Muzealne środy dla seniorów
Muzeum Podlaskie zaprasza na cykl spotkań w Białymstoku przygotowany z myślą o seniorach. Zaprasza do udziału w wydarzeniach, na których zostaną przedstawione wystawy i zbiory. Dniem spotkań jest środa, a opłata za bilet to symboliczne cztery złote.
Środa, 14 października 2020 r., godz. 11.00, Ratusz w Białymstoku, Rynek Kościuszki 10
Kossakowie – sztuka w genach
Zapraszamy seniorów na zwiedzanie z przewodnikiem wystawy „Kossakowie”. Juliusz i Wojciech to dwa pokolenia malarzy w rodzinie Kossaków. Ojciec był samoukiem o nieprzeciętnym talencie, syn zaś zdobył wszechstronne wykształcenie w kierunku malarstwa. Pierwszy stateczny i poważany w kręgach artystycznych, drugi bon vivant swojej epoki, ale niezwykle pracowity i zdyscyplinowany w procesie tworzenia. Obaj malowali sceny historyczne, batalistyczne, sceny rodzajowe z życia arystokracji i mieszkańców podkrakowskich wsi, ale głównych ich bohaterem zawsze był koń. Przyglądając się prezentowanej ekspozycji zaobserwujemy, jak to piękne i majestatyczne zwierzę uwieczniał akwarelami Juliusz, a w jaki sposób Wojciech wprowadzał je w sam środek bitwy.
Czas trwania: ok. 45 min.
Koszt: 4 zł/os.
Liczba uczestników w grupie do 12 osób.
Obowiązują zapisy pod nr. tel. (85) 740-77-42 lub 509 336 740.
Prosimy, żeby pamiętać o zasadach zwiedzania obowiązujących w okresie zagrożenia Covid 19. Zwiedzanie dostępne będzie tylko dla osób posiadających własne maski zasłaniające usta i nos. Zwiedzający obowiązani są do dezynfekcji rąk lub rękawiczek płynem dezynfekującym umieszczonym przy wejściu do budynku.
---
środa, 21 października 2020 r., godz. 11.00, Muzeum Historyczne w Białymstoku, ul. Warszawska 37
Księga Pawłodaru
Wszyscy słyszeli o deportacjach Polaków przez władze radzieckie na Sybir w latach 1940 – 1941 r. Wywiezione tam osoby nazywamy Sybirakami. 17 września przypada Światowy Dzień Sybiraka. Warto więc zwrócić uwagę na tych, którzy wrócili stamtąd do Polski po drugiej wojnie światowej. Źródłem zawierającym informacje na ich temat jest między innymi tzw. Księga Pawłodaru. Jest to spis osób wracających z rejonu pawłodarskiego w 1946 r. z podziałem na kolejne transporty. Poza nazwiskami podane są czasem także daty urodzenia, pochodzenie i zawód poszczególnych osób, więc księga może być interesującym źródłem dotyczącym składu społecznego Sybiraków.
Koszt: 4 zł/os.
Liczba uczestników w grupie do 12 osób.
Obowiązują zapisy z minimum trzydniowym wyprzedzeniem pod nr. tel. 517 484 349.
---
środa 28 października 2020 r., godz. 11.00, Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego w Białymstoku, ul. Świętojańska 17
Plenerowa rzeźba w drewnie – Hajnówka 2020. Oprowadzanie po wstawie
Zapraszamy na spotkanie z cyklu Muzealne Środy dla Seniorów poświęcone wystawie „Plenerowa rzeźba w drewnie – Hajnówka 2020”. Podczas spotkania autorzy opowiedzą o swoich inspiracjach oraz o związkach z Puszczą Białowieską.
Czas trwania: ok. 60 minut
Koszt: 4 zł/os.
Zapisy pod numerem telefonu 509 336 862 lub mailowo: muzeum.karnego@muzeum.bialystok.pl
oprac.: Paulina Dulewicz