Dodana: 29 styczeń 2007 08:46

Zmodyfikowana: 29 styczeń 2007 08:46

Nie zgadzają się na zmiany w prawie budowlanym

Powiaty są przeciwne likwidacjom powiatowych inspektorów nadzoru budowlanego, przewidzianych w rządowym projekcie nowelizacji prawa budowlanego.

W stanowisku Konwentu Powiatów Województwa Podkarpackiego przesłanego m.in. do ministra budownictwa i premiera czytamy, iż obecne rozwiązanie, w którym organy nadzoru budowlanego stopnia podstawowego, tj. powiatowi inspektorzy nadzoru budowlanego funkcjonują przy każdym starostwie powiatowym, a więc w centrum powiatu, jest korzystne dla mieszkańców powiatu. Zdaniem Konwentu rozwiązanie to jest także korzystne dla struktur administracyjnych mających na celu zapewnienie bezpieczeństwa na terenie danego powiatu.


Zdaniem przedstawicieli podkarpackich powiatów w przypadku wystąpienia katastrofy budowlanej, dzięki usytuowaniu powiatowego inspektoratu nadzoru budowlanego w centrum powiatu, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego jest w stanie podejmować właściwe działania w trybie natychmiastowym.


Ponadto jego zespolenie ze starostą powiatu i powiatowymi służbami, inspekcjami i strażami, ułatwia bezzwłoczne zabezpieczenie miejsca katastrofy oraz obiektu budowlanego przed dalszymi zagrożeniami. Okręgowy inspektor nadzoru budowlanego, który to organ przewidziany jest w w/w projekcie ustawy, nie będzie posiadał sił i środków do wykonania tych działań, a ponadto znaczne oddalenie większości siedzib od miejsca katastrofy opóźni, bądź uniemożliwi podjęcie skutecznych działań, co w efekcie może doprowadzić do zwiększenia skutków katastrofy budowlanej.


W swoim stanowisku Konwent zwrócił również uwagę na wielką rolę jaką odgrywają pracownicy powiatowych inspektoratów nadzoru budowlanego w strukturach powiatowych zespołów reagowania kryzysowego, które mają na celu zapobieganie, ograniczanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych. Ponadto przedstawiciele powiatów uważają, że likwidacja powiatowych inspektoratów nadzoru budowlanego jest sprzeczna z ustawą o stanie klęski żywiołowej i przepisami wykonawczymi ponieważ uniemożliwi prawidłową realizację zadań z nich wynikających.


Co więcej likwidacja inspektoratów nadzoru budowlanego w powiatach utrudni współpracę z wydziałami architektoniczno-budowlanymi starostw i samorządami gminnymi, co ma szczególne wielkie znaczenie w zakresie kontroli utrzymania obiektów budowlanych i przekazywania wzajemnych informacji o występujących zagrożeniach i koniecznościach podjęcia natychmiastowych działań. Zdecydowanie utrudni również stronom dostęp do tego urzędu, zwiększy koszty przez nie ponoszone, co w sytuacji, kiedy społeczeństwo w znacznym procencie jest ubogie, będzie dla niego bardzo dotkliwe.


Przypomnijmy, projekt nowelizacji prawa budowlanego, któremu ostro sprzeciwiają się samorządy powiatowe, został przygotowany jeszcze przez Ministerstwo Transportu i Budownictwa w odpowiedzi na katastrofę na Międzynarodowych Targach Katowickich. Projekt przewiduje m.in. utworzenie w miejsce 372 inspektoratów powiatowych 100 inspektoratów okręgowych podległych administracji rządowej i zatrudnienie dodatkowych 300 osób.


Serwis Samorządowy PAP

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook