Dodana: 25 luty 2011 13:30

Zmodyfikowana: 26 kwiecień 2017 14:34

Prezentacja Teatru Dramatycznego

Teatr im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku jest jedynym zawodowym teatrem dramatycznym w województwie podlaskim, działa od 1949 roku. Taka pozycja na mapie kulturalnej wymaga zaspokajania różnych gustów, wychodzenia naprzeciw potrzebom szerokich kręgów odbiorców. Na repertuar teatru składają się więc zarówno inscenizacje dzieł światowej klasyki literatury, jak i prapremiery polskiej i europejskiej dramaturgii współczesnej; sztuki ambitne, nietuzinkowe, przeznaczone dla bardzo wymagającego odbiorcy oraz lekkie komedie, farsy; spektakle „szkolne” i ciekawe realizacje teatru dziecięcego.

Średnio w ciągu sezonu zespół Teatru realizuje siedem-osiem premier i prezentuje ok. 380 przedstawień. Uzupełnieniem stałego repertuaru jest Scena Impresaryjna.

Impresariat to sposób na wzbogacenie repertuaru o koncerty, recitale, spektakle z całego kraju, z wielkimi gwiazdami, na wysokim poziomie artystycznym. To okazja, by mieszkańcy Białegostoku mieli okazję obejrzeć to, czym zachwyca się cały kraj.

Siedziba
Teatr Dramatyczny mieści się w zabytkowym budynku, wybudowanym pod koniec lat 30-tych w stylu modernistycznym. Do rej pory zachował się oryginalny rozkład wnętrz teatralnych. Teatr dysponuje trzema scenami: dużą, małą i sceną foyer, która ma charakter kawiarniany. Główna sala widowiskowa jest obecnie największą tego typu przestrzenią w regionie, w fotelach na widowni zasiąść może 502 widzów.

Instytucja posiada własne pracownie: krawieckie, modelatorsko-plastyczną, szewską, perukarską (charakteryzatornia), stolarską. Przy Teatrze działa też Archiwum Artystyczne, dokumentujące różnorodne działania artystyczne od 1944 roku, a także Biblioteka teatralna.

Zespół
Od 1 stycznia 2017 roku Teatrem Dramatycznym w Białymstoku kieruje Piotr Adam Półtorak.

Zespół Teatru tworzy obecnie 21 aktorów.

Edukacja teatralna
Oprócz działalności repertuarowej Teatr prowadzi na szeroką skalę działania z zakresu edukacji teatralnej. Są to różnorodne zajęcia, skierowane właściwie do wszystkich grup wiekowych: od kilkuletnich dzieci (spotkania z książką „Bajkowe Poranki”, wydawnictwa dla najmłodszych), przez młodzież szkolną (warsztaty, lekcje teatralne, spektakle edukacyjne, wykłady, półkolonie „Lato w Teatrze”, patronat nad klasami teatralnymi "Teatralniak"), aż po studentów i osoby dorosłe (warsztaty „Środki Teatralne”, coroczne konkursy tematyczne, zajęcia Pracowni Działań Kreatywnych, projekty artterapeutyczne). W tym segmencie działalności Teatru w szczególnie komplementarny sposób łączą się ze sobą różne dziedziny sztuki: fotografia, taniec, kultura uliczna, grafika, architektura. 

Cykliczna i ważnym wydarzeniem, które odbywa się w cyklu dwuletnim to Ogólnopolski Konkurs Małych Form Dramaturgicznych 1-2-3. Laureatem jego pierwszej edycji był tekst Jana Jakuba Należytego „Trzy razy łóżko”. Spektakl ten jest do dziś absolutnym hitem kasowym Teatru, zyskał sympatie widzów i został zagrany prawie dwieście razy, a obejrzeć go mogło dwadzieścia tysięcy osób.

Współpraca
Współpraca międzynarodowa Teatru Dramatycznego dotyczy przede wszystkim wschodu Europy, Rosji i Białorusi. Teatr prowadzi wymianę artystyczną z Teatrem Dramatycznym w Grodnie, grodzieńskim Teatrem Lalek, Akademickim Narodowym Teatrem Dramatycznym w Witebsku. Teatr gościł też rosyjskich dramaturgów: Wasilija Sigariewa, Aleksandra Słapowskiego. Jednym z ciekawszych przykładów międzynarodowej współpracy jest również spektakl „Samotny zachód” Martina McDonagha, zrealizowany w Białymstoku przez znakomitego białoruskiego reżysera Gienadija Muszpierta.

Sukcesy
Teatr Dramatyczny w ostatnich latach był m.in. finalistą Ogólnopolskiego Konkursu na inscenizację polskiej sztuki współczesnej („Trumna nie lubi stać pusta”, „Trzy razy łóżko”), zdobył wyróżnienie w Ogólnopolskim Konkursie na inscenizację dawnych dzieł literatury europejskiej („Morosophus”), nagrodę za reżyserię dla Piotra Dąbrowskiego na festiwalu TALIA w Tarnowie („Paragraf 22. Epizod”), nagrodę za debiut aktorski dla Alicji Dąbrowskiej („Czarownice z Salem”); gościł ponadto na festiwalach i przeglądach w Częstochowie, Warszawie, Zielonej Górze, Tarnowie, Rzeszowie, Olecku, Bełchatowie, Kairze.

Materiały Teatr Dramatyczny

facebook