Dodana: 13 luty 2007 07:53

Zmodyfikowana: 13 luty 2007 07:53

Przydomowe oczyszczalnie ścieków

Podlaska Stacja Przyrodnicza ,,NAREW’’ zaprasza do udziału w bezpłatnych warsztatach, dotyczących przydomowych, roślinno – korzeniowych oczyszczalni ścieków.

 

Warsztaty organizowane są w ramach projektu ,,CENTRUM ZIELONYCH TECHNOLOGII’’ – TEMAT: ,,PRZYDOMOWE OCZYSZCZALNIE ŚCIEKÓW’’. Adresowane są do pracowników Małych i Średnich Przedsiębiorstw (MŚP), działających w województwie podlaskim, w tym do osób prowadzących własną działalność gospodarczą, jak również do tych, które planują rozpoczęcie takiej działalności. Uczestnicy warsztatów powinni wykorzystać, wyniesioną w ich trakcie wiedzę, przy budowie przydomowych, roślinno – korzeniowych oczyszczalni ścieków, w ramach pracy wykonywanej w obecnym zakładzie pracy lub prowadzenia własnej działalności usługowej w zakresie ich budowy. Celem projektu ,,Centrum Zielonych Technologii’’ – temat: ,,Przydomowe oczyszczalnie ścieków” jest bowiem wspieranie rozwoju MŚP, poprzez podnoszenie kwalifikacji zawodowych ich pracowników, w zakresie stosowania przyjaznych środowisku technologii oczyszczania ścieków i zachęcanie ich do podejmowania działalności, pozwalającej na ich zastosowanie.

W ramach projektu odbędzie się 14 cykli warsztatów, dotyczących przydomowych, roślinno – korzeniowych oczyszczalni ścieków, w których udział weźmie łącznie 70 osób. Każdy cykl warsztatów obejmuje: zajęcia teoretyczne, praktyczne i wyjazd terenowy. O udziale w projekcie decyduje kolejność zgłoszeń. Aby zakwalifikować się do niego należy zadeklarować uczestnictwo w całym cyklu warsztatowym.


Przydomowe oczyszczalnie ścieków

W czasie warsztatów teoretycznych omówione zostaną najczęściej stosowane systemy oczyszczania ścieków, w tym: oczyszczalnie roślinno – korzeniowe, z uwzględnieniem rodzajów filtrów gruntowo – roślinnych, zagadnienia formalno – prawne, związane ze stosowaniem przydomowych oczyszczalni ścieków, ze zwróceniem szczególnej uwagi na akty prawne bezpośrednio związane z budową roślinno – korzeniowych przydomowych oczyszczalni ścieków, zostanie też dokonana analiza ekonomiczna zastosowania różnych rozwiązań służących oczyszczaniu ścieków w gospodarstwach domowych oraz przedstawione źródła finansowania inwestycji związanych z budową przydomowych oczyszczalni ścieków. W czasie każdych warsztatów praktycznych wybudowana zostanie modelowa, roślinno – korzeniowa oczyszczalnia ścieków. Dzięki temu uczestnicy projektu, których zachęcamy do czynnego udziału w jej budowie, zapoznają się z jej etapami. Podczas wyjazdu terenowego zaprezentujemy im różne typy przydomowych oczyszczalni ścieków, funkcjonujących na terenie województwa podlaskiego.

Warsztaty teoretyczne odbędą się w okresie luty – sierpień 2007 r., głównie w Białymstoku, warsztaty praktyczne i wyjazd terenowy w okresie marzec – listopad 2007 r. Warsztaty praktyczne będziemy starali się zorganizować możliwie jak najbliżej miejsc zamieszkania uczestników. Konkretne terminy warsztatów ustalamy w porozumieniu z osobami zainteresowanymi, w miarę ich zgłaszania się do udziału w projekcie.

Uczestnikom projektu zapewniono zwrot kosztów dojazdu na warsztaty i wyżywienie w czasie ich trwania. Otrzymają oni ponadto: zaświadczenie, potwierdzające współpracę przy realizacji projektu, materiały szkoleniowe, dotyczące przydomowych, roślinno – korzeniowych oczyszczalni ścieków, w tym film instruktażowy, obrazujący etapy budowy oczyszczalni tego typu. Udostępnimy im także nieodpłatnie, do wykorzystania w okresie do 31.08.2008 r., projekt technologiczny przydomowej, roślinno – korzeniowej oczyszczalni ścieków.

 

Osoby zainteresowane udziałem w warsztatach powinny wypełnić FORMULARZ ZŁOSZENIOWY i ANKIETĘ DLA BENEFICJENTÓW PROJEKTU i dostarczyć je lub przesłać pocztą na adres biura  projektu. Ponadto powinny one, po wcześniejszym skontaktowaniu się z biurem, podpisać umowę o współpracy przy realizacji projektu
i wypełnić dodatkowe dokumenty, dostępne na stronie internetowej:
http://www.zielonetechnologie.pl/index.php?page=main&action=page&curr_cat=158

Dodatkowych informacji o projekcie udzielają:

Monika Kurzawa, Piotr Galicki
Biuro projektu „Centrum Zielonych Technologii
- „Przydomowe oczyszczalnie ścieków”
ul. Legionowa 28 lok. 607
tel. 085 749 99 62, fax. 085 749 99 60mkurzawa@pspnarew.org.pl, pgalicki@pspnarew.org.pl
www.zielonetechnologie.pl, www.pspnarew.org.pl

   

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook