Dodana: 26 marzec 2007 12:44

Zmodyfikowana: 26 marzec 2007 12:44

Recital skrzypcowy Agaty Szymczewskiej

Opera i Filharmonia Podlaska zaprasza, 26 marca o godz. 19 na recital skrzypcowy w wykonaniu Agaty Szymczewskiej, laureatki I nagrody XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu. Na fortepianie będzie towarzyszył skrzypaczce Marcin Sikorski.

Program:
C. Debussy - Sonata g-moll na skrzypce i fortepian
S. Prokofiew - II Sonata D-dur na skrzypce i fortepian op 94bis
K. Szymanowski - "Mity" op. 30 (trzy poematy na skrzypce i fortepian)
M. Ravel - "Tzigane" - rapsodia na skrzypce i fortepian


AGATA SZYMCZEWSKA
- Laureatka I Nagrody i Złotego Medalu XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu
- Laureatka Paszportu Polityki 2006
- Nominacja do Nagrody Fryderyk 2006
Edukację muzyczną rozpoczęła w wieku 5 lat. Obecnie jest studentką Hochschule für Musik und Theater w Hanowerze (w klasie skrzypiec Krzysztofa Węgrzyna) i Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu (w klasie skrzypiec Bartosza Bryły). Swe umiejętności doskonaliła podczas licznych kursów mistrzowskich u tak znakomitych muzyków, jak: Seiji Ozawa, Riccardo Muti, WandaWiłkomirska, Pamela Frank i in. W 2005 i 2006 roku wzięła udział w prestiżowej Summer Music Academy w Blonay (Szwajcaria). W 2005roku na zaproszenie Seiji Ozawy objęła stanowisko koncertmistrza orkiestry pod jego batutą podczas tournée po Japonii i Chinach. W latach 1997-2004 Agata Szymczewska brała udział w licznych konkursach ogólnopolskich (m.in. Poznań, Zielona Góra, Warszawa) sięgając po najwyższe nagrody. Jest również laureatką konkursów międzynarodowych, wśród których najważniejsze to: XIII Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego (2006), Lotos Gdańsk Classic Prize, Internationaler Violinwettbewerb Zell an der Pram w Austrii, Konkurs Skrzypcowy im. A. Yampolskiego w Moskwie, Gundlach Musikpreis w Hanowerze i Concerto Competition w Calgary. Artystka koncertowała we Francji, Szwajcarii, Niemczech (Braunschweig Classix Festival),Anglii, Austrii, Holandii, Izraelu, Kanadzie, Japonii, Chinach(Shanghai Mornngside Music Bridge Festival) i Polsce (Festiwal Muzyki Polskiej, Gdańska Wiosna). Agata Szymczewska była stypendystką Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, Ministra Kultury, Prezesa Rady Ministrów, a od roku 2004 jest stypendystką Yehudi Menuhin Live Music Now oraz Gundlach Musikpreis w Hanowerze. Jest Laureatką „Paszportu Polityki”.
Najbliższe plany artystki obejmują koncerty z Filharmonią Narodową, NOSPR-em, Sinfonią Varsovią, Lahti Symphony Orchestra, Nottingham Philharmonic Orchestra oraz ze Śląską Orkiestrą Kameralną, podczas 46. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie (12-19 maja).

Agata Szymczewska uważa, iż zwycięstwo w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. H. Wieniawskiego w Poznaniu otworzyło przed nią wiele światowych sal koncertowych. Artystka podkreśla, że bardzo lubi koncertować i wszystkie występy, czy to w dużych miastach czy w małych miejscowościach są dla niej równie ważne.

Myśli o nagraniu płyty. Chciałaby np. zagrać z orkiestrą koncert Wieniawskiego lub wykonać utwory kompozytorów polskich m.in. Grażyny Bacewicz czy Witolda Lutosławskiego.

 

MARCIN SIKORSKI
Studiował grę na fortepianie w klasie Marii Szwajger-Kułakowskiej w Akademii Muzycznej w Katowicach. Jednocześnie kształcił się w zakresie kameralistyki pod okiem m.in. Isaaca Sterna, Leona Fleishera, Eriki Frieser, Bruna Canino, Emanuela Ax’a oraz członków kwartetów La Salle, Juilliard, Emmerson i Guarneri.
Z wyboru i powołania Sikorski jest kameralistą i w tej dziedzinie odnosi też największe sukcesy. W 2000 roku zdobył I nagrodę oraz nagrodę specjalną na II Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa w Gdańsku. Miesiąc później powtórzył ten sukces na Konkursie im. P. Lantier w Paryżu. Jest także laureatem licznych konkursów muzycznych, m.in. w Krakowie, Poertschach (Austria), Vercelli (Włochy), gdzie otrzymał również nagrodę publiczności. Był nagradzany i wyróżniany jako najlepszy pianista podczas wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów skrzypcowych.
W 2001 roku, na zaproszenie Isaaca Sterna, wziął udział w warsztatach muzyki kameralnej "Isaac Stern Chamber Music Workshop", które odbyły się w Carnegie Hall w Nowym Jorku - na zakończenie zadebiutował tam wykonaniem tria fortepianowego L. van Beethovena podczas koncertu w Isaac Stern Auditorium. W 2006 roku artysta był oficjalnym pianistą dwóch prestiżowych konkursów: VI Konkursu skrzypcowego im. J. Joachima w Hanowerze oraz XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.
Sikorski z powodzeniem koncertuje jako kameralista i solista. Brał udział w kilkudziesięciu międzynarodowych i ogólnopolskich festiwalach muzycznych. Jest cenionym akompaniatorem, uczestnikiem licznych kursów mistrzowskich. Jego występy spotykają się z uznaniem zarówno publiczności, jak i pochlebnymi opiniami krytyki. Działalność artysty dokumentują liczne nagrania dla Polskiego Radia.
Obecnie Marcin Sikorski jest adiunktem Akademii Muzycznej w Poznaniu. Pracuje również w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook