Dramat i tragedię pozostaw teatrowi - inauguracja 13. edycji
Łamańce językowe poprawiające dykcję, praca z rekwizytem, emisja głosu czy ruch sceniczny – rozpoczęły się warsztaty teatralne – element 13. edycji Przeglądu Małych Form Teatralnych „Dramat i tragedię pozostaw teatrowi”. Spotkania prowadzą dwaj znakomici aktorzy Tomasz Rynkowski i Krzysztof Zemło.
W programie przewidziano także ćwiczenia na koncentrację i wyobraźnię, poznawanie różnych technik teatralnych jak np.: gra aktora w teatrze cieni czy zasady gry w masce. Uczestnicy warsztatów to w większości nauczyciele gimnazjów prowadzący zajęcia teatralne dla dzieci i młodzieży. Poznają w praktyce różne techniki pracy aktorskiej. Wykonują ćwiczenia, które będą mogli wykorzystać podczas zajęć z podopiecznymi. Wymieniają się także swoimi doświadczeniami w pracy edukacyjnej.
- Robienie teatru z dziećmi jest trudne, ale można do nich dotrzeć – mówił aktor Krzysztof Zemło, jeden z prowadzących warsztaty – Znakomicie, jeśli trafi się na grupę, z której można czerpać, jeśli dzieci same coś wymyślą.
Problemem w pracy teatralnej z młodzieżą w wieku gimnazjalnym, co podkreślali uczestnicy warsztatów, jest niechęć, a wręcz lęk przed kontaktem fizycznym.
- Czasem trudno jest ich przekonać nawet do tego, aby stanęli bardzo blisko siebie – mówiła jedna z nauczycielek – Trudno jest im przyjąć pewną umowność teatru.
Krzysztof Zemło, posiadający duże doświadczenie w pracy teatralnej z dziećmi i młodzieżą radził aby rozwiązań poszukiwać w alternatywnych formach teatralnych, np. w teatrze cieni.
Warsztaty odbywają się 16 i 17 lutego w Centrum Edukacji Nauczycieli. Organizatorem Przeglądu Małych Form Teatralnych "Dramat i tragedię pozostaw teatrowi" jest Referat Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Współorganizatorami są Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku, Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Łomży i Centrum Edukacji Nauczycieli w Suwałkach.