Dodana: 12 marzec 2007 11:14

Zmodyfikowana: 12 marzec 2007 11:14

Wideo-Akcje

Galeria Arsenał w Białymstoku zaprasza do udziału w warsztatach Wideo-Akcje prowadzonych przez Marka Wasilewskiego, w dniach 24-25 marca.

sobota, 24 marca - godz. 17.00
niedziela, 25 marca - godz. 10.00

Wskazane własne kamery cyfrowe. Udział bezpłatny. 16 miejsc - decyduje kolejność zgłoszeń. Kontakt: Zbigniew Świdziński, tel. 085 744 76 41

Marek Wasilewski ukończył PWSSP w Poznaniu (1993) i Central Saint Martins College of Art & Design w Londynie. (1998) Był stypendystą the British Council, Fundacji Fulbrighta i Kosciuszko Foundation. Jest profesorem ASP w Poznaniu, wykłada na Wydziale Komunikacji Multimedialnej. Jest autorem tekstów o sztuce i redaktorem naczelnym dwumiesięcznika „Czas Kultury”.

Jego twórczość koncentruje się przede wszystkim na realizacjach wideo. Jego prace były pokazywane między innymi w Galerii Arsenał w Białymstoku, Galerii Wschodniej i Galerii Manhattan w Łodzi, Galerii ON i Galerii AT w Poznaniu, Kunstmuseum Bonn, Musee d’art Moderne w Strasbourgu i Bunkrze Sztuki w Krakowie.

Tomasz Wilmański pisał, że rozpatrując twórczość Wasilewskiego, należy skupić się w pierwszym rzędzie na „pojemności merytorycznej”, sensach zawartych w realizowanych przez niego obrazach filmowych, które warunkują (scalają) wszystkie pozostałe elementy języka jego wypowiedzi artystycznych. Artysta realizuje filmy, które ukazują najczęściej proste, prozaiczne zjawiska, wyjęte z codziennej, otaczającej go rzeczywistości. Z tym, że obraz filmowy nie jest nam przekazany do jednoznacznego odczytania... Ryszard Kluszczyński w książce „Obrazy na wolności” pisał, że w twórczości Wasilewskiego występuje silnie zaznaczona skłonność do analizy języków sztuki, wewnętrznej struktury dzieła oraz jego relacji z medium. Jarosław Lubiak zauważa z kolei, że: W swoich pracach, które oscylują wokół poetyki „wideo naturalnego”, artysta eksploatuje specyficzną obrazowość medium, jakim jest wideo. Paradoksalnie obrazowość ta ma niezwykle szerokie spektrum, rozciągające się od niemal reportażowej rejestracji po niemal malarską malowniczość.

W swoich najnowszych realizacjach Marek Wasilewski podejmuje grę z konwencjami przekazów telewizyjnych, dokonuje ich dekonstrukcji, mistyfikacji i manipulacji. Tak było w przypadku realizacji „Chuligan” (2004), w której autor cytuje wypowiedzi jednego z posłów Sejmu RP o powinnościach sztuki wobec społeczeństwa, czy pracy „Hymn” (2005), w której podczas transmisji rozpoczęcia meczu piłkarskiego zamiast hymnu Polski pojawia się Bogurodzica. Ostatnio w Galerii Arsenał w Białymstoku można było zobaczyć jego wystawę indywidualną „Polski las”, wpisującą się w ten cykl prac, unikającą jednak bezpośrednich odniesień politycznych.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook