38 tysięcy wezwań lustracyjnych
Blisko 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz ponad 36 tys. radnych będzie wezwanych do złożenia oświadczenia lustracyjnego - poinformował rzecznik MSWiA Michał Rachoń.
Jeśli wezwani nie poddadzą się lustracji, stracą mandat lub funkcję. Liczba ta zwiększy się jeszcze o samorządowców, którzy nie pochodzą z wyboru, a muszą złożyć oświadczenie.
Od czwartku wchodzą w życie nowe zasady lustracji. Zwiększy się liczba osób, które będą musiały złożyć oświadczenie o ewentualnych związkach z tajnymi służbami PRL.
Za niezłożenie oświadczenia lub spóźnienie się z jego złożeniem samorządowcy będą pozbawiani mandatów - zaznaczył rzecznik. Na złożenie oświadczeń będą mieli 30 dni od doręczenia im zawiadomienia od wojewody.
To właśnie na wojewodach będzie spoczywał obowiązek zawiadomienia właściwych osób o obowiązku złożenia oświadczenia. Wojewodowie mają na to czas do 15 kwietnia. MSWiA nie przewiduje wprowadzenia jednolitego terminu zawiadamiania samorządowców dla wszystkich wojewodów, ale - jak zaznaczył Rachoń - MSWiA chciałoby, aby zawiadomili oni o tym jak najszybciej.
Przyznanie się do związków z tajnymi służbami PRL nie będzie pociągało za sobą żadnych konsekwencji, natomiast za kłamstwo w oświadczeniu samorządowiec straci funkcję. Nie wiadomo jednak jak długo potrwa weryfikacja oświadczeń. Zajmować się tym będzie pion lustracyjny IPN.
PAP Samorządowy