Dodana: 6 luty 2007 14:03

Zmodyfikowana: 6 luty 2007 14:03

Podlaska Marka Roku 2004- GALA

Zwycięzcy pierwszej edycji konkursu Podlaska Marka Roku to : Biebrzański Park Narodowy, Koryciński ser żółty „swojski”
i  V Podlaska Biesiada Miodowa w Kurowie

W niedzielę, 20 marca w trakcie koncertu galowego, Kapituła Konkursowa ogłosiła laureatów każdej z trzech kategorii konkursowych.
Tytuły SMAKU, MIEJSCA i POMYSŁU ROKU 2004 zostały wręczone podczas specjalnej Gali w Studiu Rembrandt Polskiego Radia Białystok.

- Dowodem na to, że jest to inicjatywa potrzebna i trafna jest ogromne zainteresowanie, jakie wywołał konkurs w zasadzie od samego początku, czyli od chwili ogłoszenia go na „Wrotach Podlasia”. W szranki stanęło 72 pretendentów w trzech różnych kategoriach. Jestem pewien, że druga edycja, która ruszy już niebawem spotka się z jeszcze większą popularnością. Skala zainteresowania konkursem przerosła nasze najśmielsze oczekiwania – ocenił marszałek Janusz Krzyżewski.


Gospodarz uroczystej Gali - marszałek Janusz Krzyżewski

- Statuetka, którą otrzymają zwycięzcy - „Liść dębu”, stanowić będzie godło promocyjne, którym będą się mogli laureaci posługiwać w swoich działaniach marketingowych. My jako organizatorzy, czyli Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego bierzemy na siebie zobowiązanie w stosunku do laureatów, że będziemy wszystkimi dostępnymi nam środkami promować wasze sukcesy, pomysły, miejsca i smaki. W tym celu także, portal internetowy „Wrota Podlasia” staje się od tej chwili dla was otwarty – zapewnił marszałek.  


         


Tytuł PODLASKIEJ MARKI ROKU 2004 w kategorii MIEJSCE ROKU otrzymał:
Biebrzański Park Narodowy


Od lewej: Dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego Adam Sieńko, członek Kapituły Konkursowej prof. Andrzej Sadowski  i marszałek Janusz Krzyżewski

II miejsce w kategorii MIEJSCE ROKU 2004 otrzymała:
Europejska Wieś Bociania w Pentowie

III miejsce w kategorii MIEJSCE ROKU 2004 otrzymała:
Sala Koncertowa Filharmonii Białostockiej

 

Tytuł PODLASKIEJ MARKI ROKU 2004 w kategorii POMYSŁ ROKU otrzymała:
V Podlaska Biesiada Miodowa w Kurowie


Od lewej: członek Kapituły Konkursowej Wiktor Wołkow, Janina Czyżewska przedst. organizatora " V Podlaskiej Biesiady Miodowej, marszałek Janusz Krzyżewski i Agnieszka Jabłońska z UMWP.

II miejsce w kategorii POMYSŁ ROKU 2004 zdobyła:
Mamucia Dolina – osada z epoki kamienia

III miejsce w kategorii POMYSŁ ROKU 2004 zdobyło:
Młodzieżowe Centrum „Skatepark

Tytuł Podlaskiej Marki Roku 2004 w kategorii SMAK ROKU 2004 otrzymał:
Koryciński ser żółty „swojski”


Od lewej : Producent sera korycińskiego Andrzej Łukasiuk, członek Kapituły Konkursowej Maria Waśkiewicz i marszałek Janusz Krzyżewski

II miejsce w kategorii SMAK ROKU 2004 zdobył:
Pierekaczewnik z Tatarskiej Jurty

III miejsce w kategorii SMAK ROKU 2004 zdobyła:
Marka Piwa „Żubr”

- Pomysł stworzenia takiego plebiscytu jest jak najbardziej na czasie. To dowartościowuje niektórych i zachęca do następnego działania. Wybór był szczególnie trudny w przypadku kategorii „Pomysł” – tam przecież trzeba było wybrać aż z 40 skrajnie różnych przedsięwzięć. Podlaska Marka Roku oraz produkty wybrane podczas tego konkursu przyczyniają się do promocji naszego regionu. Wybór był trudny i trzeba zaznaczyć, że Kapituła dokonało go w oparciu o subiektywne odczucia. Kto wie, może gdyby ktoś inny o tym decydował zwycięzcy byli by inni?- pyta znakomity artysta fotografik, Wiktor Wołkow, członek kapituły.


Ponadto, w trakcie Gali wręczono wyróżnienia specjalne dla produktów, które zwyciężyły w plebiscycie internetowym, przeprowadzonym na portalu „Wrota Podlasia”. O jego wynikach zadecydowali internauci w głosowaniu on-line.

Laureatem internetowego plebiscytu „Wrót Podlasia” w kategorii MIEJSCE ROKU została: Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych Wojewódzkiego Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego

Laureatem internetowego plebiscytu „Wrót Podlasia” w kategorii POMYSŁ ROKU został: Prawosławny Serwis Fotograficzny „www.OrthPhoto.net”

Laureatem internetowego plebiscytu „Wrót Podlasia” w kategorii SMAK ROKU został:
Sękacz Suwalski Firmy Janza

Jak zapewnił marszałek, zwycięzcy pierwszej edycji konkursu zostali uhonorowani statuetką „Liść dębu”, możliwością firmowania swojego produktu specjalnym logo oraz promocją w 4 językach na portalu „Wrota Podlasia”. Tym samym, nagroda w konkursie jest też godłem promocyjnym przyznawanym rokrocznie przez marszałka województwa.


Statuetki czekają na zwycięzców...

Jeden z jurorów, prof. Andrzej Sadowski powiedział „Wrotom Podlasia”:
- Podlaska Marka Roku to piękna promocja, ponieważ żeby tworzyć region i wspierać województwo nie wystarczy mieć dobre chęci, trzeba mieć ciągle nowe pomysły, a pomysł stworzenia tego plebiscytu to sprawa absolutnie kapitalna. Dzięki temu możemy powiedzieć wszystkim, że mamy coś wyjątkowego, czym się możemy szczycić. Możemy zainteresować tym, co mamy do zaoferowania. Ten konkurs wykazał, że w naszym regionie jest wielu bardzo mądrych ludzi, którzy czują ducha czasu i którzy starają się znaleźć aktywnie w nowych warunkach. Te pomysły są tak różnorodne, tak nieszablonowe, że pokazują, iż można liczyć na naszych mieszkańcach. To, co jest oryginalne i wyjątkowe w naszym regionie zostało umieszczone w tych trzech kategoriach.     


Zwycięzcy pierwszej edycji Podlaskiej Marki Roku w komplecie - od lewej stoją: Andrzej i Krystyna Łukasiuk, Janina Czyżewska i Adam Sieńko

- Jest to pomysł, który promuje całe Podlasie. Wyróżnienia, nagrody są w myśl tej idei, która niesie o nas dobre słowo i w kraj i w świat – ocenia konkurs, kolejny członek Kapituły, prof. Jan Piwnik.

Natomiast w opinii prezesa Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego, Andrzeja Parfieniuka:
- Cała akcja jest wręcz niezbędna, bo nasze województwo potrzebuje dużo dobrej promocji. A ma ona dwie strony. Z jednej bowiem miejsce, pomysł i smak promuje nasz region, a my wybierając PMR promujemy te produkty. To razem daje efekt synergii.

Galę prowadziła dziennikarka Radia Białystok Dorota Sawicka. Ze specjalnym programem wystąpił kabaret „Widelec”, którego zadaniem było wprawienie uczestników Gali w bardzo pozytywny, wiosenny nastrój. Na koniec oficjalnej części usłyszeliśmy też koncert w wykonaniu folkowego zespołu „Czeremszyna”.


Uczestników Gali zachęca do zabawy zespół "Czeremszyna"

Niespodzianką dla gości był natomiast koncert wokalny arii operowych w wykonaniu Marcina Nałęcz - Niesiołowskiego, dyrektora Filharmonii Białostockiej. Była to nie lada gratka dla melomanów, gdyż dyrektor Marcin Nałęcz- Niesiołowski, chociaż ma również wykształcenie wokalne, bardzo rzadko występuje przed publicznością w innym  niż dyrygent orkiestry charakterze.

Po emocjach związanych z ogłoszeniem zwycięzców, wszyscy goście mogli skosztować smakołyków podlaskiego stołu. Był to też czas refleksji pokonkursowych, indywidualnych rozmów, zapowiedzi organizacji kolejnej edycji, ale przede wszystkim raczenia się Podlaskimi Smakami Roku.  


Na scenie studia Rembrandt kabaret "Widelec"

Do konkursu zgłoszono 72 rozmaite produkty. Ze względu na otwarty charakter konkursu, organizatorzy nie ograniczali formy i rodzaju produktów. Wśród zgłoszonych znalazły się zarówno przedsięwzięcia kulturalne i naukowe, imprezy turystyczne i rekreacyjne, dania i potrawy regionalne jak też działania i pomysły gospodarcze.
W trzech kategoriach rywalizowało 40 „pomysłów”, 14 „miejsc” oraz 18 „smaków”.


Sceneria wprost z Mamuciej Doliny

W składzie Kapituły Konkursowej, której przewodniczył Janusz Krzyżewski - marszałek województwa podlaskiego, znaleźli się przedstawiciele kultury, nauki i biznesu związanych z naszym regionem: prof. Andrzej Sadowski - Dyrektor Instytutu Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku, Monika Szewczyk - dyrektor Galerii Arsenał w Białymstoku, Wiktor Wołkow - artysta fotografik, Krzysztof Wolfram - dyrektor Biura Porozumienia Zielonych Płuc Polski, Krzysztof Żukowski - Loża BCC w  Białymstoku Maria Waśkiewicz - prezes Izby Przemysłowo - Handlowej w Białymstoku, Andrzej Parafiniuk - prezes Podlaskiej Fundacji Rozwoju Regionalnego, Ładysław Tomasz Piotrowski - redaktor naczelny Radia Białystok, Lech Pilecki - prezes Podlaskiego Klubu Biznesu, prof. Jan Piwnik - Kierownik Katedry Technologii Maszyn Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej,  Andrzej Wasilewski - prezes Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości w Suwałkach, oraz Bożena Bednarek i Agnieszka Jabłońska z  Biura Informacji i Promocji Województwa Urzędu Marszałkowskiego. 


Miody gotowe do degustacji

Własne upodobania i przekonania internatów mogły znaleźć odbicie w głosowaniu on-line na portalu „Wrota Podlasia”. Każdy w tym celu, mógł oddać swój głos na produkty zasługujące jego zdaniem na miano Podlaskiego Smaku Roku, Podlaskiego Pomysł i Miejsca Roku.

Pomysłodawcą i organizatorem Podlaskiej Marki Roku jest Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. Współorganizatorem Gali było Polskie Radio Białystok.

Już wkrótce na Wrotach Podlasia ogłosimy rozpoczęcie II edycji Konkursu : PODLASKA MARKA ROKU. Tym razem wybierać będziemy najlepsze produkty 2005.

facebook