Dodana: 22 lipiec 2020 15:33

Zmodyfikowana: 24 lipiec 2020 11:19

Pejzaż miasta w wykonaniu dzieci - plener malarski na Rynku Kościuszki

Co robili artyści, gdy chcieli namalować ciekawe miejskie budowle i uliczki albo uchwycić piękno przyrody? Wybierali się w plener! Właśnie takie plenerowe zajęcia odbyły się w środę (22.07) na placu przed Muzeum Podlaskim w Białymstoku. Przy sztalugach stanęli młodzi amatorzy malarstwa – dziewczynki i chłopcy w wieku od 6 do 12 lat.

Ilustracja do artykułu 22.07.2020 Plener Malarski pod Ratuszem (4).jpg

Plener zorganizowało Muzeum Podlaskie. Zajęcia warsztatowe poprzedziło zwiedzanie muzealnej galerii i dawka wiedzy teoretycznej z zakresu malarstwa. Następnie dzieci wybrały temat swojej pracy.
- Dzieciaki malują pejzaż Białegostoku, zarówno nasz piękny Ratusz, jak i kamienice czy też widok na katedrę. Każdy wybiera najciekawszy widok dla siebie i przedstawia go na swoim własnym obrazie – mówiła Ewelina Kamieńska z Muzeum Podlaskiego.  

Dziesięcioletnia Nina znakomicie odtworzyła Ratusz.
- Mieszam kolory, tak żeby wyglądały jak na prawdziwym Ratuszu – wyjaśniała.
Dodała, że najtrudniejsze do odtworzenia są najmniejsze szczegóły. Nina przyznała, że bardzo lubi rysować, a na zajęcia zapisała ja mama.
Również siedzibę Muzeum Podlaskiego malowała sześcioletnia Ala, którą do udziału w plenerze zachęcił dziadek.
- W tym pejzażu najważniejsze są kolory i to, żeby Ratusz wyglądał jak prawdziwy – wyjaśniała.

Niektórzy wybierali widok na katedrę białostocką.  Tę część miasta wybrali m.in. dziewięcioletni Albert i siedmioletnia Marysia. Tutaj też roiło się od szczegółów – musiała być fontanna, kamienice na Rynku Kościuszki i główna bohaterka - Bazylika Archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Plener malarski dla dzieci zorganizowało Muzeum Podlaskie. To drugie tego typu zajęcia podczas tegorocznych wakacji, ale nie ostatnie. Kolejny plener w środę (29.07) o godzinie 11.00.
Jak informowała Ewelina Kamieńska, Muzeum Podlaskie przygotowało również ciekawą ofertę na sierpień. Również zaplanowano zajęcia plenerowe, ale już o trochę innej tematyce - m.in. w oparciu o wystawę o Mikołaju Koperniku, którą można oglądać w Białostockim Ratuszu.

Opropozycjach Muzeum Podlaskiego na tegoroczne lato, a także innych instytucji z naszego regionu, mozna dowiedzieć się na stronie www.wrotapodlasia.pl link do informacji : Lato w regionie

 

Aneta Kursa
fot. Małgorzata Sawicka

facebook