Dodana: 10 lipiec 2006 09:55

Zmodyfikowana: 10 lipiec 2006 09:55

Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku

Kategoria: Miejsce - II wyróżnienie (edycja 2004)

                        

Opis

Orkiestra Symfoniczna w Białymstoku istnieje od 1954 roku, status Filharmonii uzyskała w roku 1974. Realizuje szeroki repertuar, od wielkich dzieł symfonicznych i koncertów oratoryjno-kantatowych po recitale organowe, a także organizację licznych festiwali i konkursów. Od lat gości na swojej estradzie światowej sławy dyrygentów i solistów. Jest organizatorem Międzynarodowego Konkursu Duetów Fortepianowych, Dni Oratoryjnych Białegostoku oraz cykli koncertów kameralnych "Letnie Divertimento". Od 1994 roku organizuje Ogólnopolski Przegląd Młodych Dyrygentów im. Witolda Lutosławskiego, promujący młodych polskich dyrygentów w kraju oraz za granicą  który w roku 2007 zmieni formułę na Międzynarodowy. Orkiestra Filharmonii pod dyrekcją Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego dokonała nagrań kilkunastu płyt kompaktowych. Obok bogatej działalności koncertowej Filharmonia intensywnie zajmuje się edukacją muzyczną. Symfoniczne koncerty tematyczne oraz audycje muzyczne dla dzieci przedszkolnych, szkół podstawowych, a także gimnazjów i szkół średnich w mieście i województwie obejmują średnio około 900 audycji i koncertów rocznie. Od 29 sierpnia 2005r. uchwałą Sejmiku Województwa Podlaskiego Filharmonia Białostocka zmieniła swoją nazwę na Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku. Na przełomie 2009/2010 roku planowane jest otwarcie nowego gmachu instytucji, pierwszej w pełni profesjonalnej sali operowo-scenicznej w całej wschodniej części Polski.

***

Opera i Filharmonia Podlaska jest jednostką podległą Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Podlaskiego. Zatrudnia 87 osób artystów muzyków, 12 osób personelu administracji oraz personel techniczny w liczbie 4 osób, a także obsługę w liczbie 11 osób.

W ostatnich latach Filharmonia Białostocka dokonała wielu znaczących inwestycji. W styczniu 2002 roku po kapitalnej przebudowie oddano do użytku nową, gruntownie zmodernizowaną salę koncertową z szerokim przystosowaniem także do realizacji potrzeb nagraniowych, naukowych i konferencyjnych, zaś salę kameralną na 100 osób wyremontowano i oddano do użytku w styczniu 2006r. Sale posiadają jedne z najlepszych warunków akustycznych w Polsce.

Opera jest organizatorem licznych koncertów symfonicznych, oratoryjno-kantatowych, kameralnych oraz recitali. Prowadzi także cykle edukacyjne dla dzieci i młodzieży w całym regionie Podlasia, a także na obu salach koncertowych. W instytucji funkcjonuje „Klub sztuki OFP”, który realizuje spotkania z filmami: operowymi oraz dziełami kina światowego. Realizuje także szereg koncertów charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych i współpracuje z wieloma stowarzyszeniami i fundacjami, które wspiera w ich działaniach, udostępniając salę koncertową filharmonii.

***

Kontakt: Opera i Filharmonia Podlaska –Europejskie Centrum Sztuki, ul. Podleśna 2, 15-227 Białystok, Polska, e-mail: filhbial@poczta.onet.pl, www.opera.filharmonia.bialystok.pl, tel. centrala  0048/85/732 73 43, sekretariat 0048/ 85/732 17 86, fax. 0048/85/741 67 09

***

 Atrakcje turystyczne okolicy

Obiekt Opery i Filharmonii Podlaskiej  położony jest kilometr od centrum miasta, w niezwykle malowniczej części miasta, w otoczeniu dwu  ogromnych kompleksów  parkowych  „Planty” i  „Zwierzyniec”.  Na obszarze Filharmonii znajdują się przestronne parkingi dla samochodów osobowych oraz dla autokarów.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook