Dodana: 4 luty 2007 13:14

Zmodyfikowana: 4 luty 2007 13:14

2 lutego - Światowy Dzień Obszarów Wodno-Błotnych (World Wetland Day)

Mokradła to ekosystemy zagrożone. W dwudziestym wieku zanikła lub została zdegradowana ponad połowa mokradeł na świecie.

Główną przyczyną ich niszczenia jest eksploatacyjne podejście społeczeństw do gospodarowania zasobami przyrody, niezadowalający stopień przestrzegania przepisów ochrony środowiska, ale również niski stan świadomości ekologicznej społeczeństw, które często traktują obszary wodno-błotne jak nieużytki. 2 lutego 1971 roku, nad brzegiem Morza Kaspijskiego w irańskim mieście Ramsar, podpisano konwencję o ochronie obszarów wodno-błotnych (zwanych też mokradłami). Ratyfikacja Konwencji była reakcją na alarmujące tempo wymierania ptaków na naszej planecie.

www.ekoedu.uw.edu.pl

Światowy Dzień Mokradeł

W tym roku Światowy Dzień Mokradeł obchodzony będzie 4 lutego (niedziela). Z tej okazji światowe i polskie organizacje przyrodnicze zapraszają do Warszawy na konferencję poświęconą tym zagrożonym w skali światowej ekosystemom ze szczególnym uwzględnieniem problemu Doliny Rospudy ("Dzień Rospudy"). Dzień wcześniej odbędzie się koncert z udziałem polskich gwiazd ("Noc Rospudy").

W Polsce po raz pierwszy święto obchodzono w 1997 roku. Zostało ono ustanowione w rocznicę podpisania Konwencji Ramsarskiej o ochronie obszarów wodno-błotnych (Iran, 1971 r.). Do Polskich Obszarów Ramsar należą: Biebrzański Park Narodowy, Rezerwat Jezioro Karaś, Rezerwat Stawy Milickie, Rezerwat Jezioro Oświn, Rezerwat Słońsk, Rezerwat Jezioro Łuknajno, Rezerwat Świdwie i Słowiński Park Narodowy.



Organizatorzy (Stowarzyszenie Chrońmy Mokradła, Ogólnopolskie Towarzystwo Ptaków, Klub Przyrodników, Greenpeace, WWF oraz Pracownia na Rzecz Wszystkich Istot) chcą zwrócić uwagę społeczeństwa na duże, z przyrodniczego punktu widzenia, znaczenie torfowisk. Tereny te chronią przed powodzią przechowując nadmiar wody, którą oddają podczas suszy. Ponadto są cennymi siedliskami dla wielu często rzadkich gatunków roślin i ptaków. (Więcej informacji na stronie http://www.bagna.pl/)

Głównym tematem obchodów Światowego Dnia Mokradeł w Polsce będzie Dolina Rospudy; w trakcie konferencji wyświetlony zostanie film na temat tego obszaru i zaprezentowana zostanie wystawa zdjęć. Do udziału zaproszono m.in. przyrodników z Holandii i Niemiec.

www.przyroda.polska.pl

Obszary wodno-błotne zawierają znaczne w skali globalnej zasoby wody słodkiej, która może być podstawą egzystencji wielu obszarów wiejskich i często może się przyczynić do podniesienia jakości życia i zmniejszenia ubóstwa na wsi. Obszary wodno-błotne stanowią ważny składnik cyklu obiegu wody w przyrodzie. Ich ochrona i zrównoważone użytkowanie niewątpliwie może pozwolić na rozwiązanie kryzysu w dostępie do wody słodkiej na świecie, ponieważ dostarczają one wody pitnej o jakości bezpiecznej dla zdrowia i mogą jej dostarczać w ilościach zgodnych z zapotrzebowaniem.

www.eko.pb.bialystok.pl

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook