Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA
Kolejnym kandydatem do tytułu Podlaska Marka Konsumentów, na którą mogą zagłosować mieszkańcy Podlaskiego jest Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA organizowany przez Białostocki Ośrodek Kultury.
Jeśli to właśnie ŻUBROFFKA jest Waszym kandydatem możecie zagłosować TUTAJ
Międzynarodowy Festiwal Filmów Krótkometrażowych ŻUBROFFKA, organizowany przez Białostocki Ośrodek Kultury – DKF „GAG”, odbywa się od 2006 roku. Przez lata Festiwal ewoluował – z małej kameralnej imprezy w klubie FAMA do największej w północno-wschodniej Polsce imprezy filmowej.
Podczas ŻUBROFFKI odbywa się siedem konkursów. Konkursy Okno na Wschód oraz Cały Ten Świat prezentują najciekawsze filmy powstałe poza Polską, z kolei Amatorzy, Studenci i Niezależni – skierowane są do rodzimych twórców.
Jest także konkurs filmów dla dzieci Kids, którego jurorami są młodzi widzowie oraz najnowsza kategoria konkursowa – Music video.
Filmy ocenia międzynarodowe jury. Oprócz Grand Prix festiwalu oraz nagród i wyróżnień w każdym z konkursów, przyznawana jest Nagroda Publiczności (Nagroda Dzikiego Żubra) oraz nagrody specjalne za najlepszą: Animację, Dokument, Fabułę, Zdjęcia oraz Muzykę.
Program Festiwalu jest zawsze bardzo bogaty. Oprócz sekcji konkursowych pokazywane są bloki specjalne, prezentujące krótkie filmy z całego świata („Balkan Blues”, „From Russia with Love”, „Ruchomy nieporuszyciel – filmy rowerowe”, „Dances with Camera”, „Kobiety Wschodu” etc.), a także narodowe śniadania filmowe, podczas których widzowie oglądają krótkometrażówki zajadając przysmaki z danego kraju.
Pokazy specjalne odbywają się na terenie całego województwa podlaskiego, m.in. w Suwałkach, Narewce, Czeremsze czy Hajnówce. Co ważne, Festiwal od lat współpracuje z wieloma podmiotami, nie tylko kultury oraz z innymi podobnymi festiwalami z Polski i Europy, takimi jak choćby poznański Shortwaves, rosyjski Message2Man czy StopTrik Festival ze Słowenii.
Podczas ŻUBROFFKI odbywają się koncerty, spotkania z twórcami i panele dyskusyjne, prezentowane są także wystawy (w ostatnich latach były to m.in. „A Ukraine runs through it” Justyny Mielnikiewicz, „Dowód tożsamości” Jany Romanovej i „Szeptuchy” Jakuba Kamińskiego). Działania festiwalowe wzbogacają też warsztaty filmu animowanego i dokumentalnego dla dzieci, młodzieży i seniorów, prowadzone przez wybitnych twórców z Polski i świata (m.in. Ewa Borysewicz, Jeff Chiba Stearns, Svetlana Filippova, Marcin Filipowicz, Grzegorz Jaroszuk), jak również warsztaty dziennikarskie (prowadzili je np. Jakub Socha z portalu Dwutygodnik.com czy Michael Pattison z „The Guardian”).
ŻUBROFFKA trafiła na listę najciekawszych krótkometrażowych festiwali filmowych na świecie prestiżowego magazynu kinowego „World of Shorts” – Festiwal prezentowany jest jako wyjątkowe i energetyczne miejsce, gdzie należy zgłosić swój film i w którym nie wypada nie być.