XXV sesja Sejmiku Województwa Podlaskiego. Ciąg dalszy na temat lotniska. Retransmisja on-line na Wrotach Podlasia
W piątek 27 marca odbyła się druga część XXV sesji Sejmiku Województwa Podlaskiego poświęcona tematyce lotniska regionalnego. Zapraszamy na retransmisję on-line.
Sesja rozpoczęła się od krótkiego wystąpienia Marszałka Województwa Podlaskiego, który przedstawił historię planów budowy lotniska w województwie podlaskim.
Następnie głos zabrali eksperci z konsorcjum, które przygotowało ekspertyzę wielokryterialną dla lokalizacji regionalnego portu lotniczego.
Specjaliści przebadali siedem ewentualnych, możliwych miejsc, w których mogłoby powstać lotnisko- Protasy, Kudrycze i Żuki w gminie Zabłudów, Sanniki kolo Tykocina, Topolany koło Michałowa, Krywlany w Białymstoku oraz Nowe Chlebiotki w gminie Zawady.
Przedstawiciele konsorcjum firm Arup i Ekoton zaprezentowali wyniki analizy wielokryterialnej lokalizacji lotniska regionalnego.
Po wysłuchaniu wyników analizy, która wskazuje, że najlepsze lokalizacje dla wybudowania regionalnego portu lotniczego to Topolany, Nowe Chlebiotki w gminie Zawady i Sanniki nieopodal Tykocina, do dyskusji przystąpili radni wojewódzcy.
Radni wskazywali na liczne wątpliwości związane z wyborem Topolan - jako miejsca przyszłej inwestycji. Obawy budziła zwłaszcza odległość tego miejsca i jego dostępność od innych oddalonych od stolicy regionu części naszego województwa - Suwałk, Łomży czy Wysokiego Mazowieckiego.
Na sali byli też obecni przedstawiciele samorządów z sąsiedniego regionu - Warmińsko - Mazurskiego - dyskusji przysłuchiwała się m.in. wiceburmistrz Pisza. Radni zastanawiali się również nad sfinansowaniem tego przedsięwzięcia. Wskazywano, że lepszym rozwiązaniem jest ulokowanie portu przy trasie nr 8.
Pojawiały się także głosy, aby nie rezygnować z Krywlan. Przekonywano, że nie potrzeba budowania od razu dużego pasa startowego - ponad 2500 metrów.
Radni wyrażali wątpliwości co do wyników analizy i systemu punktowania określonych rozwiązań.
Eksperci brali pod uwagę aż 30 kryteriów – od społecznych i przyrodniczych, przez koszty wylesień, wykupu gruntów, po koszty budowy. Po analizie zdyskwalifikowane zostały Protasy i Kudrucze. Tam niemożliwe jest wybudowanie lotniska z pasem startowym o długości prawie 2,5 tysiąca metrów.
Topolany uzyskują najwięcej punktów pod względem kosztowo-czasowym, funkcjonalnym i społeczno-przyrodniczym. Wysoko notowane są także Sanniki koło Tykocina.
Ekspert z konsorcjum wykonującego analizę wyjaśniał, że analiza nie jest studium wykonalności. Mówił, że krótki pas nie przyciągnie tanich przewoźników i uniemożliwi pozyskanie dotacji unijnych. Ekspert podkreślił, że ruch na lotnisku determinuje zasobność portfela podróżujących, a nie odległość kilkudziesięciu kilometrów.
Na zakończenie sesji, zarząd poinformował o wyborze trzech optymalnych miejsc, w których może powstać lotnisko.
- Po wysłuchaniu dyskusji oraz odnosząc się do tych uwarunkowań, które miały miejsce podczas konsulatacji społecznych, Zarząd Województwa Podlaskiego w sprawie ustalenia trzech wariantów lokalizacji regionalnego portu lotniczego, dla których zostanie wykonany raport oceny oddziaływania na środowisko - podjął uchwałę - uwzględniając wyniki analizy, by kontynuować dalszą inwestycję dla trzech optymalnych lokalizacji - Topolany, Sanniki w gminie Tykocin i Nowe Chlebiotki w gminie Zawady - poinformował marszałek Jarosław Dworzański.
Marszałek dodał też, że uchwała została przyjęta czterema głosami "za", jeden z członkow zarządu wstrzymał się od głosu.
Jednocześnie zarząd zaproponował Sejmikowi Województwa Podlaskiego przyjęcie stanowiska dotyczącego dalszych prac nad lotniskiem. Radni przyjęli do wiadomości decyzję zarządu głosując za przyjęciem stanowiska. 16 radnych poparło ten projekt, trzech było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.
****************************
Obrady z 23 marca 2009 roku
Obrady pod nieobecność przewodniczącego Sejmiku Mieczysława Bagińskego prowadził wicemarszałek Jan Syczewski. W sesji udział bierze 27 radnych. Tradycyjnie sesja rozpoczęła się od ustalenia porządku obrad.
Na wniosek komisji rolnictwa zaproponowano zdjęcie z porządku obrad podpunktów b i c punktu nr 22. Z kolei członek zarządu Jacek Piorunek wnioskował w imieniu klubu radnych PO o wykreślenie z porządku punktu nr 24. Marszałek Jarosław Dworzański wnioskował o dopisanie do porządku obrad punktu dotyczącego prezentacji analizy wielokryterialnej lokalizacji lotniska regionalnego. Marszałek zaproponował, aby ów punkt został zapisany jako ostatni, a jego realizacja miałaby się odbyć po przerwie - w najbliższy piątek 27 marca.
Radni podjęli dyskusję nad zaplanowanymi na 27 marca konsultacjami społecznymi dotyczącymi lokalizacji lotniska. Wątpliwości radnych dotyczyły godziny rozpoczęcia sesji sejmiku zaplanowanej po zakończeniu konsultacji.
Na wniosek marszałka Dworzańskiego, prowadzący obrady Jan Syczewski zarządził kwadrans przerwy poprzedzającej głosowanie nad przyjęciem porządku obrad.
Po przerwie, radny Wojciech Borzuchowski przedstawił stanowisko klubu PSL w sprawie konsultacji społecznych jako element sesji. Zdaniem radnych tego klubu konsultacje powinny odbyć się - nie jako element sesji - lecz powinny poprzedzić sesję, na której zostałoby podjęte określone stanowisko. W odpowiedzi Marszałek Jarosław Dworzański zaproponował dwa rozwiązania dokończenia obrad dzisiejszej sesji poświęconych lokalizacji lotniska. Jednym z nich jest przeprowadzenie konsultacji bez wymogu udziału w nich radnych w piątek o godzinie 12.00, a sesji tego samego dnia o godzinie 16.00. Drugim wariantem jest dokończenie obrad w przyszły poniedziałek. Pierwszy wariant uzyskał większość - głosowało na niego 22 radnych. Oznacza to, że po konsultacjach społecznych, o godzinie 16.00 z analizą wielokryterialną zapoznają sie radni na kontynuacji obrad XXV sesji Sejmiku.
Radni zgodzili się na wycofanie podpunktów b i c z punktu 22. Radni przystali też na propozycję zdjęcia z porządku obrad punktu 24.
Punkt 5 - Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zatwierdzenia zmian w statucie Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. j. Śniadeckiego w Białymstoku. Przedmiotem projektu uchwały jest zatrudnienie dyrektora ds ekonomicznych. Zdaniem dyrektora Departamentu Zdrowia Jerzego Kamińskiego, zatrudnienie specjalisty w dziedzinie finansów przynosi same korzyści dla prawidłowego działania placówki. Za przyjęciem uchwały głosowało 17 radnych, dwie osoby wstrzymały się od głosu.
W punkcie 6 dotyczącym rozpatrzenia projektu uchwały w sprawie określenia zasad zakupu lub przyjęcia darowizny aparatury i sprzętu medycznego oraz zasad zbywania, wydzierżawiania, wynajmowania, użyczania oraz oddawania w użytkowanie aktywów trwałych przez samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, dla których podmiotem, który je utworzył jest Województwo Podlaskie. Radni przyjęli niniejszy projekt uchwały jednomyślnie.
Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zatwierdzenia zmian w statucie Szpitala Wojewódzkiego im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Łomży było przedmiotem obrad w punkcie nr 7. Radni przyjęli projekt jednomyślnie.
Radni przyjęli jednogłośnie projekt uchwały w sprawie zatwierdzenia tekstu jednolitego statutu Samodzielnego Publicznego Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego dla Dzieci i Młodzieży w Bacikach Średnich. Jednakową jednomślność wykazali radni w trakcie głosowania nad 9 punktem porządku obrad - Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zatwierdzenia zmian w statucie Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku.
Punkt 10: Rozpatrzenie projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie wyboru przedstawicieli do składu rad społecznych działających przy samodzielnych publicznych zakładach opieki zdrowotnej o zasięgu wojewódzkim. Swejmik podjął uchwałę jednomyślnie - za przyjęciem uchwąły głosowało 22 radnych.
11 punktem porządku obrad było rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie określenia zadań Samorządu Województwa Podlaskiego realizowanych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i przeznaczenia na nie środków w 2009 r. Podobnie jak w przypadku poprzednich punktów radni przyjęli uchwałę przy braku głosów wstrzymujących i przeciwnych.
Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie wyznaczenia Aglomeracji Choroszcz było 12 punktem obrad. Za przyjęciem uchwały głosowało 23 radnych, nikt nie był przeciwko ani nie wstrzymał sie od głosu.
Regulamin określający wysokość stawek dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego i za warunki pracy oraz szczegółowe warunki ich przyznawania, szczegółowe warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw oraz tryb i kryteria przyznawania nagród nauczycielom szkół i placówek oświatowych prowadzonych przez Samorząd Województwa Podlaskiego (punkt 13) również znalazł akceptację radnych. Prawie wszyscy obecni na sali radni opowiedzieli się za przyjęciem proponowanych w projekcie zmian. Jeden radny był przeciwko
Mirosław Szymański - prezes Fundacji Era Parowozów zaprezentował założenia promocji kolei Łapy – Łomża. Prezentacja odbywała się w 14 punkcie realizowanego porządku obrad. Linia powstała w 1893 roku. Zamknięto ją w kwietniu 2000 roku. Siedem lat później reaktywowano część linii na odcinku Łapy - Sokoły. Zdaniem przedstawiciela fundacji elementem, który może przyciagnąć turystów w okolice Łap jest właśnie kolej retro. Okolice Narwiańskiego Parku Narodowego wraz z sąsiednimi parkami krajobrazowymi mają w sobie ogromny potencjał - w szczególności turystyczny, ekologiczny, ale też ekonomiczny, kulturalny i ludzki. Istotą promocji jest wytyczenie nowych szlaków turystycznych, zakup historycznych taborów kolejowych, reaktywacja linii.
Radni zdecydowali, że punkty nr 19,20 i 21 zostaną rozpatrzone przed planowaną przerwą. Po przerwie z kolei, radni wznowią pracę od punktu nr 15 - od wysłuchania informacji Marszałka o bieżącej pracy Zarządu Województwa Podlaskiego.
Przy braku głosów przeciwko i wstrzymujących, radni przyjęli projektu uchwały w sprawie zabezpieczenia środków w Uchwale Budżetowej Województwa Podlaskiego na rok 2010 na finansowanie wkładu własnego oraz kosztów niekwalifikowanych w projekcie dotyczącym termomodernizacji budynków Szpitala Wojewódzkiego im. Kard. S. Wyszyńskiego w Łomży realizowanego w ramach działania 9.3 Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Równie jednomyślnie, jak poprzednio, zagłosowano za przyjęciem projektu uchwały w sprawie zabezpieczenia środków w uchwale Budżetowej Województwa Podlaskiego na rok 2010 na finansowanie wkładu własnego w projekcie termomodernizacji budynków Samodzielnego Publicznego Psychiatrycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej im. ST. Deresza w Choroszczy w ramach działania 9.3 Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Jeszcze przed przerwą radni jednogłośnie pozytywnie ustosunkowali się do propozycji zmian w budżecie Województwa Podlaskiego na bieżący rok proponowanych przez Zarząd Województwa.
Po przerwie radni przystąpili do procedowania nad informacją marszałka o bierzącej działalności zarządu.
Komisja rewizyjna przedstawiła opinię poświęconą wnioskowi grupy 9 radnych o odwołanie marszałka Jarosława Dworzańskiego. Komisja rewizyjna negatywnie zapoiniowała wniosek.
Marszałek Jarosław Dworzański w swoim wystąpieniu poprzedzającym głosowanie wniosku o jego odwołanie odniósł się do argumentów zawartych w tym dokumencie.
- 16 stycznia 2008 roku, pracę rozpoczął nowy zarząd. Na wniosek marszałka, sejmik skierował do tej pracy ludzi, którzy nie pełnili do tej pory tak ważnych funkcji. Obowiązki zostały przejęte w warunkach bardzo trudnej sytuacji placówek ochrony zdrowia. Rok 2008 był rekordowy pod względem wielkości środków przekazanych na rzecz placówek ochrony zdrowia. Zakupiony nowoczesny sprzęt pozwolił na kontraktowanie dobrze płatnych procedur - powiedział marszałek.
- Z satysfakcją odnotowuję fakt zakończenia projektu WOSiR Szelment. Daleki jestem od przypisywania sobie zasług. Chylę czoła przed tymi, którzy ten projekt zaczęli - w szczególności marszałka Janusza Krzyżewskiego. Kolejna duża inwestycja - Opera i Filharmonia Podlaska - wkrótce na plac budowy wejdą firmy, które dokończą tę budowę. Podobnie - jak z lotniskiem - to nie urzędnicy, ale opinie i dokumenty wskażą lokalizację tej inwestycji. Postępujemy w sposb przemyślany - argumentował.
- Regionalny Program Operacyjny Województwa Podlaskiego - to nie tylko miliony przekazane samorządom i przedsiębiorcom - to koło zamachowe naszej gospodarki. Pamiętajmy, że tam gdzie są pieniądze tam są emocje. W takiej sytuacji działać należy bardzo rozważnie. Zgadzam się z opinią, że należy przyspieszyć proces oceny projektów, dlatego jestem gotowy wysłuchać każdej rady z każdej strony tej sali. Z powodzeniem realizujemy rządowy projekt budowy boisk. Zarząd przystąpił też do realizacji projektu ISO 9001. Rozpoczeliśmy działania, które w ciągu dwóch lat wdrożą system zarządzania jakością w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego.
- Odnosząc się do zarzutów dotyczących upolitycznienia urzędu stwierdzam, że to frazesy i ogólnikowe stwierdzenia. Jak można mówić o opóźnieniu realizacji projektu budowy lotniska, skotro ten projekt nigdy nie został rozpoczęty - argumentował.
Marszałek odniósł się również do zarzutu dotyczącego opóźnień w realizacji programów unijnych. Przypomniał, że na ubiegłotygodniowej konferencji prasowej szefowa resortu rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska, podkreśliła, że wyróżniającymi się regionami na polu wykorzystywania środków unijnych w aktualnej perspektywie finansowej jest województwo podlaskie. Więc nie może być mowy - zdaniem marszałka - o opóźnieniach.
Po wystąpieniach reprezentantów klubów radnych o godz. 16.18 rozpoczęła się procedura związana z głosowaniem nad wnioskiem o odwołanie Marszałka Województwa Podlaskiego Jarosława Dworzańskiego (odwołanie marszałka województwa następuje większością co najmniej 3/5 głosów ustawowego składu sejmiku, w wypadku Sejmiku Województwa Podlaskiego jest to 18 głosów). Przegłosowany został 3-osobowy skład komisji skrutacyjnej, do której weszli radni: Bodgan Dyjuk, Jacek Cylwik, Marek Olbryś. Głosowanie rozpoczęło się o godzinie 16.35. Po oddaniu kart przez wszystkich radnych ogłoszona została 5-minutowa przerwa, podczas której komisja skrutacyjna obliczała wyniki głosowania.
Po przerwie przewodniczący komisji skrutacyjnej, radny Jacek Cylwik, odczytał protokół z obrad komisji. Uprawionych do głosowania jest 30 radnych, w głosowaniu udział wzięło 29 radnych, którzy oddali w sumie 29 głosów ważnych. Za odwołaniem marszałka głosowało 11 radnych, przeciw – 17 radnych, przy 1 głosie wstrzymującym się. Tym samym Sejmik Województwa Podlaskiego nie odwołał Marszałka Województwa z jego funkcji .
Kolejnym punktem obrad były interpelacje i zapytania radnych. Interpelacje do Marszałka i Zarządu Województwa składali radni: Jan Chojnowski, Andrzej Chmielewski, Jacek Cylwik, Janusz Krzyżewski, Zbigniew Krzywicki, Mikołaj Janowski, Wojciech Borzuchowski.
* * * * * *
Przyjęty porządek:
1. Otwarcie obrad.
2. Przyjęcie porządku obrad.
3. Przyjęcie protokołu z XXIV sesji Sejmiku.
4. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania zgłoszone na poprzedniej sesji.
5. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zatwierdzenia zmian w statucie Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. j. Śniadeckiego w Białymstoku.
6. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie określenia zasad zakupu lub przyjęcia darowizny aparatury i sprzętu medycznego oraz zasad zbywania, wydzierżawiania, wynajmowania, użyczania oraz oddawania w użytkowanie aktywów trwałych przez samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej, dla których podmiotem, który je utworzył jest Województwo Podlaskie.
7. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zatwierdzenia zmian w statucie Szpitala Wojewódzkiego im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Łomży.
8. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zatwierdzenia tekstu jednolitego statutu Samodzielnego Publicznego Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego dla Dzieci i Młodzieży w Bacikach Średnich.
9. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zatwierdzenia zmian w statucie Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku.
10. Rozpatrzenie projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie wyboru przedstawicieli do składu rad społecznych działających przy samodzielnych publicznych zakładach opieki zdrowotnej o zasięgu wojewódzkim.
11. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie określenia zadań Samorządu Województwa Podlaskiego realizowanych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i przeznaczenia na nie środków w 2009 r.
12. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie wyznaczenia Aglomeracji Choroszcz.
13. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie regulaminu określającego wysokość stawek dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego i za warunki pracy oraz szczegółowe warunki ich przyznawania, szczegółowe warunki obliczania i wypłacania wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw oraz tryb i kryteria przyznawania nagród nauczycielom szkół i placówek oświatowych prowadzonych przez Samorząd Województwa Podlaskiego.
14. Prezentacja założeń promocji kolei Łapy – Łomża.
15. Informacja Marszałka o bieżącej pracy Zarządu Województwa Podlaskiego.
16. Rozpatrzenie wniosku grupy Radnych o odwołanie Marszałka Województwa Podlaskiego Pana Jarosława Dworzańskiego.
17. Interpelacje i zapytania Radnych.
18. Odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych, zgłoszone na sesji.
19. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zabezpieczenia środków w Uchwale Budżetowej Województwa Podlaskiego na rok 2010 na finansowanie wkładu własnego oraz kosztów niekwalifikowanych w projekcie dotyczącym termomodernizacji budynków Szpitala Wojewódzkiego im. Kard. S. Wyszyńskiego w Łomży realizowanego w ramach działania 9.3 Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
20. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zabezpieczenia środków w uchwale Budżetowej Województwa Podlaskiego na rok 2010 na finansowanie wkładu własnego w projekcie termomodernizacji budynków Samodzielnego Publicznego Psychiatrycznego Zakładu Opieki Zdrowotnej im. ST. Deresza w Choroszczy w ramach działania 9.3 Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
21. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zmian w budżecie Województwa Podlaskiego na 2009 rok.
22. Rozpatrzenie projektów uchwał w sprawie:
a) odwołania członka Rady Nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku. /Druk Nr 315/
b) - wykreślony
c) - wykreślony
d) ) powołania członka Rady Nadzorczej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku. /Druk Nr 316/
23. Rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr VIII/78/07 Sejmiku Województwa Podlaskiego z dnia 27 czerwca 2007 r. w sprawie powołania komisji Sejmiku Województwa Podlaskiego.
24. - wykreślony
25. Rozpatrzenie skargi Automobilklubu Suwalskiego na Zarząd Województwa Podlaskiego w sprawie negatywnego rozpatrzenia przez zarząd oferty złożonej na konkurs z zakresu kultury fizycznej i sportu oraz ratownictwa i ochrony ludności.
26. Sprawozdania z działalności poszczególnych komisji Sejmiku za 2008 r.
27. Informacja o działalności Przewodniczących Sejmiku Województwa Podlaskiego.
28. Wolne wnioski, informacje.
Po przerwie - w piątek 27 marca o godzinie 16.00 - analiza wielokryterialna lokalizacji lotniska regionalnego.