Włamywacze do altanek
Wybijali szybę, wchodzili do środka, kradli wszystko co było pod ręką. Wpadli w ręce policji. Teraz prowadzący sprawę funkcjonariusze czekają na osoby poszkodowane.
W piątek wieczorem białostoccy policjanci otrzymali zgłoszenie o włamaniu do domku na jednej z działek przy ulicy Mickiewicza. Natychmiast na miejsce skierowana została załoga radiowozu. Funkcjonariusze w jednej z altanek zaskoczyli włamywaczy na gorącym uczynku. Okazało się, że byli to dwaj pijani białostoczanie. Badanie alkomatem wykazało blisko 3 promile alkoholu w wydychanym przez nich powietrzu. Mężczyźni trafili do policyjnej izby zatrzymań. Wyjaśniający sprawę policjanci ustalili również, że tego dnia ci sami sprawcy włamali się jeszcze do dwóch innych domków. Złodzieje kradli wszystko co wpadło im w ręce. Ich łupem padły między innymi krzesełka, leżaki, przetwory czy nawet butelki z alkoholem. Po wytrzeźwieniu obydwaj przyznali się do szeregu włamań na kilku białostockich ogrodach działkowych. Prowadzący sprawę policjanci podejrzewają, że od listopada ubiegłego roku zatrzymani mogli okraść około 30 altanek (na terenie ogródków działowych przy ul. Mickiewicza i ul. Ciołkowskiego). Za każdym razem sposób działania sprawców był taki sam. Wybijali szybę i przez okno wchodzili do środka. Wczoraj sąd zadecydował o zastosowaniu wobec 18-latka środka zapobiegawczego w postaci dozoru policyjnego. Starszy z włamywaczy został tymczasowo aresztowany na okres dwóch miesięcy. Za kradzież w włamaniem kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności nawet do 10 lat.
Prosimy wszystkich działkowiczów z białostockich ogródków, którzy podejrzewają, że padli ofiarami włamywaczy i dotychczas nie zgłosili kradzieży o kontakt z Komisariatem III Policji w Białymstoku ul. Słowackiego 1 – tel. /085/ 748-20-76 lub z numerem 997.
Policja radzi:
§ sprawdzić zabezpieczenie altanki, stan zamków, ewentualnie zamontować dodatkowe zabezpieczenia techniczne,
§ zabrać z domków wartościowe przedmioty, które nie będą używane zimą,
§ oznakować przechowywane w altankach wartościowe narzędzia (znakowanie prowadzone jest bezpłatnie w najbliższej jednostce policji na podstawie dowodu zakupu rzeczy i dokumentu tożsamości),
§ odłączyć dopływ energii elektrycznej do altanki,
§ w miarę możliwości odwiedzać i sprawdzać altanki na działkach oraz na zasadzie wzajemności zwracać jednocześnie uwagę na działki sąsiadów, a szczególnie na osoby nieznajome poruszające się po terenie ogrodu,
§ niezwłocznie informować Policję o wszelkich symptomach zagrożeń na terenie ogródków działkowych.
Rzecznik prasowy KWP