Dodana: 26 luty 2007 08:53

Zmodyfikowana: 26 luty 2007 08:53

27 lutego - Dzień Niedźwiedzia Polarnego

Niedźwiedź polarny (Thalarctos maritimus), zwany też białym, jest w naturze mieszkańcem najbardziej wysuniętych na północ obszarów kuli ziemskiej.

Ten duży drapieżnik (długość ciała 180-260 cm, wysokość do 140 cm, ciężar 300-700 kg) doskonale pływa i bardzo dobrze nurkuje. Odżywia się głównie mięsem, polując na foki, ryby, renifery, piesaki, zające i ptactwo. Bytując w surowym, polarnym klimacie, ma owłosione podeszwy stóp, czym różni się od innych niedźwiedzi. Z powodu cennego futra stał się ofiarą największego drapieżnika - człowieka. Obecnie grozi mu wytępienie - jest więc zwierzęciem prawnie chronionym.

Samce i samice nie prowadzące potomstwa wiodą samotny tryb życia i są aktywne również zimą, w poszukiwaniu pożywienia przenosząc się z miejsca na miejsce. Ciężarne samice natomiast w listopadzie wygrzebują w zaspach śnieżnych tunele o długości do 3 m, rodzą w nich 1-4 młodych i pozostają tam z nimi do marca. Matki opiekują się swoim potomstwem do osiągnięcia przez nie wieku 3 lat.

www.zoo.wrocław.pl

W swoim naturalnym środowisku niedźwiedzie polarne mają tylko jednego wroga: człowieka. To ludzie doprowadzili do tego, że populacja ta w latach 50. XX wieku osiągnęła najniższy poziom. Dopiero wraz z wprowadzeniem ograniczeń na polowania i wdrożeniem programów ochrony, ich liczba ponownie zaczęła wzrastać. Szacuje się, że obecnie żyje od 22 000 do 25 000 niedźwiedzi polarnych w około 20 populacjach na Biegunie Północnym, a 60 procent tych „Królów Arktyki” żyje w Kanadzie.

www.animalplanet.pl

Zmiany klimatu mogą rozpocząć łańcuchowe reakcje w całym ekosystemie. Podobnie topnieniem lodu jest zagrożony mieszkaniec okolic podbiegunowych- niedźwiedź polarny. Od kiedy temperatura wzrosła w całej Arktyce, stała pokrywa lodowa zmniejsza się o 9 cm na dekadę (poczynając od 1978 r. kiedy rozpoczęto stały monitoring satelitarny). Dla zwierząt takich jak niedźwiedzie polarne to niemal wyrok, bo tylko z lodu mogą polować na foki. Efekty ocieplenia już daje się odczuć - prowadzone badania wykazują, że składająca się z 1000 osobników populacja drastycznie się zmniejsza, maleje też ciężar ciała niedożywionych zwierząt. Niedźwiedzie polarne zalicza się do pierwszej dziesiątki zwierząt, dla których zmiany klimatu już teraz są śmiertelnym zagrożeniem.

www.ekoedu.uw.edu.pl
 
 
 
 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook