Dodana: 1 marzec 2021 15:32

Zmodyfikowana: 29 kwiecień 2021 10:04

Muzeum Podlaskie w Białymstoku poszukuje prac białostockiego artysty

Trwają przygotowania do wystawy ,,Faktura koloru. Antoni Szymaniuk 1921–1994”. Ekspozycja przygotowywana jest w setną rocznicę urodzin białostockiego artysty. Chcąc wzbogacić wystawę, Muzeum Podlaskie poszukuje osób, które posiadają obrazy Antoniego Szymaniuka.

Sowa - grafika

- Jeśli posiadają Państwo obrazy Antoniego Szymaniuka, bardzo prosimy o kontakt z Działem Sztuki Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, który mieści się w Ratuszu, Rynek Kościuszki 10 - apeluje Joanna Nierodzik z Działu Wydawnictw i Edukacji Muzeum Podlaskiego - Dzięki temu przyczynią się Państwo do pełniejszego opracowania twórczości artysty.

Kontaktować się z Muzeum można dzwoniąc pod numer tel. 85 740 77 38 lub pisząc na adres e-mail: sztuka@muzeum.bialystok.pl .

Otwarcie ekspozycji – 11 czerwca br.

 

Antoni Szymaniuk (1921–1994) był artystą wszechstronnym. Tworzył obrazy olejne i akwarelowe, projektował plakaty, wykonywał realizacje monumentalne: freski, sgraffita i mozaiki.

Głównym tematem w twórczości Antoniego Szymaniuka była przyroda. Dostrzegał w niej bogactwo barw, nieustający ruch i zmienność form. Wierny malarstwu krajobrazowemu, szukał nowego wyrazu plastycznego, swojego stylu, formy i kompozycji.

Uwieczniając otaczającą przyrodę, nie ograniczał się do mechanicznego przetwarzania jej kształtów i barw. Stosował skróty myślowe, poszukiwał mocnych zestawień barwnych, różnicował fakturę  – te elementy, które uważał za najbardziej istotne.

Mieszkańcom Białegostoku znane są jego realizacje monumentalne widniejące na fasadach wielu budynków naszego miasta m.in. mozaika „Sowy” przy ul. Sienkiewicza 24, mozaika przy ul. Wesołej 18 (na ścianie restauracji „Kaunas”), sgraffita przy ul. Sienkiewicza 26 oraz przy ul. Piłsudskiego 28 i ul. Piłsudskiego 30.

Artysta wziął udział w około 100 wystawach w Polsce i za granicą. Stworzył około 150 obrazów olejnych, 200 akwarel, 50 plakatów, kilkanaście realizacji monumentalnych. Należał do Związku Polskich Artystów Plastyków. Za swoją działalność artystyczną był wielokrotnie nagradzany, m.in. Srebrną Odznaką „Zasłużony Białostocczyźnie” w 1975 r., Złotą Odznaką „Zasłużony Białostocczyźnie” w 1977 r., Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” w 1980 roku.

źródło: Muzeum Podlaskie w Białymstoku
oprac.: Aneta Kursa

red.: Paulina Dulewicz

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook