Dodana: 15 marzec 2007 07:49

Zmodyfikowana: 15 marzec 2007 07:49

15 marca - Międzynarodowy Dzień Konsumenta

Każdy z nas jest konsumentem. Należy pamiętać, iż mamy swoje prawa i obowiązki. Dlatego też w kalendarzu pojawił się Międzynarodowy Dzień Konsumenta.

Święto powstało w 1983 roku, jednak w Polsce zostało wprowadzone dużo później.

Dzień ten ma uświadomić ludziom, iż nie są skazani na łaskę sprzedających. Istnieje w Polsce Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta (www.uokik.gov.pl)  do którego należy się zwrócić w razie nieprawidłowości.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów powstał w 1990 roku jako Urząd Antymonopolowy. Po przełomie politycznym w roku 1989, kiedy gospodarka oparta została na mechanizmach wolnego rynku, 24 lutego 1990 roku uchwalono ustawę o przeciwdziałaniu praktykom monopolistycznym. Stanowiła ona ważny element programu reformy rynkowej. Struktura gospodarki, odziedziczona po systemie centralnego planowania, charakteryzowała się bowiem wysokim poziomem monopolizacji, co mogło w istotny sposób ograniczyć powodzenie transformacji gospodarczej. W tej sytuacji szczególne znaczenie miało promowanie konkurencji i przeciwdziałanie antyrynkowym zachowaniom monopolistów. Stąd też na mocy ustawy powołano Urząd Antymonopolowy (UA), który rozpoczął działanie w maju po uchwaleniu statutu przez Radę Ministrów. W tym roku również zaczęły funkcjonować jego pierwsze delegatury.

Jako główne zadanie Urzędu wskazano przeciwdziałanie zawieraniu antykonkurencyjnych porozumień i nadużywaniu pozycji dominującej na rynku oraz kontrolę koncentracji przedsiębiorców. Kompetencje te były wielokrotnie zwiększane. Istotna zmiana miała miejsce w 1996 roku, kiedy po reformie administracji centralnej UA otrzymał swą obecną nazwę – Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Rozszerzono przy tym zakres jego działań o ochronę interesów konsumentów. Jednocześnie Prezesowi Urzędu podporządkowano Głównego Inspektora Inspekcji Handlowej.

www.uokik.gov.pl

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook