Dodana: 13 sierpień 2021 11:42

Zmodyfikowana: 13 sierpień 2021 13:37

IX edycja Biegu Tropem Wilczym - 15.08

W niedzielę (15 sierpnia) w samo południe w Parku Konstytucji 3 Maja w Białymstoku wystartuje Bieg Pamięci Żołnierzy wyklętych. Uczestnicy przebiegną symboliczny dystans 1963 m oraz 5 km. Wydarzenie zorganizowane zostało przy współudziale Województwa Podlaskiego.

Ilustracja do artykułu buieg.png

W Białymstoku Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych organizowany jest po raz czwarty. Jego celem jest popularyzacja biegania oraz czynnego wypoczynku rodzinnego, a także upamiętnienie wydarzeń historycznych oraz przybliżenie uczestnikom ich przebiegu.

- To jest okazja do tego, żeby oddać hołd wszystkim żołnierzom wyklętym. Chcemy rozpowszechniać wiedzę na temat historii Polski. To jest bardzo ważne, żeby młode pokolenie miało świadomość swojego pochodzenia i poświęcenia wcześniejszych pokoleń – podkreślił Cezary Zugaj, prezes Polskiego Stowarzyszenia Shindokai Karate.

Bieg odbędzie się w niedzielę (15 sierpnia) o godz. 12 w Parku Konstytucji 3 Maja w Białymstoku. Zarówno start, jak i meta będą przy Pomniku 42. Pułku Piechoty. Uczestnicy przebiegną wokół Cmentarza Wojskowego i Akcentu ZOO, wzdłuż ul. 11 Listopada, ul. Zwierzynieckiej oraz dróżką pomiędzy Akcentem ZOO, a Ogrodem Działkowym Imieniem 1-go Maja.

Pakiety startowe będą wydawane w dniu wydarzenia, w godzinach od 9 do 11.30 w Biurze Zawodów.

Pakiet startowy zawiera:

1963 m – SYMBOLICZNY BIEG RODZINNY: koszulkę, medal, gadżety, wodę

5 km – SPORTOWY BIEG: koszulkę, medal, gadżety, numer startowe, wodę

Organizatorem Biegu Tropem Wilczym jest Polskie Stowarzyszenie Shindokai Karate.

W IX edycji  Biegu Tropem Wilczym, ambicją organizatorów jest zorganizowanie Biegu w ponad 300 miastach polskich oraz takich metropoliach jak: Sydney, Melbourne, Wiedeń, Wilno, Londyn, Chicago i Nowy Jork, gdzie Tropem Wilczym pobiegnie ok. 75 tys. biegaczy. W ramach projektu odbędzie się tradycyjny bieg na 1963n. (odwołanie do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek) wspólny dla wszystkich miast, dodatkowo  każdy z lokalnych partnerów uzupełni scenariusz o dodatkowe dystanse, wydarzenia i atrakcje.

W ubiegłym roku w Biegu wzięło udział ok. 70 tys. uczestników z 340 miast: 240 miast-partnerów, 6 miast zagranicznych (Wilno, Londyn, Nowy Jork, Chicago, Herdorf-Dermbach, Ingleburn), 41 miast (w ramach biegów garnizonowych) oraz 5 misji wojskowych za granicą (Kosowo, Afganistan, Irak, Kuwejt, Bośnia i Hercegowina), gdzie hołd Żołnierzom Wyklętym oddali nie tylko polscy żołnierze, ale również żołnierze z  USA, Węgier, Danii, Ukrainy.

 

źródło i fot.: Polskie Stowarzyszenie Shindokai Karate
oprac.: Paulina Tołcz

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook