Dodana: 10 lipiec 2006 11:16

Zmodyfikowana: 10 lipiec 2006 11:16

Seria ciągników rolniczych Pronar Sp. z o.o.

Kategoria: Pomysł Roku 2005Opis

Firma PRONAR Sp. z o.o. w Narwi woj. Podlaskie rozpoczęła swoją działalność w 1989 roku. W początkowym okresie zajmowała się głównie eksportem artykułów rolno-spożywczych do krajów byłego Związku Radzieckiego. Dynamicznie rozwijający się handel zagraniczny sprzyjał nawiązywaniu współpracy również z firmami przemysłowymi. Podpisano kontrakt z Mińską Fabryką Traktorów na montaż ciągników MTZ w Polsce. W początkowym okresie montowano jedynie ciągniki MTZ-80 ze sprowadzanych z białoruskiej fabryki podzespołów. Solidna, sprawdzona konstrukcja oraz korzystna cena spowodowały, że traktory szybko zyskały uznanie na polskim rynku. Zaczęto wprowadzać nowe typy ciągników o różnych mocach i wyposażeniu. Importowane zespoły i części zastępowano produkcją uruchamianą sukcesywnie w PRONAR lub pochodzącą od krajowych producentów. Dotychczasowy montaż przeobraził się w produkcje, a ciągniki produkowane pod marką Pronar stawały się coraz bardziej znane na rynku krajowym oraz rynkach zagranicznych.

W roku 2006 Spółka PRONAR rozpoczęła produkcję nowej generacji ciągników serii P5. Ciągniki te otwierają nowy rozdział w naszej ofercie rynkowej i stanowią nowe standardy w zakresie budowy, parametrów technicznych, wyposażenia i jakości oraz mogą być porównywalne z ich odpowiednikami najbardziej znanych światowych marek. Od kilku lat PRONAR utrzymuje pozycję lidera w Polsce w produkcji ciągników rolniczych.

***Od wielu lat PRONAR prowadzi wielokierunkową działalność handlową. Posiadamy Hurtownię Paliw i Olejów Silnikowych w Białymstoku oraz sieć stacji benzynowych w regionie północno-wschodniej Polski wraz z zapleczem gastronomiczno-noclegowym. Jesteśmy również poważnym dystrybutorem materiałów hutniczych pochodzenia krajowego oraz wielu renomowanych hut światowych. Oferujemy szeroki asortyment blach, kształtowników, prętów, rur, profili zamkniętych itp. w różnych wymiarach oraz gatunkach.

W roku 1997 Spółka PRONAR uruchomiła autonomiczny wydział produkcji i sprzedaży kół tarczowych do pojazdów wolnobieżnych- ciągników oraz maszyn rolniczych, budowlanych, drogowych transportowych ,komunalnych itp. Dzięki współpracy ze znanymi, europejskimi producentami opon oferta nasza została rozszerzona o kompletne koła ogumione. Doskonała jakość produkowanych kół tarczowych sprawia, że są one eksploatowane w większości maszyn produkowanych w Polsce, w wielu krajach europejskich oraz USA, Japonii, Arabii Saudyjskiej, Australii. 

Od 1998 roku Spółka PRONAR produkuje elementy hydrauliki i pneumatyki siłowej - przewody giętkie, hydrauliczne i pneumatyczne niskiego i wysokiego ciśnienia o różnym zakresie zastosowania oraz różnej konstrukcji połączeń, cylindry i siłowniki hydrauliczne, końcówki, szybkozłącza itp. Nowoczesny park maszynowy- tokarki CNC, automaty jedno i wielowrzecionowe, frezarki, prasy hydrauliczne, wycinarki plazmowe oraz laserowe pozwalają wykonać produkty oraz ich części według dokumentacji zamawiającego przy zapewnieniu najwyższej jakości oraz konkurencyjnej ceny.

W 2001 roku powstał Wydział Tworzyw Sztucznych. Wyposażony został w urządzenia najnowszej generacji do termoformowania próżniowego oraz tłoczenia. Podstawową produkcję stanowią elementy z tworzyw sztucznych do wyposażenia ciągników, takie jak: maski, błotniki, panele, konsole, siedzenia, kierownice, podłokietniki, dywaniki podłogowe, podsufitki itp. Modele i formy do przetwórstwa tworzyw sztucznych wykonywane są we własnej modelarni wyposażonej w najnowsze 5-cio osiowe frezarki zautomatyzowane CNC.   

W 2003 roku Spółka PRONAR rozpoczęła seryjną produkcję przyczep rolniczych oraz specjalistycznych. Produkujemy przyczepy skrzyniowe oraz skorupowe jednoosiowe, dwuosiowe i trzyosiowe z trójstronnym oraz dwustronnym wywrotem, o ładowności od 2 do 23 ton. Nasza oferta produkcyjna zawiera również wiele przyczep o przeznaczeniu specjalistycznym takich jak: przyczepy do przewozu zwierząt, przyczepy do transportu drewna, przyczepy hakowe kontenerowe, przyczepy budowlane, przyczepy do transportu zielonej masy silosowej, przyczepy do transportu ziemniaków, przyczepy platformowe do transportu bel, komunalne itp. Produkujemy również rozrzutniki obornika o dużej ładowności. Jesteśmy wiodącym producentem przyczep w Polsce, zaś za granicą nasze wyroby znane są w takich krajach jak: Niemcy, Dania, Szwecja, Szwajcaria, Austria Chorwacja, Węgry, Holandia, Wielka Brytania, Litwa, Łotwa, Estonia, Kazachstan, Rosja. Przyczepy nasze odznaczają się wysoką jakością wykonania, wysokimi parametrami eksploatacyjnymi oraz konkurencyjną ceną.

Oferujemy ciągniki w wersji komunalnej, przyczepy komunalne, zamiatarki, pługi odśnieżne, posypywarki piasku, ładowacze czołowe z pełnym alternatywnym wyposażeniem. W roku 2005 do naszej oferty handlowej wprowadziliśmy kombajny zbożowe Wektor.

***

Kontakt: Pronar Sp. z o.o., ul. Mickiewicza 101 A, 17-210 Narew, pronar@pronar.pl, tel./fax (085) 681 63 29, (085) 681 64 29, (085) 681 63 81, (085) 681 63 82, (085) 681 63 84, fax (085) 681 63 83

***

 Atrakcje turystyczne okolicy

Gmina Narew zlokalizowana jest w południowo – wschodniej części województwa podlaskiego, na szlaku drogi krajowej Białystok - Białowieża, w obrębie Puszczy Białowieskiej w powiecie hajnowskim. Cały powiat hajnowski położony jest w niezwykle malowniczej części województwa podlaskiego, na terenie najzdrowszego ekologicznie obszaru określanego jako „Zielone Płuca Polski”. Puszcza Białowieska jest jednym z najpiękniejszych, najcenniejszych i najstarszych kompleksów leœnych w Europie. Puszcza Białowieska zajmuje ponad 1/3 powierzchni powiatu hajnowskiego. W granicach Gminy Narew lasy Puszczy Białowieskiej zajmują 2 963 ha. Ponad 30 kilometrowy odcinek Doliny Górnej Narwi przebiega praktycznie przez środek granic administracyjnych Gminy Narew, dzielnic gminę na dwie części (północną i południową). Obejmuje on swoim zasięgiem 11 wsi w gminie, w tym miejscowość Narew, od której pochodzi nazwa rzeki Narew. Dolina Górnej Narwi jest jedną z najlepiej zachowanych dolin rzecznych w Polsce i stanowi jeden z największych obszarów mokradeł środkowoeuropejskich oraz cechuje się szczególnie wysokim stopniem zachowania naturalnych walorów przyrodniczych. Ze względu na unikalne walory obszar ten jest jedną z największych w Polsce ostoi ptactwa błotno – wodnego (ostoja ptasia o randze europejskiej E30). Ze względu na swoje wyjątkowe walory przyrodnicze dolina rzeki Narew często nazywana jest Polską Amazonią. W Gminie Narew turyści mają możliwość zobaczenia wielu atrakcji przyrodniczych, takich jak wiekowe drzewa (najlepszym przykładem jest stary dąb we wsi Przybudki), czy malowniczą dolinę rzeki Narew. Dolina rzeki Narew doskonale nadaje się do spływów kajakowych i innego rodzaju atrakcji związanych z rzeką. Na mapie gminy widnieje kilka ciekawych szlaków turystycznych, zarówno pieszych jak i rowerowych: Szlak Świątyń Prawosławnych Podlaski Szlak Bociani. Podczas wycieczek po gminie na uwagę zasługują stare XIX-wieczne obiekty sakralne (kościół, cerkwie, kapliczki) oraz przydrożne krzyże i stare cmentarze. W Narwi znajduje się barokowy, drewniany, rzymsko-katolicki kościół z 1755 roku oraz prawosławna cerkiew p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego z XIX wieku (wnętrze cerkwi zostało odbudowane po pożarze w 1991 roku). Ponadto na terenie gminy jest jeszcze kilka starych, XIX-wiecznych cerkwi min. w Trześciance, Łosince, Tyniewiczach Dużych czy Puchłach. Oko turysty mogą także przyciągnąć bardzo ciekawe motywy architektoniczne domów, z bogato zdobionymi okiennicami. Obiekty takie znajdują się min. we wsiach Trześcianka, Soce i Puchły, które to miejscowości tworzą tzw. Krainy Otwartych Okiennic.

facebook