Dodana: 12 styczeń 2021 15:44

Zmodyfikowana: 13 styczeń 2021 12:16

Podlaskie na EXPO 2020 w Dubaju

Województwo podlaskie jest jednym z regionów, które zaprezentuje swoje walory w Polskim Pawilonie na planowanej w przyszłym roku Wystawie Światowej EXPO 2020 w Dubaju. Marszałek Artur Kosicki w środę (09.12) wziął udział w spotkaniu online partnerów przedsięwzięcia.

Za stołem siedzą marszałek Artur Kosicki i Magdalena Łyżnicka-Sanczenko, p.o. dyrektora Biura Współpracy z Zagranicą i Promocji UMWP.

To poza Urzędem Marszałkowskim Województwa Podlaskiego także Politechnika Białostocka, Fundacja Unitalent Grupy Unibep oraz Instytut Ochrony Środowiska Państwowy Instytut Badawczy. Partnerzy wspólnie opracowali i realizują koncepcję regionalnej prezentacji o nazwie Xylopolis. Uczestnicy przyszłorocznej wystawy będą mogli obejrzeć ją w dniach 15-24 października przyszłego roku.

Marszałek Kosicki podziękował uczestnikom spotkania za kilkuletnią pracę nad projektem i za wkład włożony w przedsięwzięcie. W tym towarzyszącej mu podczas konferencji Magdalenie Łyżnickiej-Sanczenko, p.o. dyrektora Biura Współpracy z Zagranicą i Promocji UMWP.

- Mam nadzieję, że pandemia w 2021 r. albo się skończy, albo będzie na tyle znikoma, że umożliwi nam pokazanie walorów województwa podlaskiego, Politechniki Białostockiej: nie tylko potencjału nauki, kultury, czy gospodarki regionu, ale przede wszystkim ludzi, którzy mają wspaniałe pomysły i zainspirowali nas do tego, co chcemy pokazać w Dubaju – mówił marszałek.

Dodał, że podlaska prezentacja, ale także formuła jej funkcjonowania po zakończeniu wystawy, to pomysł wyjątkowy, który „może wpisać się w kanony tego typu przedsięwzięć nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.”

Województwo podlaskie zaprezentuje się na EXPO 2020 obok dziesięciu innych regionów Polski, w ramach ekspozycji czasowej Pawilonu Polskiego funkcjonującego pod hasłem „Kreatywność inspirowana naturą”.

EXPO 2020 będzie pierwszą Wystawą Światową zorganizowaną w kraju arabskim, według zapowiedzi organizatorów, aspirującą do tego, by stać się największym show w historii. Zgodnie z decyzją Biura Wystaw Światowych, ze względu na pandemię COVID19, EXPO 2020 w Dubaju zostało przełożone o rok i odbędzie się między 1 października 2021r. a 30 marca 2022r.

Podczas przyszłorocznej wystawy zaprezentuje się ponad 200 państw i organizacji międzynarodowych. Szacuje się, że odwiedzi ją 18 mln gości, którzy złożą 25 mln wizyt.

tekst: Małgorzata Sawicka, fot.: Piotr Babulewicz

facebook