Dodana: 3 luty 2021 08:51

Zmodyfikowana: 3 luty 2021 12:09

Politechnika Białostocka prowadzi badania nad rzadką rośliną leczniczą

Ponad 2,5 mln zł otrzyma Politechnika Białostocka (PB) w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na badania nad różeńcem górskim. Ta roślina lecznicza może stać się unikatowym towarem eksportowym Podlaskiego.

Roślina lecznicza - różeniec górski

Różeniec górski (Rhodiola rosea L.)  znany jest powszechnie jako „złoty korzeń”. Wzmianki o jego leczniczych właściwościach odnaleziono w Tybecie, a pochodzą sprzed 1200 lat. Był stosowany m.in. w tradycyjnej medycynie rosyjskiej i skandynawskiej. Zawiera związki aktywne, które wykazują silne działanie przeciwdepresyjne i przeciwstresowe.

- To obecnie właściwości szczególnie pożądane, ponieważ, według szacunków, blisko 80% chorób ma podłoże nerwicowe, stresogenne i psychologiczne. Poza tym ten surowiec korzystnie wpływa na mięsień sercowy, działa przeciwnowotworowo, wspomaga układ odpornościowy i wydolność organizmu – wymienia dr Ewa Zapora z Instytutu Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej.

Surowiec z różeńca górskiego to kłącza z korzeniami, pozyskiwane ze stanowisk naturalnych w górach środkowej Azji. W Polsce występuje tylko na terenach chronionych – w parkach narodowych Sudetów i Karpat.

- Obecnie w kraju ekstrakt z różeńca górskiego jest składnikiem produktów medycznych klasy premium – mówi dr Ewa Zapora.

Naukowcy z Politechniki Białostockiej postanowili zbadać różeniec górski, uprawiany od 20 lat w ekologicznym gospodarstwie rolnym Mirosława i Aliny Romaniuków na skraju Puszczy Białowieskiej. Ta uprawa jest prawdopodobnie jedyną tego typu w Polsce.

Uczelnia pozyskała ponad 2,5 mln złotych na badania, które doprowadzą do stworzenia nowego produktu – wyciągu z różeńca.

Jak podkreśla dr Ewa Zapora, kierownik projektu, zespół Centrum Naukowo-Badawczego Politechniki Białostockiej ma już doświadczenie w pozyskiwaniu wyciągów z roślin.

W Hajnówce stworzyliśmy obszerny bank ekstraktów z grzybów. Obecnie podobne działania chcemy także przeprowadzić z różeńcem górskim. Zakładamy, że taki surowiec będzie miał duży potencjał komercyjny. Dodatkowo będziemy starać się wzmocnić jakościowo istniejącą uprawę różeńca, a mówiąc najprościej - wyselekcjonujemy najlepszą odmianę z obecnej uprawy, czyli tę charakteryzującą się najwyższymi zawartościami związków aktywnych. Tak, aby w przyszłości to ona stała się podstawą uprawymówi.

Projekt „Rhodiola – różeniec górski – innowacyjna uprawa, innowacyjny surowiec” Politechnika Białostocka będzie realizowała przez dwa lata w partnerstwie z gospodarstwem rolnym Aliny Romaniuk oraz Podlaskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Szepietowie.

oprac.: Cezary Rutkowski

red.: Barbara Likowska-Matys

źródło/fot.: Rzecznik Politechniki Białostockiej

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook