Jubileusz Ludowych Zespołów Sportowych
Stowarzyszenie Ludowe Zespoły Sportowe obchodzi jubileusz 60-lecia istnienia. W Białymstoku rocznicowe uroczystości zorganizowane przez Podlaską Radę LZS odbyły się 24 marca.
Jak się można dowiedzieć z historycznych danych, pierwsze koła LZS w nasyzm regionie powstały w 1946 roku w następujących miejscowościach: Szczuczynie, Kuźnicy Białostockiej, Boćkach i Uhowie. To one jako pierwsze propagowały ideę szerokiego upowszechniania sportu i kultury fizycznej na terenie wiejskim.
Obecny kształt organizacyjny LZS w naszym regionie ukształtował się po reformie administracyjnej kraju z 1999 roku. Wtedy to powołano Podlaską Radę LZS, której przewodniczącym jest wciąż znany i zasłużony działacz - Jan Zalewski.
Siła LZS przez długi czas opierała się na sporcie masowym. W grę wchodziły nie tylko najpopularniejsze dyscypliny jak piłka nożna i lekka atletyka, ale np. w już w latach 50. bardzo dużo osób startowało w prestiżowych turniejach "Siłacza wiejskiego", dzięki czemu z terenu wiejskiego "wyłowiono" talenty w podnoszeniu ciężarów.
Również w chwili obecnej podlaskie LZS organizuje wiele imprez masowych, takich jak choćby: Półmaraton Mleczny: Korycin-Janów, Cross Trzeźwości w Suchowoli, czy Bieg Żubra w Białowieży, jak również jest współorganizatorem Olimpiad Samorządowych.
Wyrazem uznania dla sprawności organizacyjnej działaczy Podlaskiej Rady LZS było powierzeniem im organizacji w ostatnich latach tak prestiżowych zawodów rozegranych w Białymstoku, jak: Ogólnopolskie Igrzyska Sportowo-Rekreacyjne Miszkańców Wsi (2000 r.), Ogólnopolskie Igrzyska LZS Młodzieży Szkolnej (2003 .), Ogólnopolskie Masowe Biegi Przełajowe (2004 r.).
Wspaniałe sukcesy osiągnęli przedstawiciele klubów działających w ramach Zrzeszenia LZS w naszym regionie w sporcie kwalifikowanym. Dotyczą one głównie lekkoatletów klubu Podlasie Białystok. Juz w latach 60. odnosili oni cenne krajowe i międzynarodowe laury, jak choćby Wiesław Stryczek - srebrny medalista Mistrzostw Europy juniorów w sztafecie 4x400 m z 1966 r.
Z kolei w latach 70. czołowymi zawodnikami w kraju w kategorii seniorów i młodzieżowej były takie osoby, jak: Danuta Siemieniuk (biegi przełajowe), Barbara Pieczeńczyk (skok wzwyż), Jerzy Doliński (biegi średnie), Marek Długosielski (sprinty). Ozdobą lat 80. był natomiast rekord Polski seniorów ustanowiony w 1986 roku w biegu maratońskim przez Czesława Wilczewskiego.
W następnej dekadzie - lat 90. znakomite laury w barwach klubu Podlasie Białystok zaczyna osiągać kulomiotka - Krystyna Danilczyk-Zabawska. Najcenniejsze jej sukcest to m.in. srebrny medal zdobyty w Halowych Mistrzostwach Świata w 2000 roku oraz 5. i 6. miejsce uzyskane na Igrzyskach Olimpijskich w Sydney (2000 r.) i Atenach (2004 r).
Za pania Krystyną postępował długi szereg utalentowanych młodych lekkoatletów. Bowiem w latach: 1998-2004 zawodnicy Podlasia Białystok 7-krotnie zwyciężyli w punktacji drużynowej Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, ponadto 4-krotnie wygrali I ligę juniorów. Zdobyli oczywiście też szereg laurów na międzynarodowej arenie, m.in. Karol Sienkiewicz srebrny medal w sztafecie 4x100 m na Mistrzostwach Europy juniorów w 2005 r.
Twórcami potęgi lekkoatletycznej LZS i LKS Podlasie są m.in: Janusz Kuczyński, Henryk Olszewski, Aleksander Wojna i wielu innych trenerów.
Innymi klubami wchodzącymi w skład Podlaskiego Zrzeszenia LZS, które osiągają dobre wyniki w lekkiej atletyce są - Hańcza Suwałki i Narew Łomża.
Z innych dyscyplin należy jeszcze wspomnieć o międzynarodowych sukcesach zapaśników LZS. Najbardziej cennym sukcesem były: wywalczenie w 1989 r. Mistrzostwa Świata juniorów przez wychowanka MLKS Warmia Grajewo - Krzysztofa Czyżewskiego (trener Władysław Kierdelewicz), zdobycie w 2000 r. wicemistrzostwa świata juniorek przez Katarzynę Zalewską z MLKS Wissa Szczuczyn i mistrzostwa Europy juniorek przez Małgorzatę Kalską z Technika Łomża.
Wszystkich sukcesów nie sposób zresztą w jednym tekście opisać. Odnotujmy więc, że ponadto sportowcy LZS odnosili cenne laury w takich dyscyplinach jak: łucznictwo, badminton, podnoszenie ciężarów, szachy, narciarstwo, piłka ręczna.
Warto tez odnotować, że wielu czołowych zawodników LZS wywaodziło się ze szkół rolniczych z takich ośrodków jak - Supraśl, Różanystok, Czartajew, Dojlidy, Antoniuk, Marianowo.