Dodana: 16 styczeń 2019 21:41

Zmodyfikowana: 17 styczeń 2019 10:09

Piętnastominutowa podróż do Białegostoku czasów Hetmana Branickiego. Niezwykłe widowisko w Muzeum Historycznym

Makietę barokowego Białegostoku w Muzeum Historycznym można oglądać w nowej aranżacji, wzbogaconej o widowisko multimedialne „Wersal Północy” wśród dźwięków i świateł, dla którego kanwą są dzieje osiemnastowiecznego Białegostoku. Dzięki muzyce, operowaniu światłem i narracji, goście Muzeum mogą uczestniczyć we wspaniałej lekcji historii. Premiera już 17 stycznia br. o godz. 18.00. Specjalne prezentacje zaplanowano także w ramach muzealnego weekendu „Barok nad Białą” 19 i 20 stycznia, w godz. 10.00-17.00.

Ilustracja do artykułu 0x0.jpg

W przeddzień pokazu premierowego, w Muzeum Historycznym (oddział Muzeum Podlaskiego) odbyło się spotkanie prasowe. Udział w nim wzięli m.in. dyrektor Muzeum Podlaskiego Andrzej Lechowski, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Wiesława Burnos, dyrektor Departamentu Kultury UMWP Anatol Wap, kierownik Muzeum Historycznego Lucyna Lesisz,  z-ca prezydenta Białegostoku Rafał Rudnicki.

Ekspozycja „Białystok-makieta Barokowego miasta” w zbiorach Muzeum Historycznego ( oddziału  Muzeum Podlaskiego)  jest dostępna od 2001 r. Stanowi jeden z najbardziej popularnych eksponatów placówki, jednak jak podkreśla dyrektor Muzeum Podlaskiego Andrzej Lechowski, po blisko dwudziestu latach warto było ów eksponat uatrakcyjnić.

- Doszliśmy do wniosku, że czas na nową odsłonę Makiety, ale też czas na sprostanie wymogom młodego widza, który lubi różnego rodzaju ciekawostki techniczne – mówił Andrzej Lechowski podczas konferencji prasowej zapowiadającej wystawę.
Jednak,  nie należy spodziewać się baśni czy legend -  opowieść, która towarzyszy widowisku  jest dawką konkretnej  wiedzy historycznej opowiedzianej lekko i przystępnie.


 
Autorem scenariusza mappingu jest kustosz Muzeum Historycznego Piotr Niziołek. A samo widowisko zostało przygotowane w trzech wersjach językowych – polskiej, rosyjskiej i angielskiej  i w specjalnym wydaniu dla najmłodszych.
Warto dodać, że piętnastominutowy pokaz dla dorosłych i ośmiominutowa prezentacja dla dzieci znakomicie się uzupełniają.
Pokaz daje niepowtarzalną możliwość obserwacji panoramy Białegostoku, w  ciekawy sposób naświetla jego najważniejsze obszary i budowle. Mając przed oczyma jedną
z największych w Polsce makiet, rozświetloną kolorami, nasyconą dźwiękiem i „opowiedzianą” słowami lektora, ma się wrażenie, że historia miasta jest na wyciągnięcie ręki.

Całkowity koszt widowiska „Wersal Północy” wśród dźwięków i świateł to 100 tys. zł. Miasto Białystok wsparło przygotowanie wystawy kwotą 20 tys. zł, pozostała część  została sfinansowana z budżetu Muzeum, jednostki kulturalnej województwa podlaskiego.
Marszałek Wiesława Burnos w imieniu Zarządu Województwa podziękowała władzom Białegostoku za dofinansowanie widowiska.  
- Ta wystawa jest z całą pewnością znakomitą promocją miasta, jego historii. Zapraszamy mieszkańców Białegostoku, regionu i turystów do Muzeum Historycznego  - dodała Wiesława Burnos.

Przypominamy! Premiera 17 stycznia 2109r godz. 18.00! Muzeum Historyczne ul. Warszawska 37 Białystok.


Ruszajmy w niepowtarzalną podróż w czasie! Przejdźmy się ulicami nieistniejącego już miasta
i spotkajmy jego mieszkańców. Dajmy się uwieść magii pałacowych ogrodów i zawirujmy w rytm barokowej muzyki. Poznajmy warunki codziennego życia naszych antenatów i odwiedźmy ważne dla nich miejsca osadzone w topografii miasta.

oprac.ak 
film: Karolina i Błażej Karczewscy
fot. Anna Augustynowicz
fot. Monika Węcław

 

facebook