Dodana: 28 luty 2007 12:27

Zmodyfikowana: 28 luty 2007 12:27

1 marca - Dzień Piegów

Piegi to małe ciemne plamy na skórze osób o jasnej karnacji. Ich występowanie związane jest z genetycznie uwarunkowanym szybszym tempem syntezy melaniny przez melanocyty.

Posiadanie piegów jest uwarunkowane genetycznie i wiąże się z posiadaniem odpowiedniego wariantu genu MC1R. Piegi mogą nasilać się w wyniku długotrwałej ekspozycji na słońce, np. przy opalaniu. Światło słoneczne przenikające przez skórę aktywuje melanocyty, co powoduje zwiększenie liczby i pociemnienie piegów. Piegi najczęściej występują u ludzi o bladej skórze oraz jasnych lub rudych włosach (typ I skóry w klasyfikacji Fitzpatricka). Pojawiają się głównie na twarzy, ale mogą występować na wszystkich częściach ciała wystawionych na działanie słońca.

Piegi nie występują u niemowląt, często występują u dzieci i młodzieży, rzadko u osób dorosłych. Skóra młodych osób, które nie produkują wystarczającej ilości melaniny aby ochronić ją przed działaniem słońca pokrywa się piegami, które znikają później w okresie dojrzałości. U osób o szczególnie jasnej cerze zdarza się, że piegi pozostają do końca życia.

Piegi nie są związane z żadnymi chorobami skóry, ale ludzie piegowaci są nieznacznie bardziej narażeni na oparzenia od słońca i na raka kolczystokomórkowego i podstawnokomórkowego skóry.

Wikipedia

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook