Dodana: 8 marzec 2019 14:44

Zmodyfikowana: 8 marzec 2019 14:44

Muzeum Podlaskie ma propozycje na weekend dla rodzin z dziećmi

Poszukiwanie śladów działalności malarza pracującego w XVII w. na dworze Jana Klemensa Branickiego oraz zajęcia edukacyjne „Makatki z babcinej chatki” – to weekendowe propozycje Muzeum Podlaskiego dla najmłodszych.

Ilustracja do artykułu Makatki z babcinej chatki.JPG

Muzeum w Bielsku Podlaskim zaprasza 9 marca o godz. 10 na zajęcia interaktywne dla dzieci w wieku 7-12 lat „Makatki z babcinej chatki”.

„Dobra gospodyni dom wesołym czyni”, „Dobre dziatki to skarb matki”... To złote myśli, które obok scenek rodzajowych pojawiały się na makatkach powszechnych na ziemi bielskiej przed kilkudziesięciu laty. Podczas warsztatów młodsi i starsi dowiedzą się, jakie jeszcze mądrości skryły się na tak niegdyś popularnej ozdobie domów. Na koniec spotkania na bawełnianym podkładzie uczestnicy wykonają własne makatki ze współczesnym przesłaniem i rekwizytami. Młodsi za pomocą pisaków do tkanin. Starsi, posiłkując się igłą i nićmi. 

 Czas trwania zajęć ok. 90 min.

Liczba uczestników: 15 dzieci + opiekunowie.
Koszt: 7 zł/osoba

Informacje i zapisy: osobiście w Muzeum lub telefoniczne: 509 336 841.

Z kolei Muzeum Podlaskie w Białymstoku zaprasza na niedzielę rodzinną w ratuszu. 10 marca w samo południe odbędą się tam zajęcia dla rodzin z dziećmi pod nazwą „Tajemniczy artysta na Dworze Branickiego”.  

Pałac Branickich to najbardziej okazała budowla w Białymstoku. Rozbudową rodzinnej rezydencji zajął się w XVIII w. Jan Klemens Branicki, który był również właścicielem miasta. Sprowadził on do Białegostoku architektów, inżynierów, malarzy i rzeźbiarzy, którzy pracowali nie tylko na dworze Branickich, ale także przy wielu projektach budowlanych w samym mieście.  Pośród nich był malarz Augustyn Mirys, który pozostawił ślad artystycznej działalności w jednym z białostockich kościołów, zwanym przez białostoczan białym kościołem. Drugi ślad prowadzi do białostockiego Ratusza… Podążając tym  tropem uczestnicy wydarzenia będą mogli dowiedzieć się jakie plany rozbudowy Białegostoku miał jego ówczesny właściciel i co z ich realizacji przetrwało do dziś. Podsumowaniem będzie quiz.

 Czas trwania zajęć ok. 90 min.

Liczba uczestników w grupie: 15 osób.
Koszt: 10 zł/dziecko, 5 zł/opiekun, z Kartą Dużej Rodziny: 2 zł/dziecko, 2 zł/opiekun.

Informacje i zapisy: 85 740 77 41, 509 336 740.

 

facebook