Dodana: 18 marzec 2007 10:29

Zmodyfikowana: 18 marzec 2007 10:29

18 marca - Europejski Dzień Mózgu

W roku 1992 powołano w Stanach Zjednoczonych Dana Alliance for Brain Initiatives.

Stowarzyszenie to, powstałe z inspiracji znanego Noblisty prof. Jamesa Watsona, ma na celu upowszechnienie w społeczeństwie amerykańskim wiedzy o mózgu i chorobach związanych z jego zaburzeniami, oraz uświadomienie zarówno decydentom i politykom jak i zwykłym podatnikom znaczenia badań w tej dziedzinie.

W styczniu 1997 roku podobna organizacja, także wspierana finansowo przez Charles A. Dana Foundation, powstała na terenie Europy. Została powołana podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, w Szwajcarii. Deklarację Europejskiego Stowarzyszenia na Rzecz Mózgu Dana podpisało 60 wybitnych europejskich neurobiologów, neurologów i psychiatrów. Polskę reprezentuje prof. dr hab. Małgorzata Kossut z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN w Warszawie.

Pierwszy Europejski Dzień Mózgu był obchodzony 18 marca 1998 w wielu krajach Europy, także u nas. W kolejnych latach kampanie edukacyjne obejmowały wszystkie media (audycje radiowe i telewizyjne, artykuły w prasie, wywiady z naukowcami, lekarzami, terapeutami), a także cykle otwartych wykładów w wybranych miastach, odrębne dla młodzieży w wieku licealnym i na odpowiednim dla niej poziomie, oraz dla dorosłych zainteresowanych problematyką badań nad mózgiem i chorób z nim związanych.

DEKLARACJA EUROPEJSKIEGO
STOWARZYSZENIA NA RZECZ MÓZGU DANA
Poprzez badania normalnego mózgu oraz jego chorób i upośledzeń, badacze mogą udoskonalić rozwój naszych dzieci i pomóc im rozwinąć pełnię ich możliwości, mogą wzbogacić życie dorosłych i zwiększyć prawdopodobieństwo szczęśliwej starości. Aby tego dokonać, chcemy w ciągu najbliższych dziesięciu lat osiągnąć następujące cele:


1. Pogłębić wiedzę o rozwoju mózgu, przed i po urodzeniu; stworzyć nowe sposoby zapobiegania i leczenia rozwojowych upośledzeń wzroku, słuchu, czytania i uczenia się.
 
2. Zidentyfikować czynniki regulujące wzrost komórek i włókien nerwowych; stworzyć nowe metody indukowania regeneracji po uszkodzeniach rdzenia kręgowego i mózgu.

3.Zidentyfikować geny odpowiedzialne za rodzinne formy schizofrenii i choroby maniakalno-depresyjnej, odkryć w jaki sposób geny wywołują te choroby.

4. Stworzyć nowe sposoby uśmierzania bólu i zwalczania uzależnień.

5. Rozwinąć wiedzę o regulacji genetycznej i funkcji cząsteczek pozwalających na porozumiewanie się komórek nerwowych ze sobą, poznać ich rolę w chorobach mózgu.

6. Zidentyfikować czynniki powodujące encefalopatie gąbczaste ( w tym gąbczastą encefalopatię bydła i chorobę Creutzfelda-Jakoba) i ich sposoby zakażania; stworzyć testy na wczesne wykrywanie zakażenia przez te czynniki.

7.Określić, w jaki sposób aktywność mózgu ludzkiego tworzy percepcje, emocje, myśl i język; wyjaśnić mózgowe mechanizmy pamięci i przyczyny jej utraty.
 
8. Opracować terapie ograniczające szkody wywoływane przez wylew i inne rodzaje uszkodzeń mózgu, zaprojektować nowe formy rehabilitacji i pomocy w powrocie do zdrowia.

9.Opracować nowe test do wczesnego wykrywania stwardnienia rozsianego, padaczki, chorób motoneuronów i choroby Alzheimera oraz nowych terapii tych chorób.
 
10. Udoskonalić sposoby leczenia choroby Parkinsona, w tym transplantacji komórek nie pochodzących z płodów.
 
Aby zrealizować te cele, potrzeba oddania nie tylko ze strony naukowców i klinicystów, ale ze strony społeczeństw i rządów. Cena osiągnięcia tych celów będzie znaczna, ale korzyści będą nieocenione.
Aby uczcić wkład uczonych Europejskich w badania zdrowego i chorego mózgu; aby uznać osiągnięcia badań mózgu ale i ogromne wyzwania, jakie przed nimi pozostają; i aby podjąć odpowiedzialność za informowanie społeczeństwa o postępie badań i ich osiągnięciach, my niżej podpisani, powołujemy Europejskie Stowarzyszenie na rzecz Mózgu DANA.
Ofiarowujemy Stowarzyszeniu naszą pomoc w wysiłkach na rzecz propagowania wiedzy o mózgu I podnoszenia społecznej świadomości znaczenia badań mózgu dla wzbogacenie ludzkiego życia i zrozumienia chorób i upośledzeń układu nerwowego, które sprawiają tyle nieszczęść i pociągają za sobą tyle społecznych kosztów.

www.nencki.gov.pl

 

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook