Chocim 1621. Na drodze Imperium – wystawa w bielskim Muzeum Obojga Narodów
W tym roku mija równo 400 lat od zwycięskiej bitwy pod Chocimiem. Z tej okazji przygotowana została ekspozycja Chocim 1621. Na drodze Imperium. Jej wernisaż odbędzie się w czwartek, 21 października, o godz. 12.00 w Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim. Ekspozycja będzie można oglądać do końca marca 2022 r.
W październiku 1621 roku rozstrzygnęła się bitwa pod Chocimiem, stoczona pomiędzy armią Rzeczypospolitej Jana Karola Chodkiewicza a siłami tureckimi dowodzonymi przez sułtana Osmana II. W tym roku mija dokładnie 400 lat od tego zwycięstwa naszych wojsk.
Hołd złożony husarii
Z tej okazji Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim prezentuje najnowszą wystawę Chocim 1621. Na drodze Imperium, będącą swego rodzaju hołdem złożonym polskiemu orężowi, a szczególnie husarii, która od wieków fascynuje nie tylko miłośników historii wojskowości.
Zbroja husarska to świadectwo świetności i potęgi polskiej armii, a polskie „skrzydła” od lat pobudzają wyobraźnię, fascynują, tworzą pozytywną legendę oraz są symbolem niezłomności i walki ze znacznie silniejszym przeciwnikiem.
Chwile glorii i chwały polskiego oręża
Na wystawie prezentowana jest oryginalna zbroja husarska ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, a także elementy uzbrojenia z kolekcji Komputowej Chorągwi Stefana Czarnieckiego i Podlaskiej Chorągwi Husarskiej. Wszystko w kontekście bitwy stoczonej 400 lat temu pod Chocimiem, która powstrzymała pochód armii tureckiej na ziemie Polski i Europy.
Eksponaty ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, Komputowej Chorągwi Stefana Czarnieckiego oraz Podlaskiej Chorągwi Husarskiej.
Muzeum Obojga Narodów w Bielsku Podlaskim to jeden z oddziałów Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, podlegającemu samorządowi województwa.
źródło: Muzeum Obojga Narodów
oprac.: Anna Augustynowicz