Ratusz, Rynek Kościuszki 10)

  • Taniec życia

Jan Klemens Branicki w swojej białostockiej rezydencji urządzał najwspanialsze bale i uczty. Od wykwintnych potraw uginały się stoły, a muzyka rozbrzmiewała nie tylko w pałacu, ale też i w przypałacowych ogrodach. Muzeum zaprasza dzieci wraz z rodzicami na spotkanie, podczas którego będą mogli wcielić się w rolę znakomitej orkiestry, która mogłaby wystąpić na dworze Hetmana.

Zajęcia odbędą się 27 listopada o godz. 11 (dzieci w wieku 7-12 lat) i 28 listopada o godz. 11 (dzieci w wieku 4-6 lat). Informacje oraz zapisy można uzyskać pod numerem tel.: 516 141 960.

Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim (Ratusz, ul. Mickiewicza 45)

  • Skarb to nie tylko złoto

Pojęcie skarb niesie ze sobą wiele znaczeń. Dla jednych odnosić się będzie do bliskich osób czy wartości. Dla innych, do przedmiotów materialnych o znacznej wartości. Jednak w odniesieniu do przeszłości określenie skarb rozbudza wyobraźnię i przywołuje na myśl niezwykle wartościowe znalezisko, a w nim monety i oczywiście biżuterię. Tę ostatnią zobaczą uczestnicy warsztatów na wystawie „Brańskie skarby”. Ozdoby sprzed 2,5 tysiąc lat – nagolenniki, bransolety, naszyjniki, które ktoś ukrył nieopodal Brańska. Brązowa biżuteria zainspiruje uczestników rodzinnych warsztatów do stworzenia własnych niepowtarzalnych ozdób z modeliny, sznurka i drutu.

Zajęcia odbędą się 27 listopada o godz. 11 (dzieci w wieku 7-12 lat). Informacje oraz zapisy można uzyskać pod numerem tel.: 509 336 841.

  • Sztuka z jaskiń

Nie ma chyba dziecka, które nie marzy o podróży w czasie. Wehikułem, który przeniesie uczestników warsztatów w okolice Bielska sprzed 2,5 tys. lat, będzie wystawa „Brańskie skarby”. Na niej m.in. ozdoby z brązu. Po obejrzeniu skarbu uczestnicy przeniosą się w jeszcze odleglejsze czasy, w których nasi przodkowie ozdoby wykonywali na przykład z kamienia czy kości zwierzęcych. A jak wyglądał świat przyrody dziesiątki tysięcy lat temu powiedzą malowidła na ścianach jaskiń. Co więcej, uczestnicy warsztatów sami wcielą się w rolę „jaskiniowych artystów” i w muzealnej przestrzeni stworzą własne naskalne dzieła.

Zajęcia odbędą się 28 listopada o godz. 11 (dzieci w wieku 4-6lat). Informacje oraz zapisy można uzyskać pod numerem tel.: 509 336 841.

Muzeum Historyczne (ul. Warszawska, Białystok)

  • Tajemnice kamienicy

Uczestnicy zobaczą, jak sto lat temu mieszkali bogaci białostoczanie i jakimi przedmiotami się otaczali. Sprawdzą, jak dawniej wyglądały znane dzisiaj przedmioty, takie jak telefon czy kalkulator. Obejrzą zabytkowe lampy, naczynia, zegary i instrumenty muzyczne, a wszystko to na wystawie „W białostockiej kamienicy”. Po czym sami urządzą wnętrza dawnego mieszczańskiego domu, aranżując historyczny „domek dla lalek”.

Zajęcia odbędą się 27 listopada o godz. 12 (dzieci w wieku 7-12 lat) oraz 28 listopada o godz. 12 (dzieci w wieku 4-6lat). Informacje oraz zapisy można uzyskać pod numerem tel.: 517 484 349.

Muzeum Ikon w Supraślu (ul. Klasztorna 1)

  • Płynność linii, precyzja rysunku, delikatność barw – czyli motyw dekoracyjny fresków

To spotkanie odbędzie się w otoczeniu unikalnych, szesnastowiecznych fresków. Uczestnicy poznają ich tajemnice i dowiedzą się, dlaczego niektóre z nich zachowały się tylko we fragmentach. Odbędzie się też rodzinne układanie z rozsypanych puzzli wizerunku z freskowych malowideł. Na zakończenie spotkania stworzone zostaną własne motywy dekoracyjne.

Zajęcia odbędą się 28 listopada o godz. 11 (dzieci w wieku 7-12 lat). Informacje oraz zapisy można uzyskać pod numerem tel.: 531 993 792.


źródło: Muzeum Podlaskie
oprac.: Anna Augustynowicz
fot.: Małgorzata Sawicka

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook