Dodana: 22 styczeń 2019 10:51

Zmodyfikowana: 24 styczeń 2019 09:22

Kompleksja Lalki – wystawa w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego

Przedstawienia teatralne odchodzą w przeszłość, ale raz powołane do życia lalki, maski, teatralne rekwizyty, kostiumy i dekoracje, nie giną. Ukryte w magazynach teatralnych wspominają swoją teatralną przygodę i marzą o powrocie na scenę. „Kompleksja lalki” to wystawa łączy przeszłość z teraźniejszością. Wernisaż już 24 stycznia o godz. 17.00 w Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego ul. Świętojańska 17 w Białymstoku.

Ilustracja do artykułu Kompleksja Lalki (1).JPG

Wystawa podzielona zostanie na dwie przestrzenie, z której jedna przeniesie odbiorcę w świat magicznej przeszłości, w którym poznamy bohaterów występujących w repertuarze Białostockiego Teatru Lalek. Najstarsze lalki pochodzące z lat 60. XX w. oraz fragmenty dekoracji pozwolą rozkoszować się wspaniałymi dziełami sztuki, autorstwa najwybitniejszych scenografów Teatru Lalek drugiej połowy XX w. i współczesności: Wiesława Jurkowskiego, Edward Lutczyna, Adam Kilian, Andrzeja Dworakowskiego i innych.

Druga przestrzeń to teraźniejszość, przedstawiająca lalki jako bohaterki współczesnych sztuk wystawianych na deskach w BTL, Teatru K3 oraz Teatru Szkolnego im. Jana Wilkowskiego w Białymstoku.

 

Wernisaż wystawy 24 stycznia 2019 r. o godz. 17.00

Wystawa będzie eksponowana do 15 kwietnia 2019 r.

Kurator wystawy: Beata Janowicz

Scenografia i aranżacja: Łucja Grzeszczyk aktorka Białostockiego Teatru Lalek

Patroni medialni: Radio Białystok, TVP3, Wrota Podlasia, Kurier Poranny

Honorowy patronat: Marszałek Województwa Podlaskiego

 

Partnerzy: Białostocki Teatr Lalek, Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza w Warszawie – Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku

 

źródło: Muzeum Podlaskie w Białymstoku
oprac.ak

 

facebook