Dodana: 19 marzec 2019 14:03

Zmodyfikowana: 19 marzec 2019 14:03

Inspiracje ręcznikiem ludowym – wernisaż wystawy z Muzeum w Bielsku Podlaskim

We wtorek, 26 marca br. o godzinie 16.00 w „Muzeum Białoruskiego Polesia” w Pińsku (Pińsk, ul. Lenina, 22) odbędzie się uroczysty wernisaż wystawy malarstwa Mirosława Zdrajkowskiego „Byliśmy, jesteśmy, będziemy…”. Wystawa jest zorganizowana przez Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Brześciu, Muzeum w Bielsku Podlaskim Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku we współpracy z Państwową Instytucją „Muzeum Białoruskiego Polesia”.

Ilustracja do artykułu Autor wystawy „Byliśmy, jesteśmy, będziemy…”Mirosław Zdrajkowski.jpg

 „Byliśmy, jesteśmy, będziemy…” to malarska wystawa ukazująca bogactwo kultury materialnej i duchowej mieszkańców Ziemi Bielskiej. Składa się z 18 obrazów autorstwa Mirosława Zdrajkowskiego oraz 9 ręczników ludowych z kolekcji Muzeum w Bielsku Podlaskim. Wiodącym tematem jest ręcznik ludowy, będący znakiem rozpoznawczym, elementem szczególnym w kulturze słowiańskiej.

 

Sztuka powstaje, by móc opowiedzieć o tym, co się czuje. Opowiedzieć o emocjach i wrażeniach, które na słowa przełożyć się nie dają. Takie jest malarstwo Mirosława Zdrajkowskiego – wypełnione symbolami, odniesieniami do pamięci historycznej miejsca, z którego ich Autor się wywodzi, są przesycone poetyckimi wręcz odniesieniami do tradycji ojczystej ziemi. Warto się im uważniej przyjrzeć. Na pierwszy rzut oka kojarzą się z tradycją i formami ręcznika obrzędowego, te odniesienia są czytelne już choćby poprzez kształt podobrazia i czytelnych form zgeometryzowanego ornamentu. Ale są też bardzo uwspółcześnione, jakby Autor tych prac starał się utrwalić tradycję ulotnych i nietrwałych dzieł sztuki ludowej i przetransponować je do dzisiejszych czasów, zdominowanych przez cywilizację informatyczną. Czy tak w istocie należy odczytywać te obrazy? Na to pytanie każdy powinien odpowiedzieć sobie sam, jeśli zaś przyjrzy się im uważniej, odczyta jeszcze więcej symboli i ukrytych znaczeń. To jest ukryta siła sztuki.

 

Przed wernisażem o godz. 12:00 w Muzeum odbędą się warsztaty malowania toreb kwiecistymi wzorami rodem z ręczników ludowych. Płótniane torby ekologiczne obecnie są powszechnie używanym akcesorium, szczególnie popularnym wśród młodzieży. Warsztaty na konkretnym przykładzie zademonstrują użytkowość i aktualność etnicznych motywów w życiu codziennym. Udowodnią, że tradycyjne może być synonimem modne. Warsztaty poprowadzi Kierownik Muzeum w Bielsku Podlaskim Alina Dębowska.

 

Mirosław Zdrajkowski urodził się w Bielsku Podlaskim, jest absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Mińsku na Białorusi. Autor wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych, ilustrator okładek do książek i płyt CD. Wszelkie jego poczynania artystyczne zdradzają przywiązanie do kultury ludowej.

 

Muzeum w Bielsku Podlaskim posiada reprezentatywną i największą w Polsce kolekcję ręczników ludowych. Kolekcja liczy ponad 300 zabytków. Od kilku lat prowadzone są systematyczne i ratownicze badania etnograficzne  na terenie Podlasia. W ramach tych prac powstała stała wystawa „Tajemniczy ręcznik” oraz wydane zostały  3  katalogi, wzorniki, kolorowanki.

 

Wystawa będzie eksponowana do 26 kwietnia 2019 roku.

 

Wernisaż wystawy „Byliśmy, jesteśmy, będziemy…”

Kiedy:  26 marca (wtorek) 2019 roku o 16:00

Gdzie: Państwowa Instytucja „Muzeum Białoruskiego Polesia” (Pińsk, ul. Lenina, 22).

Wstęp wolny.

 

Warsztaty malowania toreb

Kiedy:  26 marca (wtorek) 2019 roku o 12:00

Gdzie: Państwowa Instytucja „Muzeum Białoruskiego Polesia” (Pińsk, ul. Lenina, 22).

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook