Dodana: 15 styczeń 2010 11:19

Zmodyfikowana: 15 styczeń 2010 11:19

Warsztaty filmowe w Galerii Arsenał

Galeria Arsenał w Białymstoku zaprasza osoby w wieku 50+ na warszaty filmowe prowadzone przez Jacka Malinowskiego „The making of... czyli jak to się robi 2”.

Data: 13-14-15 listopada 2009 ( rozpoczęcie w piątek 13 listopada o godz. 17.00).
Miejsce: Galeria Arsenał w Białymstoku, ul. A. Mickiewicza 2.
Godziny zajęć: w dniach 14 i 15 listopada zostaną ustalone z uczestnikami w dniu rozpoczęcia warsztatów.

Jacek Malinowski, kadry z filmu "Kryzys w mojej głowie", 2009, 28 min.

Chętnych prosimy o rejestrację mailową, gdyż liczba miejsc jest ograniczona: kuratorzy@galeria-arsenal.pl

Znajomość obsługi kamery wideo nie jest wymagana. Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Program Edukacyjny Galerii Arsenał „Plac zabaw Arsenał” jest dotowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


*** 

„The making of... czyli jak to się robi 2” - warsztaty filmowe w Galerii Arsenał w Białymstoku; prowadzenie: Jacek Malinowski; czas trwania: 3 dni (13, 14, 15 listopada 2009); początek: piątek, 13 listopada, godz. 17.00; uczestnicy: niezależni chętni w wieku 50+ (poszukiwanych jest minimum 8 osób: 4 kobiety i 4 mężczyzn).

Opis idei warsztatów: Druga część warsztatów filmowych, prowadzonych przeze mnie w Galerii Arsenał w Białymstoku, będzie miała charakter kontynuacji pracy nad projektem filmowym zaczętym w części pierwszej.   Dla przypomnienia: w lutym 2009 roku w Arsenale wraz z grupą młodzieży z Białegostoku nakręciliśmy materiał filmowy. Uczestnicy warsztatów wykreowali własne postacie na użytek filmu, który zgodnie z zaproponowanymi przeze mnie formułą i tematem jest fikcyjnym dokumentem. Nosi tytuł „Kryzys w mojej głowie” i przedstawia spotkanie ośmiu, reprezentujących to samo pokolenie, osób. Charakter tej grupy nie jest sprecyzowany: może być to grupa przyjaciół spotykających się w celach towarzyskich w jakimś klubie czy świetlicy, ale równie dobrze może być to ośmiu dwudziestokilkulatków z problemami, na spotkaniu grupy wsparcia, oczekująca przyjścia terapeuty – rolą widza jest rozstrzygnięcie tej kwestii. Film jest już zmontowany, trwa około 30 min i stanowi zamkniętą całość.   

Założeniem drugiej części warsztatów będzie zburzenie integralności tego dzieła. Z nowymi postaciami nakręcimy/dokręcimy nowy materiał, który odniesie się do pierwszego filmu w sposób, który pozostawię inwencji nowych twórców – uczestników warsztatów. Narzuconymi przeze mnie warunkami będzie: kontynuacja konwencji fikcyjnego dokumentu, przesunięcie czasu akcji nowego materiału w czasie o 30 lat w przyszłość. Postaramy się stworzyć futurystyczny dalszy ciąg filmu „Kryzys w mojej głowie”. Nowi uczestnicy warsztatów będą musieli zidentyfikować się z jedną wybraną osobą z części pierwszej – wybrać jednego z aktorów i zagrać jego dalsze losy w roku 2039. Montaż nowej wersji  będzie polegał na potraktowaniu pierwszego filmu jako materiałów archiwalnych, dodaniu nowych aktualnych scen i stworzeniu spójnej kompozycji umiejscowionej w przyszłości.   

Uczestnicy warsztatów wpłyną na kształt filmu, będąc aktorami, pracując nad scenariuszem, scenografią, a także obsługując kamerę, sprzęt nagrywający dźwięk itp. W ten sposób poznają technologię pracy na planie filmowym.  Jako koordynator projektu rezerwuję sobie rolę reżysera zarówno warsztatów, jak i powstającego filmu. W ten sposób wyegzekwuję uzyskanie niezbędnych do ukończenia projektu materiałów.   Warsztaty będą miały charakter zabawy polegającej na kreatywnej i swobodnej improwizacji. Do szczegółowych rozwiązań formalnych i koncepcyjnych będziemy dochodzić wspólnie w trakcie procesu realizacji.  Jacek Malinowski.

Przebieg warsztatów: 
Dzień 1: 1. rozpoczęcie: wprowadzenie do tematu filmu dokumentalnego i filmu o charakterze sztucznego dokumentu. 2. projekcja filmu „Kryzys w mojej głowie” - dyskusja na temat budowy/struktury tego filmu jako przygotowanie do wspólnej realizacji nowego projektu. 3. zajęcia z uczestnikami warsztatów: - praca nad scenariuszem: zebranie pomysłów, określenie przebiegu akcji  - rozpisanie filmu na sceny i role  - omówienie ról poszczególnych osób: będą oni bądź aktorami, mówiącymi wyreżyserowanym tekstem, bądź zagrają siebie i wyrażą własne opinie.  - zaplanowanie realizacji filmu na następny dzień: scenografia, kostiumy, wprowadzenie do pracy z kamerą itp. 
Dzień 2:  Zdjęcia do filmu we wnętrzach Galerii Arsenał. W miarę możliwości czasowych improwizacja scen niezawartych w scenariuszu. 
Dzień 3: Ewentualne dokrętki. Wspólne obejrzenie materiałów opracowanych w drugim dniu warsztatów i analiza tych materiałów z punktu widzenia zgodności ze scenariuszem. Wstępny montaż projektu: stworzenie ogólnej struktury filmu wraz z uczestnikami warsztatów (film będzie ukończony przez autora warsztatów po ich zakończeniu).

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook