Dodana: 17 październik 2021 09:53

Zmodyfikowana: 17 listopad 2021 14:40

Dobiegła końca konferencja naukowa „Jan Klemens Branicki – splendor i miraż”

Od 13 do 15 października historycy i znawcy epoki debatowali o słynnym magnacie i gospodarzu Białegostoku. I Symposium Branicianum było okazją do podsumowania badań nad dziedzictwem Jana Klemensa Branickiego i magnackiego rodu Branickich. Konferencja została zorganizowana przez Muzeum Podlaskie w Białymstoku oraz Instytut Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk. Była głównym wydarzeniem obchodów 250. rocznicy śmierci Hetmana

Mężczyzna stoi tyłem w otwartych drzwiach, po prawej stronie plakat konferencji naukowej - „Jan Klemens Branicki – splendor i miraż”

W ciągu trzech dni można było posłuchać kilkunastu wykładów, m.in. ks. dr. Jana Niecieckiego, wybitnego historyka sztuki, autora książek i artykułów o tematyce poświęconej Branickim. Swój referat o fundacjach sakralnych Jana Klemensa Branickiego wygłosiła również dr Anna Oleńska, historyk sztuki, pracownik naukowy Instytutu Sztuki PAN, redaktor Katalogu Zabytków Sztuki w Polsce oraz wykładowca w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

 

Wśród tematów poruszanych na konferencji nie zabrakło referatów m.in. na temat letniej rezydencji Branickich w Chroszczy czy też monogramów Hetmana. Poruszono problematykę m.in. mecenatu Jana Klemensa Branickiego nad cerkwiami unickimi, jak też obrazu Hetmana w relacjach dyplomatycznych.

 

Konferencja była okazją do odwiedzenia wybranych miejsc związanych z Branickimi – Choroszczy i Tykocina. Goście mogli uczestniczyć również w kuratorskim oprowadzaniu po wystawie ,,Taniec życia | Taniec śmierci” prezentowanej w białostockim Ratuszu oraz w specjalnym koncercie w wykonaniu Zespołu Muzyki Dawnej DILETTO pod batutą Anny Moniuszko.

 

Wydarzenie uświetnili swoją obecnością m.in. samorządowcy, przedstawiciele Kościoła, instytucji kultury oraz naukowcy zajmujący się dziejami XVIII w.

 

Konferencja Jan Klemens Branicki – splendor i miraż otwiera cykl Symposium Branicianum, podczas którego w kolejnych latach prezentowane będą wyniki badań nad dziejami przedstawicieli zasłużonego w dziejach Podlasia rodu Branickich.

 

źródło: Muzeum Podlaskie w Białymstoku
oprac.: Aneta Kursa 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook