Metropolitalna Komisja Historyczna przeszukuje już archiwa
Białostocka Metropolitalna Komisja Historyczna przeszukuje już archiwa - dowiadujemy się z jej pierwszego komunikatu z 6 marca. Zadaniem Komisji jest zbadanie postaw miejscowego duchowieństwa po wojnie, na podstawie zasobów archiwalnych.
Metropolitalna Komisja Historyczna została powołana 29 stycznia przez biskupów Białegostoku, Łomży i Drohiczyna.
"Sporządzone zostały już alfabetyczne wykazy księży pracujących na terenie trzech diecezji w latach 1944-1989. Jest to w sumie prawie 1500 duchownych. W oparciu o powyższe listy trwają obecnie prace nad kwerendą zasobów archiwalnych" - stwierdził przewodniczący Komisji ks. dr Adam Szot. Zakres jej prac Komisji określa program naukowo-badawczy, który brzmi: "Kościół rzymskokatolicki w Polsce północno-wschodniej w okresie PRL". Komisja wyniki prac udostępni Księżom Biskupom, którzy ją powołali i którzy są bezpośrednimi przełożonymi kapłanów.
Zgodnie z postanowieniem Rady Stałej Komisji Episkopatu Polski z 12 stycznia br. wszyscy diecezjalni biskupi polscy poprosili o zbadanie swoich akt znajdujących się w IPN przez Kościelną Komisję Historyczną oraz podjęli decyzję o powstaniu takich komisji w poszczególnych diecezjach.
Komisja białostocka jest wspólną dla Archidiecezji Białostockiej oraz Diecezji Łożyńskiej i Drohiczyńskiej, ponieważ akta IPN dotyczące duchownych z tego rejonu znajdują się głównie w Białymstoku. W jej skład wchodzi czterech kapłanów którym w ocenie materiałów pomagają eksperci: ks. dr Tadeusz Krahel historyk, wykładowca Archidiecezjalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Białymstoku, prof. dr hab. Andrzej Kaczorowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, prof. dr hab. Janusz Wrona Instytut Historii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Komisji przewodniczy ks. dr Adam Szot dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego w Białymstoku, wykładowca Studium Teologii w Białymstoku.