Podlaskie sympozjum celników z przewoźnikami
We wtorek 6 lutego w siedzibie Urzędu Celnego w Białymstoku odbyło się sympozjum poświęcone zagadnieniom prawidłowego realizowania procedur celnych, w które zaangażowane są firmy przewozowe województwa podlaskiego.
Spotkanie odbyło się z inicjatywy Jana Powichrowskiego Dyrektora Biura Stowarzyszenia Przewoźników Podlasia. Gospodarzem i organizatorem przedsięwzięcia był Dariusz Muszyński Naczelnik Urzędu Celnego w Białymstoku.
Na spotkaniu omówiono w szczególności następujące zagadnienia:
- dokumenty celne i procedury celne (dokumenty T1, T2, EX, tranzyt, czasowe składowanie, gwarancje celne),
- regulacje prawne dot. wykonywania międzynarodowego transportu drogowego, ze szczególnym uwzględnieniem konwencji i umów międzynarodowych (konwencja TIR, konwencja CMR),
- regulacje prawne unijnego i krajowego ustawodawstwa celnego w odniesieniu do roli, praw i obowiązków przewoźników i eksporterów, przy realizacji przez podlaskich celników ustawowych zadań z zakresu prawa celnego i kontroli międzynarodowych przewozów drogowych.
Omówione zagadnienia prowadzący spotkanie odnieśli do przykładów z doświadczenia zawodowego, nierzadko wyjaśnienie kwestii analizowali w hipotetycznym stanie faktycznym, przez co starali się wszechstronnie przedstawić podjęte tematy.
Przedstawiono również założenia projektu rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji zmieniającego rozporządzenie z dnia 30 grudnia 2002r. w sprawie kontroli ruchu drogowego w szczególności w zakresie dotyczącym kontrolowania przez organy celne tachografów.
W czasie sympozjum przedstawiciele podlaskich przewoźników mieli okazję przedstawienia nurtujących ich problemów dotyczących w szczególności unijnych wymogów prawnych związanych z uczestniczeniem w obrocie handlowym jako przewoźnicy, czy też eksporterzy. Każde pytanie było poddane szczegółowemu wyjaśnieniu przez Romana Bondaruka Kierownika Oddziału Celnego w Białymstoku.
Spotkanie służyło zwiększeniu sprawności wykonywanych zadań zarówno przez przewoźników jak też przez organy celne.
Należy liczyć, iż przedsięwzięcie przyniesie wzrost jakości profesjonalnej i przyjaznej obsługi klientów przez obie strony.
Mariusz Sitniczuk
Izba Celna w Białymstoku
085 74-58-551