Dodana: 4 luty 2007 13:36

Zmodyfikowana: 4 luty 2007 13:36

2 lutego - Dzień Bezpiecznego Komputera

Dzień Bezpiecznego Komputera to komercyjne przedsięwzięcie marketingowe, w postaci kampanii informacyjnej i edukacyjnej skierowanej do użytkowników komputerów i internautów w Polsce, zapoczątkowane 12 października 2004 roku.




Celem akcji jest popularyzacja wiedzy na temat bezpieczeństwa informatycznego oraz sposobów zapobiegania zagrożeniom płynącym z sieci.

Celem projektu jest dotarcie z informacjami na temat sposobów zapobiegania zagrożeniom płynącym z sieci (wirusom, robakom, włamaniom hakerskim itp.) do jak najszerszej grupy odbiorców, zarówno z firm i organizacji, jak i użytkowników domowych oraz uświadomienie im czyhających zagrożeń. Przede wszystkim jednak akcje podejmowane w ramach projektu będą ukierunkowane na informowanie o tym, jak skutecznie zabezpieczyć komputer czy sieć by skutecznie przeciwdziałać zagrożeniom płynącym z sieci Internet. 

Łączenie się z Internetem bez uprzedniego zabezpieczenia komputera przypomina pozostawienie samochodu z kluczykami w stacyjce i otwartymi drzwiami i udanie się na zakupy. Można oczywiście zrobić zakupy i wrócić, zanim ktoś to zauważy, ale równie dobrze ktoś może wykorzystać nadarzającą się okazję. W Internecie działają hakerzy, którzy za pomocą złośliwego kodu, np. wirusów, robaków i koni trojańskich, próbują znaleźć osoby, które pozostawiły „otwarte drzwi” — niezabezpieczony komputer. Na szczęście ryzyko infekcji można ograniczyć. 
  
 
Haker — kto to jest?
Chociaż ze względu na liczne odmiany trudno podać precyzyjną definicję określenia „haker”, pierwotnie terminem tym określano zaawansowanych miłośników komputerów, którzy eksperymentowali ze sprzętem oraz używanym powszechnie oprogramowaniem.

Jednak upowszechnienie plagi internetowych i komputerowych przestępstw spowodowało, że coraz częściej terminem haker określano osoby oskarżane o używanie komputerów lub oprogramowania w celu włamań do innych systemów komputerowych i kradzieży danych, na przykład numerów kart kredytowych. Chociaż negatywna konotacja już się mocno zakorzeniła, osoby identyfikujące się ze społecznością hakerów określają komputerowych złodziei mianem „krakerów” (cracker).


Co robią hakerzy?
Współcześni źli hakerzy przeważnie powodują poważne problemy. Czasami mogą tworzyć wirusy siejące spustoszenie w komputerach, kiedy indziej może to być nastolatek, który podmieni strony witryny w sieci Web, a często grupa hakerów wywołuje atak typu DoS (Denial-of-Service — odmowa usług) na serwer konkretnej firmy, przeciążając go i doprowadzając do zatrzymania.

W innych przypadkach hakerzy to przestępcy, często działający w grupach, którzy przy użyciu niewykrywalnego oprogramowania kradną dane kart kredytowych lub poufne informacje, od danych osobowych aż po korporacyjne tajemnice.

Zagrożenia czyhające na komputery i zgromadzone w nich dane są bardzo różne, poczynając od wirusów, na zautomatyzowanych atakach internetowych i zwykłych kradzieżach kończąc. Koszty, jakie się z tym wiążą, obejmują wartość utraconych informacji, straconego czasu i sprzętu.

www.dzienbezpiecznegokomputera.pl

wikipedia

 

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook