Dodana: 30 wrzesień 2019 15:31

Zmodyfikowana: 30 wrzesień 2019 15:31

Klimaty Portugalii w kolejnej odsłonie „Galerii na płocie”

Pracownicy i przyjaciele szkoły, a także uczniowie są autorami zdjęć, które zawisły w tym roku na ogrodzeniu przed Zespołem Szkół Społecznych Fundacji Edukacji „Fabryczna 10” .

Ilustracja do artykułu 2019- Galeria.10.JPG

Wystawę stanowi 47 fotografii Portugalii, efekt podróży z 2016 i 2019 r. Zdjęcia wykonano w popularnych i mniej znanych miastach i regionach tego kraju, m.in. w Porto, Lizbonie, Sintrze, Bradze, Fatimie, a także w Costa Nova, Obidos czy w Ponte de Lima.

- Tradycją w naszej szkole stały się już wyjazdy nauczycieli i osób zaprzyjaźnionych ze szkołą na Półwysep Iberyjski,w czasie wolnym od zajęć – opowiada Greta Hapunik, szkolny pedagog i współorganizatorka wystawy. - Pierwszy raz skrzyknęliśmy się pięć  lat temu, gdy nasza koleżanka, Gracjana Chocha, zabrała nas do Barcelony. Mieszkała w Hiszpanii 20 lat więc była doskonałym przewodnikiem. Razem z Gracjaną byliśmy dwa razy w Hiszpanii - w Barcelonie i  Madrycie i dwa razy w Portugalii – w Lizbonie i Porto. Postanowiliśmy w tym roku podzielić się naszymi wrażeniami z  tych wyjazdów i wybraliśmy Portugalię. Przedstawimy też zdjęcia  naszych uczniów powstałe podczas wycieczki, zorganizowanej przez szkołę.Za rok zaś planujemy wystawę zdjęć z Hiszpanii.

Jednym z autorów zdjęć jest zapalony podróżnik i dyrektor artystyczny wystawy Jarosław Skubich. Podczas piątkowego wernisażu przekonywał on uczestników do odwiedzania Portugalii.

- Położona w cieniu sąsiedniej Hiszpanii,Portugalia, od niedawna zyskuje na popularności – mówi fotografik.  - Chcieliśmy zobaczyć ten niewielki kraj,który za czasów swojego rozkwitu panował nad częścią świata. Tym bardziej, że niedoceniana w obecnych czasach Portugalia, oferuje nie mniej atrakcji, niż tak popularna turystycznie Hiszpania. Są tam nie tylko zachwycające plaże, ciągnące się wzdłuż atlantyckiego wybrzeża, ale też cudowne krajobrazy w głębi lądu oraz kilometry klimatycznych uliczek na terenie całego kraju. Wspaniałe zabytki świadczą o niezwykle bogatej przeszłości Portugalii. Zachwyca portugalska kuchnia, w której ogromną rolę odgrywają ryby, owoce morza i  dobre wino. ­

Uwieńczeniem piątkowego wernisażu był wieczór portugalski, wypełniony opowieściami podróżników i prezentacją slajdów, zakończony koncertem gitarowym w wykonaniu Kuby Jasiukiewicza z Białostockiej Szkoły Muzycznej.

- Otwarcie „Galerii na Płocie” to jest zawsze wydarzenie w szkołach przy Fabrycznej – mówi Ewa Drozdowska, dyrektorka ZSS. -  Mam nadzieję, że jest to też  wydarzenie dla mieszkańców Białegostoku, którzy często wybierają trasę spaceru, wiodącą obok naszych zdjęć. W tym roku, podziwiając zdjęcia, wiele osób przypomni sobie może niezapomnianą i niezwykłą atmosferę Portugalii, a być może fotografie te zachęcą spacerujących do wyboru kierunku wakacyjnych wypraw.

 

facebook