Dodana: 13 marzec 2007 09:01

Zmodyfikowana: 13 marzec 2007 09:01

Rzeźby Romana Śledzia w Ratuszu

Muzeum Podlaskie w Białymstoku zaprasza 13 marca o godz. 18 do białostockiego Ratusza na otwarcie wystawy „Ból, cierpienie, nadzieja. Rzeźby Romana Śledzia".

Dział Etnografii Muzeum Podlaskiego w Białymstoku przygotował w białostockim Ratuszu wystawę zatytułowaną „Ból, cierpienie, nadzieja”, prezentującą rzeźby jednego z najwybitniejszych współczesnych rzeźbiarzy nieprofesjonalnych Romana Śledzia.

 

Wernisaż wystawy pod jakże wymownym tytułem zgromadził w Muzeum Podlaskim tłumy miłośników rzeźby ludowej. Rodzice z dziećmi, młodzież, były wszystkie pokolenia.

- Takich odbiorców sztuki spotykam w Paryżu, Madrycie i cieszę się ogromnie, że dzieje się podobnie tu w Białymstoku - powiedział prof. Aleksander Jackowski, który pięknie mówił o Romanie Śledziu i jego pracach.

 

 

- Jest w tych rzeźbach ból, cierpienie, ale jest przede wszystkim nadzieja, tak bardzo potrzebna każdemu z nas - tymi słowy otworzył wystawę dyrektor Muzeum Podlaskiego Andrzej Lechowski

 


Roman Śledź urodził się w 1948 r. w Malinówce koło Chełma, gdzie do dziś mieszka i tworzy. W wielopostaciowych kompozycjach rzeźbionych w jednym klocku drewna, w osobisty sposób interpretuje treści Starego i Nowego Testamentu.

 

 

Z pełnych ekspresji prac artysty emanuje dramatyzm, cierpienie, ból, poczucie ostateczności i nadzieja. Chętnie rzeźbi Stacje Drogi Krzyżowej. Od końca lat 70-tych XXw. jego prace trafiają do kolekcji prywatnych i zbiorów muzealnych w kraju i za granicą.

 

 

Prawie 70 prac artysty eksponowanych na wystawie pochodzi z prywatnej kolekcji Anny i Macieja Formanowiczów i zbiorów Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie.

 

 

Wystawa tematyką wkomponowuje się w okres Wielkiego Postu.

Komisarz wystawy – Wojciech Kowalczuk

Projekt ekspozycji i realizacja – Roman Woźniak

Wystawa warta obejrzenia. Czynna do do 10 kwietnia br.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook