Dodana: 7 luty 2011 10:09

Zmodyfikowana: 7 luty 2011 10:09

Obraz 'Grunwald 2010' w Wilnie i Mińsku

14 grudnia 2010r. w salach wystawowych Titanicas Wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych odbył się wernisaż Akcji Atystycznej Grunwald 2010. W uroczystym otwarciu wystawy udział wzięli przedstawiciele  Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMWP oraz Liceum Plastycznego im. Artura Grottgera w Supraślu.

To już trzecia odsłona obrazu Grunwald 2010, będącego efektem Akcji artystycznej Grunwald 2010, która odbyła się w ramach Koncentracji Wojsk Wielkiego Księstwa Litewskiego w lipcu br. w Białostockim Muzeum Wsi w Osowiczach. W listopadzie, w Mińsku na Białorusi obraz był eksponowany podczas dużej wystawy poświęconej 600. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem.

Odsłonięcia obrazu dokonał 11 lipca 2010 r. Marszałek Województwa Podlaskiego Jarosław Dworzański wspólnie z przedstawicielami ministerstw kultury : Republiki Białoruś oraz Republiki Litewskiej podczas drugiego dnia wojewódzkich obchodów 600. rocznicy Bitwy pod Grunwaldem. Obraz o wymiarach 7m x 3,5 m namalowali uczniowie trzech szkół plastycznych, którzy wcześniej podczas pleneru wspólnie stworzyli jego projekt. W przedsięwzięciu uczestniczyli uczniowie: Liceum Plastycznego im. Artura Grottgera w Supraślu, Państwowej Szkoły Artystycznej im. M. K. Čiurlionisa w Wilnie, Gimnazjum - College Plastycznego w Mińsku.

Akcja artystyczna „Grunwald 2010” to projekt o charakterze edukacyjno-artystycznym skierowany do młodzieży 3 szkół plastycznych z Polski, Białorusi, Litwy, którego celem było:
- przybliżenie wspólnej historii narodów – uczestników projektu;
- nawiązanie porozumienia pomiędzy spadkobiercami tej historii;
- stworzenie wspólnego obrazu przez uczestników projektu nawiązującego do dzieła Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem” i tekstów źródłowych trzech narodów – obrazu oddającego stosunek współczesnej młodzieży do historii oraz malarstwa i jego roli w świecie

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook