Dodana: 29 maj 2019 22:11

Zmodyfikowana: 30 maj 2019 12:48

Przybliżyć atmosferę tamtych lat! Wybory’ 89 – wystawa w Muzeum Historycznym

W tym roku przypada 30. rocznica pierwszych wolnych wyborów w powojennej historii Polski. Z tej okazji Muzeum Historyczne w Białymstoku (oddział Muzeum Podlaskiego) przygotowało ekspozycję, która przybliża atmosferę tamtych dni. Wernisaż wystawy „Wybory’89” już w czwartek, 30 maja br. o godz. 18.00.

U dołu plakat z napisem Solidarność. U góry zdjęcie z wiecu.

Wystawa  została podzielona na dwie części: „solidarnościową” i „partyjną”. Prezentuje ulotki wyborcze, afisze i zdjęcia z gorącego okresu przedwyborczego 1989r. Znajdziemy tu również eksponaty charakterystyczne dla tamtego okresu – powielacz, wpinki solidarnościowe, a nawet oryginalną pałkę policyjną, i mnóstwo plakatów na czele z tym najbardziej znanym, na którym szeryf (Gary Cooper) z filmu „W samo południe” zachęca do głosowania na „Solidarność”.  

- Uznaliśmy, że najlepiej opowiedzieć historię tamtych lat poprzez plakat – mówiła podczas konferencji zapowiadającej wystawę jej autorka Elżbieta Iwaszko -  Fotografie, plakaty i afisze, dokumenty oddają klimat tamtych wydarzeń, wielkiej idei  i codziennych, szarych dni, które trawiła gorączka zmian i przekonanie, że muszą się one dokonać, bo tak dalej żyć się nie da. Nie znamy autorów większości powstałych wówczas fotografii oraz dokumentów, a nawet części plakatów.

Tę część ekspozycji uzupełniają multimedia, charakterystyczne dla przełomu lat 80/90 czyli teledyski.
- Zobaczymy teledyski m.in. do piosenek Jacka Kaczmarskiego, Kultu czy Republiki – mówi współautor wystawy Krzysztof Kossakowski - Zaś w części „partyjnej” będzie można pooglądać wiadomości z 1989r. prezentowane przez  „Dziennik Telewizyjny”.
Tu znajdują się też czasopisma,  dokumenty i plakaty kandydatów do Sejmu i Senatu w wyborach ‘89

Autorzy wystawy zachęcają białostoczan, którzy posiadają pamiątki, dokumenty itp. z tamtych lat do udostępnienia ich Muzeum Historycznemu.

Wernisaż wystawy w czwartek 30 maja 2019 r. o godz. 18:00 w Muzeum Historycznym ul. Warszawska 37. Ekspozycja będzie czynna do 1 września 2019 r.

Wystawę zrealizowano ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego, Europejskiego Centrum Solidarności, zbiorów prywatnych, Muzeum Podlaskiego w Białymstoku.

(oprac. ak)

facebook