Drugi dzień świąt prawosławnych
Wyznawcy prawosławia i innych obrządków wschodnich, wśród nich grekokatolicy i staroobrzędowcy, rozpoczęli w niedzielę, 7 stycznia święta Bożego Narodzenia według kalendarza juliańskiego. Obchodzą je trzynaście dni po katolikach.
Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia w Cerkwi prawosławnej poświęcony jest Przenajświętszej Bogurodzicy i nosi nazwę synaksa, co oznacza - zgromadzenie ku jej czci. Pierwszy tydzień Bożego Narodzenia obchodzony jest przez wiernych bardzo radośnie. To jedyne święto w roku, poza Wielkanocą, które całkowicie znosi post. Zachowała się też tradycja, by w tym czasie nie wykonywać ciężkich prac w domu. Okres Bożonarodzeniowy w Cerkwi prawosławnej potrwa do 19 stycznia, do święta Chrztu Pańskiego. Dzisiaj świątecznej liturgii w Katedrze Świętego Mikołaja o 10-ej przewodniczyć będzie ordynariusz diecezji białostocko-gdańskiej biskup Jakub, zaś biskup bielski Grzegorz w cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego w Bielsku Podlaskim.
Radio Białystok
***
Największe skupiska prawosławnych są w północno-wschodniej Polsce i przede wszystkim tam obchodzone jest Boże Narodzenie według kalendarza juliańskiego. Tam, gdzie prawosławni są rozproszeni, m.in. w centralnej i zachodniej Polsce, Boże Narodzenie obchodzili razem z katolikami.
Święta te u prawosławnych trwają trzy dni, bo – jak mówią duchowni – wierni Cerkwi podkreślają w ten sposób udział Trójcy Świętej w dziele naszego zbawienia.
W nocy z soboty na niedzielę wiele osób z Podlasia wzięło udział w kilkugodzinnych liturgiach. W białostockiej katedrze Św. Mikołaja takiej uroczystości, od godziny 2 w nocy, przewodniczył ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej biskup Jakub.
„Współczesny człowiek zapomina o wierze chrześcijańskiej, która jest wyjątkową mocą człowiekowi pomagającą; chrześcijaństwo stało się dla wielu osób przedmiotem różnych posądzeń i napaści, przeszkadza w ich powszednim życiu” – głosi orędzie soboru biskupów polskiej Cerkwi, odczytywane w czasie nabożeństw z okazji świąt Bożego Narodzenia.
Biskup Jakub zwrócił uwagę w swoim liście do wiernych na prawdziwe znaczenie świąt. „Ci, którzy widzą sens świętowania w przesiadywaniu przy stołach i przed ekranami telewizorów, w pijaństwie, ogałacają siebie z darów zwykle otrzymywanych przy właściwym przeżywaniu świąt” – podkreślił biskup Jakub.
Po nocnych nabożeństwach wierni spotykają się w niedzielę w rodzinnym gronie. W pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia grupy prawosławnej młodzieży zaczynają kolędować z gwiazdą.
Polska Cerkiew zna około stu kolęd. W województwie podlaskim grupy cerkiewnych kolędników można spotkać nie tylko na wsi, ale także np. w Białymstoku.
Liczbę polskich wyznawców prawosławia hierarchowie Cerkwi w Polsce szacują na 550-600 tys.; dokładnych danych nie ma. Największe ich skupiska są w województwie podlaskim – w Białymstoku oraz w powiatach: hajnowskim i bielskim.
PAP