Dodana: 22 marzec 2007 11:38

Zmodyfikowana: 22 marzec 2007 11:38

Wieczór wspomnień - prof. Simona Kossak

25 marca 2007 r. o godz. 16.00 w Klubie Sztuki Opery i Filharmonii Podlaskiej odbędzie się spotkanie przyjaciół zmarłej profesor Simony Kossak.

Nie wszyscy zapewne wiedzą, iż Pani prof. Simona Kossak jest również autorką filmów przyrodniczych prezentowanych na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach. O swoich filmach mówiła: "Filmy zaspokajają moją tęsknotę za opisywaniem cudów przyrody za pomocą obrazów."

Za "Życie żaby" otrzymała nagrody: Grand Prix na Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Amatorskich w Bełchatowie i pierwszą nagrodę Radia i Telewizji na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Przyrodniczych w Wiźnie (1999 rok).

Na III Międzynarodowym Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Braci Wagów w Goniądzu jej film "Opiekun" uhonorowany został nagrodą "Wielkiego Słonia" ufundowaną przez przewodniczącego INFTFO (Intrnational Nature Film and Television Festival Organisations).

Na IV Międzynarodowym Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Braci Wagów w Rajgrodzie „Motyle” - nagroda "Wielkiego Słonia" przyznaną przez hinduskiego reżysera - Przewodniczącego Międzynarodowego Stowarzyszenia Festiwali Filmów Przyrodniczych Sir M. A. Partha Sarathy.


Ostatnie zdjęcie z IV Międzynarodowego Festiwalu im. Braci Wagów 4–8.10.2007 r. Rajgród z wręczenia nagród /po lewej Przewodniczący Jury Maciej Faflak, tłumacz Ryszard Drzewiecki, Pani prof. Simona Kossak / ze zbiorów festiwalu/.

W „Wieczorze wspomnień” pokażemy cztery jej filmy:

- Z życia żaby
- Kamasutra
- Opiekun
- Motyle

Wieczór poprowadzi Maciej Faflak - organizator i Przewodniczący Jury Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. Braci Wagów.

CZĘŚĆ  II WIECZORU  poświęcimy „NIEWINNYM  CZARODZIEJOM” I KRZYSZTOFOWI  WINIEWICZOWI /autorowi zdjęć/ pochodzącemu z Hajnówki -  kontynuując cykl „Śladami Podlasian w sztuce”. O filmie i dorobku twórczym Krzysztofa Winiewicza opowie dyr. Filmoteki Narodowej Jan Słodowski.

Krzysztof Winiewicz

Operator. Od 1973 był wykładowcą na wydziale operatorskim PWSFTviT w Łodzi, a od 1980 na Wydziale Radia i Telewizji UŚ w Katowicach. W latach 1973-83 pełnił funkcję wiceprezesa SFP.

Ważniejsze daty

  • 1933. 01. 21 - Data urodzenia (Hajnówka)
  • 1955 - Wykształcenie - rok ukończenia studiów (Wydział Operatorski PWSF w Łodzi; dyplom 1982)
  • 1986. 08. 27 - Data śmierci (Warszawa)

Nagrody filmowe

  • 1969 - JARZĘBINA CZERWONA Nagroda Ministra Obrony Narodowej I stopnia

NIEWINNI CZARODZIEJE

  • Film fabularny
  • Produkcja: Polska
  • Rok produkcji: 1960
  • Premiera: 1960. 12. 17
  • Gatunek: Film !#!psychologiczny!#!

Andrzej Wajda powiedział o swoim dziele: " Są dziś pewnie jednym z najbardziej obojętnych politycznie filmów, jakie zrealizowałem. Całkowicie inaczej oceniały go jednak władze z czasów Gomułki. Niewinny temat młodego lekarza, który lubi elastyczne skarpetki i dobre papierosy, posiada magnetofon i nagrywa na nim swoje rozmowy z dziewczętami, którego jedyną pasją jest gra na perkusji w jazzowym zespole Krzysztofa Komedy - okazał się bardziej drażliwy dla ideologów-wychowawców niż Armia Krajowa i powstanie warszawskie." "Niewinni czarodzieje" to studium !#!psychologiczne!#! dwojga młodych ludzi. On - to młody lekarz sportowy, "po godzinach" jazzman w piwnicy muzycznej. Wygórowanych ambicji nie ma, marzy o domku i samochodzie, do uczuć nie przywiązuje większej wagi. Ma swoje sposoby budowania pewności siebie - tleni włosy, zachowuje się swobodnie, jeździ na motocyklu, jego kawalerka to pusta nora pełniąca funkcję pokoju z różnymi trofeami i fotografią Einsteina. Ona - to dziewczyna spotkana przypadkowo w lokalu muzycznym. Nic bliższego o niej nie wiadomo. Ta para spędza ze sobą noc, prowadząc swoistą grę miłosną na miny i pozy, a jednak jest coraz bardziej sobą zafascynowana. W miarę upływu czasu beztroska erotyczna gra przeradza się w rozbieranego pokera. W grze w "zapałki" stawka jest wysoka: jeśli dziewczyna przegra, odda się Bazylemu. Ostatecznie jednak ten nie korzysta z okazji. Cynizm, nonszalancja, swoboda obyczajowa bohaterów są jedynie maską, pod którymi kryją się normalne ludzkie uczucia lub chociażby tęsknota za nimi. Pelagia wraca do Bazylego następnego dnia. Film wywołał szeroką społeczną dyskusję. Recenzje po jego premierze były skrajnie różne - od atakujących po afirmacyjne. Nie przeszkodziło to "Niewinnym czarodziejom" w zdobyciu dyplomu na MFF w Edynburgu w 1961 roku. [PAT]

Nagrody filmowe

  • 1961 - Andrzej Wajda Edynburg (MFF)-dyplom

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook